25 Mayıs 2018

Ömer ALİKILIÇ8 Ağustos 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Başlıksız başlamak

Kısa bir moladan sonra, sessiz yüreğimi duyan tüm yüreklere selam olsun. Selam olsun, duygular ile dans edip, cümleler altında ıslananlara. Selam olsun, öfkelendiği anda bile, hayatı çılgınlar gibi sevenlere. Selam olsun, soldan gidip, doğruya “doğru’’ diyenler ve Türkiye aşıklarına. Selam olsun, sağdan gidip, herkesi  ‘’kardeş’’ bilenlere ve selam olsun, sözlere saygı duyup, özleri sevenlere.
Bugün, ne sayfamın üstünde belli bir başlık var, nede gönlümün ortasında tek bir duygu parçası… Bu yüzden de, nereden, nasıl, ne şekilde başlasak bilemiyorum. Derin bir nefes alıp, ‘’hayat…’’ diyerek mi başlasak, yoksa, hayatın bakılmayan yerlerine bakıp, dünyanın yönetmeni, Allah’ı zikir ederek mi? nasıl başlayalım, İsrail askerinin, Mescid-i Aksa’daki zulmüne lanet okuyup, kudüs halkına dua ederek mi? Nereden başlayalım, Sakarya’da tecavüz edilip, öldürülen Suriyeli kardeşe, bir Fatiha okuyarak mı, bu vahşetin mimari o yaratığa bela okuyarak mı? Nasıl başlasak, günümüzün gençliğin, “hayat’’sız oluşundan mı, sosyal mekanda yaşanan insanların, ‘’insan’’lığını kaybetmesinden mi? 
Bu ara, İstanbul gibi yüreğim. İstanbul gibi kalabalık, istanbul gibi gürültülü, İstanbul gibi keşmekeş, İstanbul gibi çilekeş, İstanbul gibi şiirsel ve İstanbul gibi hayata, aşka ve islama deli gibi aşığım. Koca bir hayat, koca bir ülke ve koca bir dünya var kalemimin ucunda. Hayatın da, yüreği çok dolu, ülkenin de, söyleyeceği çok sözü var, dünyanın da, haykırmak istediği çok derdi var. Üçü de, konuşma sırası bekliyor kalemin ucunda ve üçünün de, değerli cümleleri var.
Kalemimin ucunda, konuşma sırası bekleyenlerden, ilk önce hayat başladı konuşmaya; “beni yaşayan olsa da, beni hisseden yok’’ dedi ve şu şekilde devam etti; “ben, allah tarafından kulları verilmiş, en güzel hediye, en büyük şansım. Ancak günümüzün insanları, benim özümü incelemek yerine, Sosyal medyanın, Sanal özünü incelemeyi tercih ediyorlar. Dünyaya ne sebep ile gelindiğini düşünülmüyor. Gençler ise, köklerine aykırı yaşayıp, esen rüzgar ile savruluyor. Yüreklerinde ben de yokum, kimlikte yazan islam da.’’ diyor hayat.
Hayatına söylediklerine, ülke de katılıyor, dünya da. Zira, üçünün de derdi, hemen hemen aynı, üçünün de derdi, çok ama çok büyük. Evet kabul ediyorum, biz, düşman kapıya geldiği zaman, tanklar ile, köprülerde volta attığı zaman, bomba yağdığı zaman, elde bayrak, dilde tekbir, muazzam bir millet oluyoruz. İsrail, bir yerlerde müslümanlara zulüm edince, çevreye “boykot edilecek ürünler’’ başlıklı mesajlar atıp, islama sahip çıkarken, gerçek bir ümmet gibi davranıyoruz.
Bütün bunlar, zor zamanlarda olan, daha doğrusu olması gereken şeyler. Peki ya sonra? sonra düşman, yeni oyunlar hazırlamak için, biraz sessizliğe çekilince, biz de her şeyin bittiğini sanıyoruz. Oysa, ‘’su uyur, düşman uyumaz’’ sözü, hala doğru ve geçerli.
İşte bu yüzden, her zaman bir ve beraber olalım. bizden ve ‘’biz’’ olmayanlar, bu ülke için istediği gibi konuşurken, biz asla ama asla susmayalım. Ve bu ülke için, her zaman dua nöbetinde olalım.  


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA