26 Nisan 2018

Sezai MATUR26 Aralık 2016 , Pazartesi

Sezai MATUR

Batman Üniversitesi’nde var Sakarya’da yok

Son iki yazımda ikinci üniversite ile ilgili yapılan çalışmalara eleştirel yaklaşmaya çalışmıştım. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi nasıl olmalı sorusuna katkıda bulunacaktım.
İkinci yazıma Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı alınganlık göstermiş ve fakültelerinin ne kadar önemli işler yaptığını paylaşma ihtiyacı hissetmiş.
Dekanlıktan yollanan yazıyı aşağıda noktasına dokunmadan sizinle paylaştım.
Ben söz konusu yazımda Teknoloji Fakültesi’nin eski adının Teknik Eğitim Fakültesi olduğunu, isim değişikliğinin kalitesini ve puanlarını etkilemediğini yazmıştım.
Dekanlığın alınganlık gösterdiği cümle bu.
Teknoloji Fakültesi’nin dekanı da dahil olmak üzere tüm akademik kadroları Teknik Eğitim Fakültesinden aktarıldı.
Gerçekte sadece fakültenin ismi değişti.
Ben yüksek lisans için üniversiteye devam ederken binalardaki tabelalarda Teknik Eğitim Fakültesi yazıyordu.
Şimdi aynı binalarda Teknoloji Fakültesi yazıyor.
Ne binası farklı, ne de akademik kadrosu.
Teknik Eğitim Fakültesi, üniversitenin kuruluş kanununda yer aldığı için kapatılması kolay değil.
Web sayfalarını incelerseniz her iki fakültenin dekanının aynı olduğunu görülebilir.
Benim yazdıklarım herkesçe bilinen bir gerçek…
Bu yüzden dekanlığın cümlenin burasına neden alınganlık gösterdiğini anlayamadım.
İkinci konu, yazımda Teknoloji Fakültesi’nde hiçbir şey yapılmıyor diye yazmadım ki…
Tabi ki güzel şeyler yapılıyordur.
Mesela, Turizm İşletmeciliği bölümünde yıllardır uygulanan 7+1 programının Teknoloji Fakültesi’nde de uygulanmaya başlaması yerinde bir kopyalama olmuş.
Dekanlığın, Fakülte’nin kalitesini faaliyetleri ile anlatacağına, fakültesinin puanlarından da sözetseydi daha memnun olurdum.
Mesela Teknik Eğitim Fakültesi iken, bölümlerinin taban puanları, aldıkları yüzdelik dilimleri ve Türkiye sıralaması kaçtı, şimdiki durum ne?
Sakarya Üniversitesi kalite çalışmalarına yıllar önce başladığı için, birimlerinin akredite olması kolay.
Bu nedenle, birim yöneticilerinin biz şundan akredite olduk demeleri kendi başarıları değil. Yıllardır süren bir çabanın sonucu.
Üniversiteler için, akreditasyon çok önemli olabilir ama dünya veya Türkiye sıralamasında yer almıyorsa, hangi belgeyi alırsa alsın gerisi boş.
Ben Oxford veya Cambridge’in akreditasyon ile öne çıkmaya çalıştıklarını görmedim.
Bir süre önce Toyota’nın yeni modeli C-HR’in banttan indirilme töreni için fabrikayı gezmiştim.
Yönetim kademesinde Sakarya Üniversitesi mezunu olup olmadığını sordum.
Sadece tebessüm ettiler.

Hemen her fakülte mezunu bir şekilde iş buluyor.
Buluyor da nerede ve hangi pozisyonda?
Bildiğiniz gibi Sakarya’nın önemli hedeflerinden bir tanesi de yerli otomotivin üretildiği şehir olmak.
Bunun için özellikle SATSO büyük uğraş veriyor.
Şehir için çok önemli bir hedef.
Türkiye’de otomotiv sektörü İstanbul-Bursa- Sakarya üçgeni içerisinde yer alır.
Yerli otomotiv üretimi de bu üçgen içerisinde yer alan bir bölgede kurulacak.
Üniversite, şehrin bu hedefi için ne yapıyor?
Önceki yazımda da bahsetmiştim, üniversitenin misyonu ihtiyaç duyulan alan ile ilgili bilgi ve yetişmiş insan kaynağı yetiştirmektir.
Türkiye’nin otomotiv sektörünün kalbinde yer alan şehrin üniversitesinde Otomotiv Mühendisliği yok.
Türkiye’de 15 üniversitede var.
Örneğin, Batman Üniversitesi TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ’nde var ama Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde yok.
İkinci üniversite konusuna devam edeceğiz.
…………….
“Biz de mühendislik eğitimi veriyoruz.”

SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanlığı’nın Cuma günü yayınlanan “ İkinci üniversite Sakarya’ya ne kazandıracak?” başlıklı yazılarımın ikincisiyle ilgili açıklama şöyle:
Sayın Sezai Matur,
Sakarya’da kurulması düşünülen 2. Üniversite konusundaki yazılarınızı takip etmekle birlikte, ikinci yazınızda “… Arifiye için de, halen Sakarya Üniversitesi bünyesinde yer alan Teknoloji Fakültesi uygun görülmüş. Mezunlarının mühendislik diplomaları tartışmalı, yani eskinin Teknik Eğitim Fakültesi. İsminin değişmiş olması fakültenin kalitesini veya puanlarını yükseltmiyor…” olarak belirttiğiniz; ancak doğrusu ulusal / yerel basında da pek çok kez yer almasına rağmen gerçeklikle bağdaşmayan bu ifadeleriniz, Teknoloji Fakültesi akademik/idari personelini ve öğrencilerini derinden üzmüştür.
Teknoloji Fakültesi 13.11.2009 tarih ve 27405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile “Teorik bilgisinin yanı sıra uygulama becerisine sahip mühendisler yetiştirmek” misyonuyla kurulmuş olup, 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında öğrenci almaya başlayan ve günümüz itibariyle 3 yıldır mezun veren ve ilgili alanın Mühendisi unvanıyla öğrenci yetiştiren bir fakültedir.
Mezunlarının mühendislik odalarına kayıtları ile ilgili herhangi bir sorunu olmayan, SAÜ fakülteleri arasında TÜBİTAK öğrenci projeleri açısından 1. sırada yer alan, timsallerinin çok çok üzerinde olarak her yıl yaklaşık 100 civarında iş adamını öğrencisi ve öğretim elemanlıyla buluşturan, Sakarya Sinerji Ekibi ile yaptığı çalışmalar doğrultusunda örnek olarak gösterilen, uyguladığı 7+1 Eğitim Modeli ile öğrencilerine gerek meslekleri konusunda gerekse sektörel anlamda önemli kazanımlar sağlayan ve mezunlarının iş bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamadığı bir fakültedir.
Ayrıca Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Türkiye’de mühendislik akreditasyonuna sahip ilk ve tek Teknoloji Fakültesi’dir. Tüm bölümleriyle (elektrik-elektronik, inşaat, makine, mekatronik, metalürji-malzeme mühendisliği bölümleri), MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite olan fakültemiz  “EUR-ACE ve Washington Accord” etiketine sahip Mühendislik Diploması vermektedir. Fakültemiz mezunlarının mühendislik unvanları, gerek Avrupa ve gerekse Amerika’da geçerliliğe sahiptir. Bu akreditasyonla birlikte Teknoloji Fakültesi, dünya çapında uluslararası düzeyle Mühendislik Eğitimi verdiği tescillenmiş ve resmi olarak onaylanmış bir kurumdur.
Bilginize…
Teknoloji Fakültesi Dekanlığı

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA