21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ2 Ocak 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Belediye başkanları dilini mi yuttu?

   26 Aralık 2016 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Belediyelere kıskaç’ başlığıyla bir haber  yayınlandı.
   Özeti şuydu:
   “Hükümet, belediyelerin kamuya olan borçlarına karşılık bütçelerinden yapılacak kesinti oranını yüzde 7.5’ten yüzde 50’ye çıkardı.”
   Bilindiği gibi, genel bütçeden her ay belediyelere nüfus başına düzenli bir ödeme yapılıyor. Belediyelerin yatırım ve hizmetler için İller Bankası’ndan aldığı kredi borçları, işte bu Hazine ödemelerinden her ay belirli bir oran dahilinde kesiliyor.
   Kesinti oranı özellikle seçim öncesi dönemlerde azaltılırken zaman zaman da yükseltiliyor. Ancak kesinti Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Yasa’ya göre yüzde 40’ı geçemiyor.
   Bakanlar Kurulu, 2016 yılı için yapılacak kesintileri, 2010’dan sonra borcu olan belediyeler için yüzde 12,5; 2010’dan önce borcu olan belediyeler için ise yüzde 7,5 olarak belirlemişti.
   Ancak 30 Ekim’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanan Bakanlar Kurulu, belediyelerden yapılacak borç kesintisi oranını artırdı. Ancak ilgili yasada belirtilen yüzde 40’ı aşarak yüzde 50’ye yükseltti. 
   Kararın ne anlama geldiği yorumuna geçmeden bir duruma dikkat çekmek istiyorum.
   Ulusal basında yer alan haber, bu yazının kaleme alındığı 30 Aralık günü itibarıyla Sakarya gazetelerinde yer bulamadı. (Akçakoca TV isimli portalda bile var!)
   Daldaki kirazın renginden kurbağa seslerinin verdiği rahatsızlığa kadar ilgili ilgisiz hemen her konuda açıklama yapmayı alışkanlık haline getiren muhterem belediye başkanlarımızın ise gıkı bile çıkmadı!
   Halbuki aynı haberde, kesinti oranının artırılmasına ilişkin kararın 24 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık’a mektup yazıp yüzde 50 kesintiye karşı çıktığı ve hiç değilse kesinti oranının büyükşehirler için yüzde 10’a düşürülmesini istediği bilgisi de yer alıyordu.
   Yani haber doğru.
   Bu karar belediyeler için ne anlama geliyor?
   Birincisi; çoğu belediyenin personel maaşlarını bile ödeyemeyecek duruma düşmelerinin kaçınılmaz olacağıdır!
   İkincisi; yatırım ve hizmetlerin tamamen duracağı gerçeğidir.
   Karasu Belediyesi’nden örnek vereyim…
   Yetkilileriyle konuştum; her ay 500-600 bin TL arsında genel bütçeden gelir var. Yeni kararla bu para yarıya düşecek demektir.
   Karasu Belediyesi’nin aylık maaş ödemesi tutarı 450-500 bin TL civarında. Dolayısıyla genel bütçeden gelecek para maaş ödemelerine bile yetmez!
   Bildiğim kadarıyla Sakarya’da İller Bankası’na borçlu olmayan belediye yok! Örneğin Karasu Belediyesi 2016 yılı içerisinde büyük gürültü koparan 46 milyon TL’lik bir borçlanmaya gitti. Faiziyle birlikte geriye ödemesi 80 milyon TL’yi geçecek. Üstelik bu paranın harcandığı yerler, yağmur suyunu izole edecek hatlar dışında eften püften ve aciliyeti olmayan alanlar.
   Hükümet bu kararını gözden geçirip kesinti oranlarını düşürür veya düşürmez; onu bilemem.
   Bildiğim tek şey, aklını başına devşirip başta personel sayısı olmak üzere her alanda tasarrufa gitmeyen belediyeleri zor günlerin beklediğidir.
  
  
  
    


 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA