21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ24 Ekim 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Belediye izniyle kaçak bina

   “O bina kaçak olarak yapıldı, yıkacağız!”

   İl Sağlık Müdürlüğü’nün 112 Acil Servis Hizmet İstasyonu (ASHİ) yapmak için arsa isteğinin görüşüldüğü oturumda Başkan’ın Meclis üyelerine yaptığı açıklamada söylediği söz aynen bu.

   Yıkılacak bina nedir ve nerededir, söyleyeyim:

   2013 yılında ilçe terminal arazisinin içine yapılmış ASHİ binası!

   Belediye hizmet binasına 300 metre mesafede ve belediyenin işlettiği bir terminal arazisinde kaçak binaya nasıl izin verilir?

   Önümde bir belge duruyor. Sakarya Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Yatırım Koordinasyon Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı’ndan çıkan 17 Temmuz 2013 tarih ve 11405 sayılı yazı.

Altında İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Alemdar’ın imzası var.

   İçerik özetle şöyle: “İlçeniz 286 ada 5 nolu (terminal arsası) müdürlüğümüze tahsisli parsel üzerinde 112 ASHİ yapmak ve ruhsat almak için müracaat ettik. Ruhsat ve iskân işlemleri devam eden binaya işlemler tamamlanıncaya kadar binaya elektrik ve su bağlanmasında sakınca olmadığına dair yazı verilmesi…”

   Başkan’ın “kaçaktır, yıkacağız” dediği bina bu!

   Bitmedi…

   İnşaatı yapan Düzceli K.Ö. anlatıyor:

   “Nasıl kaçakmış anlayamadım. Temel hafriyatını belediye kepçesi yaptı. Elimde bu makineye aldığım mazot fişleri var!”

   Biraz gerilere gidelim.

   İstanbul Ümraniye merkezli Ferşat Grup isimli bir firma Türkiye genelinde sponsor desteğiyle 3 bin 500 adet ASHİ projesi hazırlayıp Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalıyor. Belediyelerin tahsis edeceği arsalara 100'er metrekare büyüklüğünde birer ASHİ yaptırılıp Sağlık Müdürlüklerine bağışlanacak.

   Bu istasyonlardan 22’si Sakarya’ya düşüyor!

   Kaynak nereden sağlanacak?

   Tabi ki sponsorlardan!

   Projenin başındaki isimler çok tanıdık. 

   Dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın eniştesi Oktay Ferşat ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın kayınpederi Ali Yüksel…

   Sistem basit!

   Hür girişimci olarak Ferşat Grup’a başvuruyorsunuz. Diyelim 50 istasyon inşaatına talipsiniz. Bina başına 2 bin TL’den 100 bin TL’yi grubun banka hesabına yatırıyorsunuz. İlk inşaata başlıyorsunuz ve malzeme parası olarak 50 bin TL daha veriyorsunuz. Çünkü her türlü malzemeyi grubun gösterdiği yerden satın alacaksınız. Bina bittiğinde 2 bin TL teminatla birlikte 150 bin TL para alıyorsunuz. Ardından size ikinci ASHİ için arsa gösteriliyor. 

   Bu kadar basit!

   Sonuç mu?

   Bazı illerde tamamlanan ve valilerin katıldığı törenlerle açılmış, az sayıda ASHİ İl Sağlık Müdürlüklerine teslim ediliyor; o kadar.

   Örneğin, sözünü ettiğimiz ilçedeki (!) bina bir türlü bitmiyor. Çünkü Ferşat Grup gereken malzemeleri göndermiyor.

   Dolayısıyla 150 bin TL ödenmediği gibi yeni inşaatın önü de açılmıyor; 50 bin TL’lilk malzeme parası ile 100 bin TL’lik teminat da iç ediliyor!

   Türkiye genelinde 50 milyon TL’yi bulduğu söylenen soygun ortaya çıktığında telefonla bilgisine başvurduğum adı bende saklı İl Sağlık Müdür Yardımcısı aynen şunları söylemişti: “Bizi ilgilendiren bir durum yok. Biz ancak bitirilerek belediyelere devredilen ünitelerin bağışını kabul ederiz!” 

   Terminal arsasında bitmiş durumdaki 112 Acil Servis Hizmet İstasyonu’nu yıkıp bir başka yere yenisini yapmak nasıl bir akıldır!

   Vali Bey’in dikkatine saygıyla sunulur!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA