19 Haziran 2018

İbrahim Şener SAK23 Ekim 2016 , Pazar

İbrahim Şener SAK

Belediyeye yeni bina şart oldu?

İlimizin üç büyük ilçesinden biri olar Adapazarı Belediyesi, ilimizin Büyükşehin statüsüne geçmesinin ardından, adeta kayıp bir belediye havasına büründü. Her ne kadar yeni yerleşim bölgesi gibi bakir bir yerleşim bölgesi, Adapazarı Belediyesinin sınırları içinde olsa da,  gerek siyasi gerekse diğer ilçelerin belediye başkanlarının aldığı destekle, rütin belediyecilik hizmetleri ötesine geçemedi.
Bu yazdıklarım, bu güne kadar sakin ve gerekse ayrım yapmadan insarlarla diyalog kuran Süleyman Dişli ve ekibinin sıkıntıya sokmasını ve yanlış olmasını istemem. Çünkü, benim gözümde Adapazarı Belediyesinin ayrı bir yeri var. Herşeyden önce, Sakarya’dan önce Adapazarı vardı…
Türkiyenin neresine giderseniz gidin, Adapazarı dedi mi herkes bilir ve sempati ile yaklaşır bu isime.
Çünkü herkesin bir anısı, bir tanıdığı vardır bu şehirde.
Çünkü, 77, 5 milleti ve kültürü barındıran bir şehirdir Adapazarı.
Bu nedenle söylediklerimin tatlı bir eleştiri olarak alınmasını istiyorum, Başkan Dişli’den.
Gelelim yazımızın başlığına neden, böyle bir başlık kullandım. Hemen belirteyim, yukarıda yazdıklarımla bağlantı bir konu. Adapazarı Belediyesinin, şehir merkezinde sıkışıp kaldığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçek.
Toplum olarak görsele yönelik değerlendirme yaptığımız için, Adapazarı Belediyesine mevcut binanın yakışmadığını ifade etmek istiyorum.
Daha önce, Adapazarı Belediyesinin yeni yerleşim bölgesine kayması gerektiğini yazdığım yazılarda belirtmiştim. Ancak aradan geçen süre içinde, gözlemlediğim kadarı ile bunun gerçekleşmesi zor. Öte yandan bundan bir iki sene öncesine kadar Adapazarı Belediyesinin, bugün DSİ’nin karışında bulunan araziye talip olduğu gündeme gelmişti. Ancak buda değişik nedenlerden ötürü gerçekleşmedi.
Ama şu bir gerçek, Adapazarı Belediyesinin unutulup gitmemesi için başlı başına bir vizyon değişikliği yapması gerekiyor. Bunun ilk adımıda bana göre, Adapazarı sınırları içinde, uygun bir yerde, dikkatleri çekecek bir bina yapması.
Yatırımların devamlı olarak kaydığı ve son olarak  1 milyon kitaplıklı, kütüphanenin Serdivan’ın bir belediye binasına bakın. İlçenin ana kavşağında, herkesin görebileceği bir bölgede, kendine art bir tarzda bina yaptı. Gece görünüşü ayrı güzel, gündüz görünüşüde.
Ve bu bina, ilçenin simgesi oldu.
Erenler Belediyesinin yeni binası içinde bu geçerli. Beyaz Saray olarak kazınmıştır, herkesin hafızasına
Durum böyle iken, neden Adapazarı Belediyesi kendi tarzını yansıttığı bir yeni hizmet binasına kavuşmasın. Öyle ki bu bina, Sakarya’nın temeli olan Adapazarı’nın tüm bilinen değerlerini kendi bünyesinde buluşturmalı. Aklıma ilk gelen fikir  bir ada üzerinde, içinde modern küçük  Pazar yerleri olan, ilimizin ürünlerinin satıldığı bir bölge ile harmanlanmış bir bina.
Tabi sadece bina yeterli elbette değil.
Genel kanadır bur her şeyin ilki makbuldür bu ilçede. Kopyası ve benzeri, maya tutmaz halkın gözünde. İkinci aşamada da, Adapazarı Belediyesinin idari kadroları kafa kafaya verip, yol, su ve park gibi projelerin dışında, farklı projeler hayata geçirmelidir. Mesela önceki akşam, Erenler Belediyesinin önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi düşündüğü projeler gibi…
Bu düşünceler doğrultusunda, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ve ekibi, bence bu kabuğu kırmalı. Büyükşehir Belediyesinin kanatları altında kalmış, bir görüntüden en kısa zamanda uzaklaşmalı.
Bilmem yanlış mı düşünüyorum?...


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA