22 Mayıs 2018

Ömer ALİKILIÇ29 Kasım 2016 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Biraz ondan biraz bundan

Kışın havasını iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde, hayatin her bir köşesi dolup taşıyor yine. Ancak bu ülkede yaşayan her insanin, biraz sessizliğe ihtiyacı var. Omuzlarına battaniye alıp, bir kahve ile mevsimi sindire sindire yaşayıp, hissetmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin çok şeye ihtiyacı var. Siyasi fikre bakmadan, başarıyı alkışlamaya ihtiyacı var mesela. Konuşurken, ağzından çıkanı duymaya, sözün, nereye gideceğini kestirmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin, sebepsiz yere selam verip, selam almaya ihtiyacı var.
Başlığın da dediği gibi, biraz ondan biraz bundan, biraz oradan biraz buradan yazasım var. Hayata el sallayıp, gündemin hatırını sorasım var. İnsanlığı izleyesim var öyle saatler boyunca. Zira anlayamadığım, günlerce düşünüp, yine de çözemediğim çok şey var heybemde. “neden’’ diyorum kendi kendime. “fikirler ayrı olsa da, neden yürekler birbirini sevmiyor’’ diyorum. Sevgi, artık fikir odaklı oldu. Fikri bize uymayan insanin, yüreğini de göremiyor, yüreğini de sevemiyoruz. Hatta, milyonlarca insan tarafından taktir edilen bir başarıyı, alkışlamaz olduk biz. Bunun sebebi de, o başarının sahiplerin fikirleri, bize uymadığı için, alkışlamaya gerek duymaz olduk. Ancak gerçek başarı, gerçek kalite, alkış alsa da, almasa da, kalitenin ağasıdır.
Başarıyı alkışlamayan insan kılığından, günümüzde yaşanan insanlığa geçelim şimdi de. İnsanlık, on yıl önce, yirmi yıl önce nasıl ise, bugün de aynen öyle aslında. Dün, fenerbahçe, galatasayarın ezeli rakibiydi, oyuncu kadrosu değişse de, bugün iki takım, hala ezeli rakip. Dün, “kürt sorunu’’ diye bir kavram, hangi zihniyet ortaya attı ise, bizi, kürt kardeşlerimize, hangi zihniyet düşman  etmeye çalıştı ise, bugün, aynı zihniyet, aynı şerefsiz çabalarına, tam gaz devam ediyor. Dün, türbanlı, kürt, alevi ya da bedensel, zihinsel olarak, diğer insanlardan farklı oldukları için, engellileri öteki olarak görenler, bugün bu insanları, hala öteki olarak görüyor.
Ülkede bazı kavramlar, bazı bakış açıları ve “köpeğe atsan yemez” cinsinden olan,  bazı küflü zihniyetler, bizler ne yaparsak yapalım, ne yazarsak yazalım, bu gübreye düşmüş zihniyetler, hiç bir şekilde değişmeyecek.
İşte bu yüzden, farklı şeyler konuşmak lazım arada bir. Gönülden farklı şiirler düşürüp, farklı gönüllere dokunmak lazım. Bu 3 aralık, bedeninde, zihninde engel olanları değil de, yürüyen, ancak neden yürüdüğünü, nereye doğru yürüdüğünü bilmeyen, her şeyi gören, ama bir gülün özünde Allah’ı göremeyen, her şeyi duyan, ama hayatin ne fısıldadığını duyamayan, engelsiz engellileri konuşalım.
Değişiklik yapalım biraz. Aşkı, karşı cinse bağlamadan yaşayalım mesela. Bir “nefes’’ bin şükre kafi gelsin. Ve her şükür, yüreğimize hayatin her derdine dayanacak sabrı getirsin. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA