20 Mayıs 2018

Ömer ALİKILIÇ4 Temmuz 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Biraz sessizlik, biraz huzur

Güneş, her yeri yakıp kavururken, ülkeyi izliyorum sessiz sessiz. O kadar yoğun, o kadar zor ve o kadar çözülmesi gün, gündem yaşıyoruz ki, ne yazacağını, kime, ne sebep ile hak vereceğini, hangi safta duracağını bilemiyor insan. Fakat, hangi safta durursak duralım, birileri tarafından sevilip, birileri tarafından sevilmeyeceğimize göre, kendimize yakışır safta durmak, en güzel ve en özeli…
Evet bugün, “biraz sessizlik, biraz huzur’’ diyor, Allahımdan da, bu iki şeyi istiyorum. Zira, yaklaşık bir yıldır, yani 15 temmuz o hain, o kalleş ve o şerefsiz darbe girişiminden sonra, çok yoruldu Türkiyem. Onurlu duruşundan bir gram taviz vermese de, gözünden bir damla dahi yaş akmasa da, gizliden gizliye çok yara aldı ülkem. Onun hakkında, herkes bir şeyler yazıp çizdi. Bazı cümleler, yerli yerinde ve son derece haklı iken, bazı cümleler ise, son derece hadsiz, ahlaksız, birliğe sıkılan bir kurşundu.  Çünkü bir kesimin meselesi siyasetti. Mesele siyaset olunca, ne Türklük kalıyor, ne de Türkiye.
Evet, gözlemlerime göre, henüz bir yıl dolmadan, ‘’cemaat’’ sanıldığı zaman, nefret edenler, şimdi, “mağdur’’ diyip, her adımında öfke ekerek, her adımında şehitlerimizin ruhunu ezerek, yürüyenler 15 temmuz’u sulandırmaya çalışıyorlar. ‘evet, şahsen her fikire saygım çok büyük. Ancak, darbe girişimine, ’senaryo’’ diyip hafife alanlar ve ‘’kontrollü’’ diyip, 250 şehide hakaret edenler varken, susarsam, ben, “ben’’ olmaktan çıkar, fikrime, inancıma, sözüme ve özüme ihanet ederim.
Çok şey oldu yaşadığımız bir yılın içinde. Öfke rüzgarı, çok dal kırdı. “Biz’’ dediklerimiz, düşman safına geçip, ‘’biz’’e ihanet ettiler. Darbeyi kınadılar kınamasına da, “ama’’ demekten de, hiç bir zaman vazgeçmediler. Açığa alınan, ihraç edilenler fetöcüler için, güya üzülüp, “keşke darbe gerçekleşseydi de, bu kadar mağdur olmasaydı’’ diyenleri bile, duydu bu kulaklar.
Bir türlü, bir ve bütün olamadık biz. Siyasi fikir yüzünden, doğruya “doğru’’ diyemedik biz. Gerçek kahraman iken, Ömer Halisdemir dahi, bir kesimin umrunda olmadı. Türk olma gururuna, Türk olma şerefine ve hatta duasına bile Ömer düşmedi. Bu, öyle hafife alınacak bir durum değil aslında. Söz konusu ülke, her birimizin ülkesi. Söz kokusu Ömer, her birimizin askeri. Ancak olmadı işte. Bir ve beraber olup, ağlayamadık Ömer’in arkasından. Durum bu şekilde olunca, “biz kimiz, biz neyiz?’’ diye sordum kendi kendime. Türk mü, Müslüman mı, yoksa insan mı? Kim olduğumuzu, uzun zaman çözemedim ve hala çözemiyorum.
Evet. daha önce de yazdığım gibi, Türkiye 15 Temmuz işgal girişimini atlattı ama, Türkiye çok yara aldı. Kökümüz, özümüz aynı iken, karşı karşıya gelip, ‘’sen’’ ‘’ben’’ dedik birbirimize. Gerçek ve katkısız düşmanları görmeyip, öz kardeşlerimize düşman olduk biz. Peki ya, sağdan giden de, soldan giden de, aynı hilal ve aynı yıldıza aşık değil mi? Her birimiz, bu ülkeye yansıyan, tek güneş ile ısınmıyor muyuz? Her birimiz, bu ülkenin ağacını, çiçeğini ötüşen kuşlarını sevmiyor muyuz? Hal böyle iken, bu kavganın, bu görültünün sebebini bilemiyorum.
İşte bu yüzden, biraz sessizlik, biraz huzur istiyorum. hayatı ve ülkeyi izleyip, özümü, sözle biriktirmek istiyorum. Ee bazen de, romantik bir yaz gecesinin içinde kaybolmak, hayali bir kahve ile, bir kitabın içinde dolaşmak ve bir şiirin, şairi olmak istiyorum. Bunlar için de, sizden kısa bir süre izin istiyorum.  
Not 1: Bu sene, kalemim biraz siyasete kaydı. Bu durum, yüreğime daha güçlü haz, daha güçlü mutluluk getirdi. Siyasi kalemim, birilerini kırdI ise, affola. Ancak, siyaset yazmaya, kırmak için değil, kendim olmak, kendime yakışan renge bürünmek için devam edeceğim.
Not 2: 8 Ağustos’a kadar, düşünmeyi düşünüyorum. Bir yaz gecesinde kaybolmayı, hayali bir kahve eşliğinde, şiir yazıp, şiir olmayı ve sessizce hayatı, ülkeyi izleyip, birikmeyi düşünüyorum. 8 Ağustos’a kadar hoşça kalın…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA