20 Mayıs 2018

Cihan ERSÖZ10 Temmuz 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Bisiklette yalpalayan kız!

 Cuma günü akşam saatlerinde Yenimahalle’ye gidiyorum. Köprüye girmeden sağa saptım ve nehir kıyısına indim.
   Önümde bisiklete binmiş iki genç kız gidiyor. Biri yolun solunda düzgün seyrederken diğeri yalpalıyor.
   Önce acemiliğine verdim, değilmiş; genç kızımızın sol eli gidonda, sağ elinde cep telefonu. Kulağında olsa neyse, parmakları cihaz tuşların üzerinde sörf yapıyor!
   Telefon kullanımı çılgınlık boyutlarına…  8’inden 80’ine her yaştan insanın elinde bir akıllı cihaz… Evde, işte, sokakta, direksiyonda, dolmuşta, vapurda, trende, camide… Konuş babam konuş, yaz babam yaz, çek babam çek!
   Benim de Samsung marka (Güney Kore malı) bir akıllı telefonum var. Çevreme baktığımda onu gereği kadar kullanmıyormuşum gibi geliyor.
   Kore denildiğinde antenlerim dikkat kesilir. Bu ülkenin adını çocukluğumda tarlamızda yarıcılık yapan Bolazarlı Faik Amca’dan duymuştum. Kunuri Savaşı’na katılmış bir gaziydi. Sabahtan akşama yakasını bırakmaz anılarını anlattırırdım. Tabi rahmetli babamdan da işleri yavaşlattığım için fırçayı yerdim.
   Ben Samsung’u sadece telefon, bilgisayar ve TV üretir sanıyordum; öyle değilmiş.
   İlk işi kurutulmuş balık, bakliyat ve erişte ticareti. Arkasından yün fabrikası geliyor. Daha sonra sırasıyla sigortacılık, menkul kıymetler, perakendecilik, TV, gemi yapımı, santral, telefon, fax üretimi, inşaat, uçak motorları ve gaz tribünleri yapımı işlerine girmiş.
   Samsung’un geliri Güney Kore YİH’nın yüzde 17’sine eşit. Bu güne kadar ürettiği telefon sayısı 800 milyon adet civarında. (Belki de aşmıştır) Dünya cep pazarının lideri.
   Gelin olaya daha geniş bir açıdan bakalım.
   Dedim ya Güney Kore denilince antenlerim ötmeye başlıyor… Okuduğum bir dergide (*) bu ülkeye ait verilerle karşılaştım.
   Türkiye ve Güney Kore karşılaştırmasından bazı çarpı bilgiler şöyle:
   Yıl 1960: Türkiye’nin milli geliri yaklaşık 14 milyar dolar; G. Kore’nin 4 milyar dolar.
   Yıl 2015: Türkiye’nin milli geliri 717 milyar 880 milyon dolar; G. Kore’nin 1 trilyon 377 milyar 873 milyon dolar.
   Özeti: 1960’ta milli gelirimiz G. Kore’nin 3,6 katı… 2015’te G. Kore Türkiye’nin 2 katına yükselmiş.
   Neden?
   Buyurun iki ülkeye ait ER-GE faaliyeti çıktısı olarak bilinen patent göstergeleri:
   Yıl 2014: Toplam patent başvurusu G. Kore’de 210.292; Türkiye’de 5.097. Türkiye’deki patent başvurusu G. Kore’nin yüzde 2,42’si kadar!
   Yıl 2013: G. Kore ulusal gelirinin yüzde 4,15’ini AR-GE’ye ayırmış. Türkiye ancak yüzde 0,94’ünü…   Her milyon kişiye karşılık gelen araştırmacı göstergesinde de nal toplamışız! G. Kore milyonda 6.457 araştırmacıya sahip iken, bizdeki araştırmacı sayısı milyonda 1.169.
   Yorum:  Araştırma yapmayı bilmeyen ekonomiden bilim ve teknoloji çıkmaz! Çıkmıyor da zaten!
   İki ülke arasındaki ileri teknoloji üretimi karşılaştırması da iç karartıcı. 2014’te ileri teknoloji ürünleri ihracatı ile bilgi ve işlem teknolojilerinin toplam ihracat içindeki payı Türkiye’de yüzde 1,5 iken bu oran G. Kore’de yüzde 19,8 oranında gerçekleşmiş.
   Bu nedenledir ki, Sakarya Nehri kıyısında bisikletiyle yalpalayarak gezen kızımızın elindeki akıllı telefon yüzde 99 Samsung’dur diyorum!
(*) HBT sayı 67


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA