21 Haziran 2018

Şerif SARI2 Kasım 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

Biz buna “her şartta ifade özgürlüğü” diyoruz!. 


Bugün yerel konulardan yazmaya odaklanamadım. 
Çünkü ülkede olup bitenler siz değerli okuyucularımı bilemem, ama benim canımı “ülkem ve koruya bildiğimiz kadarıyla demokrasi” adına oldukça sıktı. 
Ülkenin kuruluşuyla yaşıt gazete olan Cumhuriyet Gazetesi “  (FETÖ ve PKK terör örgütü desteği ile) suçlanması ve neredeyse tüm yazar ve yönetici kadrolarının tutuklanması” karşısında bugün sizlerin karşısında farklı bir yazıyla çıkıyorum.


Bu yazımı yazarken aklımdan acaba “gazetemizin genel yayın müdürü Sezai Matur bu yazımı yayımlar mı”  diye de aklımdan geçirmiyor değilim.  Geçmişte olduğu gibi “ Bugün basında yaşanan olağan dışı konular hakkında geçtik gazetemizin sayfalarında iki kelam okumayı, bir meslek örgütü olan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti adına iki kelam açıklama yapmaması” doğal olarak yazımın akıbeti hakkında beni biraz da olsa düşündürüyor!.   

 

Ülkede ki ana muhalefet partisi neden harekete geçmiyor?


Cumhurbaşkanı’nın, Cumhuriyet gazetesi hakkında geçmişte ki ifadeleri bugün olağan üstü hukuk içerisinde karşılık bulduğu görülüyor. 
Ana muhalefet partisi CHP ülkede bugün estirilen, ancak geçmişte faşist devletlerin ve günümüzde teokratik yönetimlerde görebileceğimiz uygulamalarla yok edilmek istenen farklı sesleri her-türlü "siyasi parti, sendika, gazeteler ve dernekler" muhalefetin sesi vicdanları yaralayan, bugün sadece adı hukuk olarak anılan ülkenin adalet mekanizmalarında, mecliste ve mahkemelerde sonuç alamadığı görünmektedir.  


Bugün Türkiye Cumhuriyetiyle yaşıt, Cumhuriyet gazetesini yok etmek için karar almış, anlayışa karşı CHP bugün harekete geçmeyecekse ne zaman geçecek?


Ülkenin ana muhalefet partisi CHP Genel Merkezinin  sözden ve açıklamalardan öte, harekete geçerek, olağanüstü hal yasasını kendi düş dünyasında oluşturduğu hedefler doğrusunda, fırsat bu fırsat diyerek ülkeyi dizayn etmeye,  kendince aykırı ses duyma tahammülü olmayan anlayışın karşısında, mahkemelerde, bürokrasi de ve mecliste" sonuç alamadığı için tüm örgütlerini harekete geçirerek topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmeli.


Yurttaşlar şiddet içermeyen, var olan hukuki haklar kullanılarak sorun yaşanan, adreslerde etkinlik yapmaz?


Örneğin, bugün bana göre saldırı altında olan "Cumhuriyet gazetesi önünde" sokak mitingleri düzenleyerek, Ülkemizin de anlaşmalarla taraf olduğu evrensel değerlerde işleyen bir demokrasi için kitlelere önderlik ederek, ülke normale dönene, sonuç alana kadar barışçıl gösterileri organize etmeyi neden aklına getirmez. ..   

Bilen var mı?

CHP Ülkedeki bu olağanüstü durum karşısında harekete geçmek için sıranın kendisine gelmesine, CHP Genel  Merkezine polis tarafından baskın yapılmasını mı bekliyor. 

Anlamış değilim.

***


Şaşırmayın!..


Bugün gazetemi ve yöneticilik yaptığım partiyi son günlerde yaşananlara karşı aldıkları ya da alamadıkları kararlar nedeniyle eleştirdim. Yarın gerekirse yine eleştiririm.
Bazıları bu duruma şaşırabilir. 
Biz bu duruma “her şartta ifade özgürlüğü” diyoruz..
Şaşırmayın! . ..

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA