23 Haziran 2018

Şerif SARI11 Ocak 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Büyükşehir belediyesinde bu israfa kim dur diyecek? 


Sakarya Büyükşehir Belediyesi son yıllarda ihtiyaç duyulan ilçelerde kültür merkezleri ya da yaşam merkezleri adını verdiği çok amaçlı yapıları inşa ederek, ilçe belediyelerin tasarrufunda halkın kullanımına sunmaya başladı.

Kuşkusuz bu yapılardan zaman içerisinde “kültür, sanat, konferans”  adı altında yapılacak etkinliklerden toplum adına herkes memnun olacaktır.  
Ancak bu yapılar ilçelere yapılırken  “Bazı ölçütlere riayet edilmediğine” şahit oluyoruz.

Bir yapı yapılırken, hele kültür merkezi adı verilen yapılar, inşaat edilirken belli başlı kurallara uymak gerekir.
Örneğin; bu kuralların başında “İnsanların rahat ulaşabilecekleri” genelde yoğun olarak kullandıkları alanlara, şehir meydanlarında  bu yapıların yapılması tercih edilmelidir.

Bu anlamda yeterli alanları kent merkezleri barındırmıyorsa alternatif semtler, seçenekler yetkililer tarafından kamuoyuna, sivil topluma danışılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Kocaali ilçesinde bu kurallara uyulmadığı, ilan edilen proje sahasına baktığımızda görülmektedir. 


Çünkü büyükşehir belediyesi ilçe merkezinde, gelişime alanlarına-semtlerine yakın ve insanların yoğun ve toplu olarak, gündelik hayatlarını sürdürdükleri alanlara yapılması gereken bir yapıyı, “gelişmesi mümkün olmayan, sadece mahalle halkının yaşadığı” bir yerleşim alanında yapılmasına karar vermişler.


Bu kararın yanlış olduğunu ben söylemiyorum, Sakarya Büyükşehir Belediyesinde danıştığı, bizzat şehir planlamacıları bu tür yapılar için gerekli kriterlere belediyelerin mutlaka riayet etmesi gerektiğini söylüyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu hatadan dönmeli!


Kocaali ilçesi sınırlarında yukarıdaki, şehir planlamacılarının işaret ettiği ölçütlere uyan, alan-yer konusunda sıkıntılar olduğu yetkililerce ifade ediliyor.  
Bu bence “Kocaali Belediyesi yönetiminin ipe un serme” isteğinden kaynaklanmaktadır. 


Çünkü Kocaali’de bu tür, çok amaçlı yapıların yapılacağı alan vardır. 
Bu alan “Kocaali merkezde bulunan, bugün okuyan minik çocuklar için, hem de trafik keşmekeşini önemli bir nedeni olan, öğrenciler ve yayalar için tam bir tehlike yumağının merkezi olan Hürriyet İlkokulu’nun” olduğu alandır.  Kocaali’de milletin parasını yazık etmeyin!.


Ekonomik ömrünü de tamamlanmış bu okulun buradan kaldırılarak yerine, “çok amaçlı, yer altı oto parkı, temalı parkla birlikte komple bir sosyal alan, Kültür merkezi” inşa edilme seçeneğini yetkililer değerlendirmelidirler.   


Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kocaali Belediyesi yönetimleri “bürokratik uğraşlardan çekinerek işin kolayına” kaçmamalıdırlar.
Kimsenin zaruri olmadıkça ve gerekmedikçe gitmeyeceği, kullanmayacağı bir yapının hem de, kültür ya da yaşam merkezi adı altında bir yapıyı yaparak milletin kıt imkânlarını, bu ülkenin ve ilin kaynaklarını “Oldu da bitti maşallah, hızıyla israf” etmeyin.
Yazıktır..Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA