19 Haziran 2018

İbrahim Şener SAK15 Ekim 2016 , Cumartesi

İbrahim Şener SAK

Çıngar neden koptu?

Köşe yazmak süreklilik ister. Ama ne hikmetse, ben bu sürekliliği bir türlü sağlayamadım. Gerek zaman sıkıntısı, gerek aklında olup, yazmak istediklerini bir türlü yazıya dökememenin sıkıntısı, bunun en önemli etkeni.

Son yazımı o kara ve korku gecenin 15 temmuz darbe girişiminden 4 gün önce yazmışım. Aradan nereden bakarsanız üç ay geçmiş. 

Bu süreç içinde çok şeyler yaşadık, millet olarak, devlet olarak, bu toplumun fertleri olarak. Şükür Allaha, o karalık geceyi millet aştı, bayrak ve vatan sevgisi ile aştık hep beraber.

80 darbesinde 7 yaşında bir çocuk olarak yaşamıştım. Ama çocukluğun  masumluğu ve karakteri ile, o darbe günlerini sadece hayal meyal  hatırlıyorum.

Ama, 15 temmuz darbe girişimini herhalde, hayatım boyunca net ve kesin çizgileriyle hatırlayacağım. 

Türk milleti olarak hepimize geçmiş olsun. Allah bir daha yaşatmasın o günleri…

Gelelim  şu ana..

Son günlerin gündemine. Hepimizin malumu, yeni eğitim ve öğretim yılına başladık. İlk anlarda sessiz ve sakin geçen eğitim sezonu, son 10 gündür kaynak kitap ile ilgili sorunlarla çalkalanıyor. 

Okullarda kaynak kitap sorunu  nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında dört okul müdürü görevden alındı.

Aradan geçen süre içinde okul velileri, açığa alınan okul müdürlerinin geri iade edilmesi için çalışmalar başlattı, imzalar topladı, basın açıklamaların da bulundu.

Burada bir ara vermek lazım.

Neden bu okul müdürlerinin görevlerine iadesi için, veliler böyle bir girişimde bulundu. Bence sorgulanması gereken konu bu..

İsim zikretmeyeceğim ama, bu dört okulun müdürü, uzun yıllar ilimizin eğitim camiası içinde yer almış, görev yaptıkları okulları, eğitimde kıstas olarak görülen sınavlarda okullarına basamak atlatmış, başarılı eğitimciler.

Herkes çocuğunun, bu başarı içinde yer alması ve sağlam bir geleceğe hazırlanmasını ister. Demekki, velilerin bu konuda ki hassasiyeti bu. Eğer sıradan bir görev alma olsaydı, bu kadar tepki alırmıydı acaba?

Gelelim diğer bir hususa…

Okullarda neden kaynak kitap ihtiyacı duyuluyor? Yazının bu bölümünde bunun değerlendirmesini yapmak istiyorum, affınıza sığınarak… 

Öncelikle çocuklarımız geleceği için önemli bir basamak olan sınavlarda, devlet okulları ile özel okulların öğrencileri aynı kefede yer alıyor. Özel okullarda okuyan öğrenciler, her türlü imkana ve olanağa sahip. Etüd dersleri, hafta sonu dersleri, her türlü kaynak kitaptan faydalana biliyorlar. Derslerinde gördükleri bir konu üzerine, yüzlerce, binlerce soru çözebiliyor, örnekleri inceleyebiliyorlar. Hatta yerinde eğitim adına gezi ve incelemelerde bulunabiliyorlar.  Adı üstünde ‘ÖZEL OKUL’

Ya devlet okulları…

 Başından beri devlet okulları üzerinden çocuklarımızın eğitim almasından yanayım. Ve bu nedenle, kızımı devlet okuluna gönderiyorum. Tabi bunun ekonomik nedenleri de başka bir etken. 

Sonuçta kızım, devlet okullarında okuyan diğer öğrencilerle aynı kulvarda yarışacak. Şartlar eşit. Ama özel okullar devreye girdimi, hatamı  yaptım diye düşünmeden edemiyorum.. Sanırım, devlet okullarında çocuğu olan her veli aynı tedirginliği yaşıyordur.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği kaynak kitaplara yöneliyor, böylelikle bir nebze olsun, Özel okul ve devlet okulu öğrencileri arasında ki uçurumu, kapatabiliyoruz. Bu kadar çıngarın kopmasına neden olay ise, bu..

Eğer çevrenizde bir devlet okulunda okuyan bir tanıdığınız varsa, bir  ders kitaplarına göz atın derim. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. 

Aslında eğitim çok yönlü ele alınacak bir konu. Ülke olarak, il olarak eğitime yönelik bakış açımızı biraz daha geniş tutabilirsek, eğitimde sorun kalmayacaktır.

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA