22 Mayıs 2018

Ömer ALİKILIÇ20 Aralık 2016 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Çok başlıklı yazı

Bugün kalemim, dolup dolup taşıyor yine. Şükür kokan cümleler de var özünde, haklı öfke ile dolu cümleler de. Duaya bulaşıp, semalarda dolaşan cümleler de var, şerefi olmayan yüreklere, yazılacak şerefli cümleler de. Anlaşılması zor, oldukça derin cümleler de var, çok net, temiz ve şeffaf cümleler de. Tek bir başlığı yok bu yazının. Tek bir rengi yok. Tek bir sebebi, tek bir kederi, tek bir şikayeti de yok, tek bir sabır da.
Nereden başlasak, ne şekilde devam etsek, ülkede, gerek eli silahlı, gerek huzura, sözü ile kurşun sıkan, bu kadar çok vatan haini varken, ne şekilde teselli bulsak bilmiyor, bilemiyorum. Yürek, ikileme düştü yine. Bir yanı delice susmak, susup, saatler boyunca dua etmek istiyor, diğer bir yanı ise, hırçın Karadeniz gibi, kışın ortasında esip, tozu dumana katan, sert fırtına gibi ve engellenmiş bedene inat eder gibi, asi ve özgürce yazmak istiyor.  Evet yazmak, sadece yazmak istiyor yüreğim. Beğenilme arzusu, eleştiri korkusu olmadan, kalemimden düşecek sözleri takdir edecek olana da, “bu ne ya’’ diyip, küfür edecek olana da, koca bir “eyvallah’’ çekip, sadece yazmak istiyorum. Yüreğimdeki öfkeye duyduğum, öfke kadar asi, öfkeme duyduğum pişmanlığın, anlamsızlığı kadar çaresiz, çaresizlik kadar da, hüzünlü bir şekilde yazmak istiyor ve yazıyorum.
2016 yılını, bir sonraki hafta, uzun uzun yazacak olsak ta, yılın son günlerinde, yürek, ağzına kadar doldu yine. Yılın son günlerinde, kişisel hayatımı, kara bulutlar esir aldı birden bire. Sıkıldığım için sıkılıyor, öfkeleniyor, bağırıyor, rahatlıyorum. Ancak, bir süre sonra yine doluyor, yine sıkılıyor ve yine delice öfkeleniyorum. Çare yok cebimde. Ne iğrendiğim bedeni değiştiriyor, ne de ruhumu alıp, o bedenden çekip gidebiliyorum.
Kişisel hayatımda bütün bunlar olurken, ülkeme ve dünyaya, sağanak sağanak ölüm yağıyor. 10 aralık 2016 cumartesi gecesi, Beşiktaş’ta terör saldırısı; 44 şehit. Patlamayı ilk duyduğum zaman, daha şehit sayısı, detaylar belli değil iken, şöyle bir twit attım; “yine terör, yine şerefi olmayan eylem, yine acı. Çünkü; Türkiye konuşuyor Türkiye uyanıyor ve Türkiye "ben buyum" demeyi artık iyi biliyor”
Evet gerçekten de, hedef, son zamanlarda sesi gür çıkan, “tay tay’’da bile zor dururken, şimdi yürüyen, koşan Türkiye’nin, İslam alemin son umudu olan Türkiye’nin sesini kesmek. Zira biz, bu saldırıya yanar iken, bir kaç gün sonra, Halep yaktı içimizi. Halep’teki sivilleri hedef alan, o şerefsiz katliam yaktı içimizi. Halep’teki çaresizliği, dramı, acıları,
Çocuklara sıkılan kurşunları görünce, ağlıyorum sessizce. Ve öfkem, bir volkan gibi, patlıyor yüreğimin görünmeyen yerinde. Öfkeleniyorum, ölüm ile tanışan bir çocuk gördüğümde. Öfkeleniyorum, Halep, Suriye, Filistin  açken, lüks sofralarda çekilen selfielere. Ve öfkeleniyorum, her öfkelendiğimde.
Beşiktaş’ta terör saldırısı;44 şehit. Halep’te insanlık dramı; acı, hüzün ve çaresizlik… bizler bunların üzüntüsünü yaşarken, cumartesi günü, Kayseri’de hafta sonu izine çıkan, askerlere yapılan saldırı yaktı içimizi. Orada da 14 şehit verdik. Terörün hedefinin huzur olduğu, bir kez daha, net bir şekilde gördük. Asker, huzurlu bir izin gününe uyanmışken, teröre kurban gitti.
Yalan yok. Çoğu zaman başaramıyor olsam da, aklı- selim olduğum zamanlarda bakıyorum ve hedefte olanı, çok net görüyorum. Özetle, hedefte İslam, hedefte ezan, hedefte birlik, hedefte beraberlik, hedefte bayrak var. Bu yazımı, yine attığım bir twit ile bitiresim var. “ öfkeleniyor ama yılmıyoruz. Gözde yaş, ülkede yas olsa da, yoldan dönmüyor, yara alıyor, ama korkmuyoruz. Biz bir ölsek de, bin diriliyoruz.”


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA