20 Haziran 2018

İbrahim Şener SAK1 Kasım 2016 , Salı

İbrahim Şener SAK

Çok şeymi istiyoruz?

Ben ne bir finansman danışmanın, ne bir ekonomist. Sadece esnaf çocuğu ve sıradan bir vatandaş olarak yazıyorum, birazdan ele alacağımı konuyu. Öncelikle bir girizgâh yazarak, konuyu özetleyelim, ondan sonra verelim vereceğimiz mesajı.
Pazar günü  eşimle beraber kızımı, kursa bırakmak için, kalktık Korucuk Mahallesinden şehir merkezine geldik. Kızımızı kursa bıraktıktan sonra, eşimle beraber Çark Caddesinde turlamaya başladık.
Öğleden sonra, güneşin hafif sıcaklığını hissederek, Yuvam Sokak üzerinden, İtfaiye  Caddesi üzerinden Çark Caddesini çıktık. Çark Caddesi üzerinde yaşanan yoğunluk ve kalabalık nedeniyle biraz bunalınca, Atatürk Bulvarına girdik.  Pasaj 2000’in köşesinden, dönünce, bir anda yaya yoğunluğu yok denecek noktaya gelince, eşimle beraber aynı anda birbirimize dönüp, Çark Caddesi nasıldı, bulvar nasıl diyerek bir birimize sorduk. Eşimin eski meslektaşım olması nedeniyle bir taraftan yürürken, bir taraftan da değerlendirmeler yaptık. Çark Caddesinde yoğunluğa rağmen, bir çok esnafın kira veremediğini ve iş yerini kapattığını belirten eşim, “Şu Sakarya Çark Caddesine sıkıştı kaldı. Çocukluğumdan beri Adapazarın da yaşıyorum. Hep aynı yerde sayıyor bu şehir. Bu şehrin ne Ankara Caddesine, nede Karağaç Bulvarına genişlemedi. Bir süre sonra, çocukluğumun  geçtiği Çark Caddesi bile artık sıkıcı gelmeye başlıyor” dedi.
Eşimin konuşması bittikten sonra kendisine hak verdiğimi ifade ederek, “Bu şehirin, olanı muhafaza etmek gibi bir kabullenişi var. Gelişmeye büyümede soğuk bakıyor. Haliyle şehrin kalbi sadece Çark Caddesine sıkışıp kalınca, kiralar patlama yapıyor. Cadde üzerinde en düşük kiralar 5 bin TL’den başlıyor. Bu eğer bu şehirde Çark’a alternatif bir başka ticari alan ve merkez olsaydı, kiralar burada tavan yapıp, esnafta mağdur olmayacaktı” diyerek düşüncelerimi ben aktardım
Şimdi asıl konuya gelelim. Son yıllarda yerel yönetimlerin en çok dilene doladığı  ifade, ‘Kentsel Dönüşüm.’
Kentsel dönüşüm terimi bana göre, bir noktanın ve bir bölgenin, yapılarından, sosyal, kültürel ticari ve idari karakterine kadar değişim demek. Ancak, bizim hafızalarımızda Kentsel Dönüşüm, sadece yapıların fiziki görünümde gerçekleşen bir değişim. Yapıları yeniledikten sonrasına bakmıyoruz.
Bu nedenle, Kentsel Dönüşümün öncelikle, bizim akıllarımızda ki karşılığını değiştirmek gerekiyor.
Bu noktada, Serdivan ve Erenler’de Kentsel Dönüşümün karşılığını bir nebze görebiliyoruz. Ancak, Adapazarı’na geldiğimizde bu noktada oldukça eksiğiz.
Deprem sonrası Adapazarı nedendir bilinmez ama, önüne çıkan fırsatı kaybetti. Adapazarı ve sosyal hayat Çark Caddesine sıkışıp kaldı. Haliyle cadde üzerinde ki yoğunluk, büyük ve güçlü firmaların dikkati çekti. Bir çok ismi bilinir firma, Çark Caddesine yüklenince kira bedelleri tavan yaptı. Esnaf ise ya uyum sağlamak zorunda kaldı, yara ekmek teknesinin kapısını kapattı.
Şimdi, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Adapazarı Belediye başkanı Süleyman Dişli’ye seslenmek istiyorum.
Serdivan ve Erenler hızla gelişirken, Adapazarı neden sıkışıp kaldı. Neden gözle görülür bir değişim görmeyi bırakın, düşüncesini duymuyoruz.
Bu şehir, gelişmeli, Ankara Caddesi, Çark Caddesi ile yarışmalı. Karağaç Bulvarında ağaçlar altında gezerken, vatandaşlar sosyal, kültürel ve ticari olarak her ihtiyacını karşılasın. Bu iki bulvarda akşam 18.00’den sonrası köhne ve terk edilmişlik havası, yerini ışıl ışıl, pırıl pırıl, hayatın devam ettiği bir sosyal bölge olsun. Vatandaşlar, Çark Caddesinde üst üste yürümesin.
Sakaryalı olarak alternatif  sosyal ve ticari hayat bölgeleri olsun.
Bu noktada, sadece yerel yönetimlere değil, bu şehrin esnaf ve sanatkarlar odasına görevler düşüyor. Proje üretip, her zaman ifade edilen ortak Akıl düşüncesi ile yerel yönetimlerle paylaşsın. Çok şeymi istiyorum Acep?

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA