21 Haziran 2018

Şerif SARI7 Aralık 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

Dostlar alışverişte görsün


İçişleri Bakanlığı emriyle ilçelerde kaymakamların öncülüğünde, vatandaşlarla yerel yönetim yetkililerinin buluşmasını sağlayan toplantılar tertiplenmeye başlandı. 
Bu toplantıların amacının vatandaşların sorunlarına daha çabuk ve etkili çözüm üretilmesini sağlamak olduğu ifade ediliyor. 
Bu anlamda Sakarya’nın her bölgesinde olduğu gibi, kuzeyinde de yapılan veyahut yapılacak toplantılardan ilki ilçe kaymakamlarının başkanlığında, sağlık, güvenlik, orman, belediye hizmetleri gibi halkın daima hizmet almaya çalıştığı daire amirlerinin katılımıyla icra edildi. Toplantı notlarından edindiğim bilgilere göre halka, yerel yönetimlerin ve ilgili devlet dairelerinin hizmet üretme yâda zamanında hizmet üretememe sorunu öne çıkan öncelikli konular arasında yer almış. 
Ben bu konuya ve tertiplenen toplantılara farklı açıdan bakmak istiyorum. 
Hükümet tam anlamıyla toplumun tüm kesimine hâkim olmak adına devletin tüm imkânlarını kullanarak muhtemel sosyo-ekonomik sorunların açığa çıkmaması ya da kontrol altında tutmak gayesiyle tedbir almak için bu toplantıları düzenlemektedir.


Hükümet ne demektir?.


Sakarya’nın kuzeyinde ve güneyinde halkın ana geçim kaynağı belli. Bu kaynak son yıllarda adeta hükümetin gözü önünde eritiliyor. 
Hükümet “bu ana soruna çözüm üreteceğine” vatandaşla yerel yöneticileri buluşturarak toplumda oluşan, basınçlı gazın havası almaya çalışması “topu taca atmak değilse” nedir?  
Halkın, yaşadıkları gündelik yönetimsel sorunlarına çözüm üretecek makamlarla buluşması, devlet dairelerinde ve belediyelerde yaşanan aksaklıklara nasıl bir çare üretecek anlamış değilim. 
Hizmet alırken yaşanan aksaklıkları aşmak için çözümler bellidir. 
Bu çözümleri sağlayacak yönetmeliklerin gereğini yerine getiremeyen yöneticilerin durumu sorgulanacağına halka “Gelin bu sorunu bir de şu toplantıda değerlendirelim” demek nasıl bir ileri anlayıştır. 
Hâlbuki yerel yönetimlerin üretecekleri, sağlık, güvenlik ve diğer devlet organizasyonlarının sunduğu hizmetleri ve bu hizmetleri verirken uyulması gereken standartlar bellidir. 
Aksaklıkları görmek, değerlendirmek ve çözüm üretmek için bu ilde sadece “Gündelik gazeteler takip edilirse nerede ne aksaklıklar yaşanıyor” tespit edilmesi mümkündür.
Bütün bu varsayımları yok saysak bile, eğer vatandaş hizmete ulaşmakta, köyde ve mahallelerde yâda kent merkezlerinde sorun yaşıyorsa ki, evet yaşıyor…
Bu sorunlara belediye meclis üyeleri ve seçilmiş muhtarlar aracılığıyla çözüm talep ediliyordur zaten.
Halk, vatandaşlık haklarından doğan hizmetlere ulaşmakta zaman zaman, sorun yaşıyorsa, yaşanan sorunlara ve vatandaşın temel ihtiyaçlarına gerektiği anda çözüm üretemeyen atanmışların başkanlığında yapılan toplantılarda nasıl bir çözüm üretilebilir?

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA