21 Haziran 2018

Mustafa KAYA8 Ocak 2017 , Pazar

Mustafa KAYA

Durumdan vazife çıkarmak!

Gazetemizin Whatsapp İhbar Hattı’na bir okurumuz Zabıta ekipleriyle ilgili sıkıntısını dile getirmiş.
Okurumuz, “Mustafa Bey Sakarya’da Zabıta memurları bu günlerde başkanlarının değişimi ile birlikte akıl almaz icraatlara imza atıyor!
Bu icraatlarını da meşhur 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesinde yaptıklarını iddia ediyorlar!
Zira bu Kabahatler Kanunu öylesine elastiki bir hal almış ki hangi kaba koysanız derhal o kabın şeklini alıyor.
Örneğin Trafik Ceza Kanunu’nun 58’inci maddesinde belirtilen ‘Trafikte yolun en sağını kullanmayarak ve sağdan indi bindi kurallarına aykırı davranmak” suçunun cezası 92 TL’dir. 15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde 69 TL ödersiniz.
Gelelim aynı suçu Sakarya Zabıtası nasıl değerlendirdiğine?
Öncelikle Karayolları Trafik Kanunu 2918 nolu kanunun düzenlemeleri hiçe sayılıyor.
Zabıta bu işlerin emniyet mensuplarının inisiyatifine bırakılamayacak kadar önemli olduğunu vehmediyor.
Zabıta memurları aynı suça sıkı durun açıklıyorum: Emre aykırı davranmaktan dolayı 219 TL ceza yazıyor.
Pekala böyle bir trafik suçu için ceza yetkileri var mı?
Aşağıda Kabahatler Kanunu maddelerini açıklıyorum. Bir okuyunuz isterseniz. Yetkileri var mı görürsünüz. Ben okudum göremedim..
Emre aykırı davranışlar başlığı altında içerisine ne atsanız dolmayacak bir torba.
Bana askeri yönetimlerinin yöntemlerini hatırlatıyor.
Pekala emre aykırı davranışlar neleri kapsıyor? Bir bakalım var mı trafik düzenlemesi ile ilgili bir madde, varsa bu Emniyet trafikçileri ne iş yapar? Neresinden bakarsanız tutarsızlık.
Bir diğer husus ise ceza yazan bu zabıta memurları acaba ana yol ve tali yol levhasını birbirinden ayıracak kadar bir trafik bilgisine sahipler mi? Hiç sanmıyorum.
Örnek veriyorum:.
Bağlantı yollarında devamlı yanıp sönen kırmızı ışık ile beraber hangi levha konulmalıdır? diye ehliyet almak için eğitime yeni gelmiş bir kursiyere sorsam ''Dur '' levhası diye cevap verir. Sakarya’da bağlantı yollarına bir bakın isterseniz durum nedir?
Son söz olarak söylüyorum. Belediye Zabıta memurlarının trafik cezalarını mahkemeye taşıyabilirsiniz. Zira böylesine yetkileri yoktur ve cezaları iptal ettirebilirsiniz...
5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca emre aykırı davranışlar kapsamına giren emir ve yasakların bir kısmını size açıklıyorum.
1- Belediye Meclisi, Belediye Encümeni, Belediye Başkanı ve Valilik Makamınca oluşturulan Kurullarca alınan kararlar, tembih ve yasaklar, çıkartılan yönetmeliklere uymamak. (Diyelim ki, 219 TL cezayı bu madde kapsamında değerlendirsinler. Peki emir verenler trafikte hangi suçların emre aykırı yasak olduğuna dair kararların cezaları ile birlikte ilgililere duyurma gibi zorunluluğu yok mudur?
2- Belediyeden Açma ve Çalışma Ruhsatına tabi her iş yerinde Esnaf Kontrol Defteri bulundurmamak ve denetime gelen personele göstermemek..
5- İş yeri açma ve çalışma ruhsatı, Pazar günü çalışma izini ve fiyat tarife listesi almamak ve müşterinin görebileceği bir yere asmamak.
6- İzin verilen yerler haricinde, (kaldırım, cadde ve sokaklarda) el ilanı, broşür dağıtmak ve gelişi güzel atmak..
16- Çalışma saatleri dışında faaliyet göstermek..
17- Cadde ve sokaklara çevreyi kirletecek şekilde su ve benzeri maddeleri akıtmak ve çıkarmak..
19- Halkın huzur ve sükununu bozacak tutum ve davranışlarda bulunmak..
20- Belediye Zabıta Memurlarına görevleri başında, güçlük çıkarmak, hakaret etmek, kötü davranmak, gerekli belge ve bilgiyi vermemek ve her ne suretle olursa olsun işlerine karışmak.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA