20 Haziran 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ8 Nisan 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

E-ticaret

Kuşaklar değiştikçe yaşam tarzları da değişiyor,meslekler de, görünüşler de değişiyor, tipler de...Geçen gün alışveriş merkezleri esnafın işini zorlaştırıyor, KOBİ'ler küresel ekonominin temeli büyük uluslararası firmalarla baş edemiyor demiştik. Baş edilemeyen bir ticari akım daha var ki ELEKTRONİK- TİCARET. Kısa adıyla e-ticaret.
Birçok firma,mağaza, şehrinde dükkanlarında satış yapmanın yanında internet üzerinden diğer şehirlere de ürün satışı gerçekleştirerek müşteri portföyünü genişletmiş oluyor. kampanyalar düzenleniyor,fiyatlar iniyor, müşterileri cezbetmek için pazarlama stratejileri kullanılıyor. 7/24 alış-veriş yapılabiliyor olmasının yanında, Ürünü görmeden ve incelemeden alma, ürünü hemen teslim alamama, ödeme biçimindeki farklılıklar riskli yanları oluşturuyor.
Türkiye’de e-ticaretin yeni başladığı dönemlerde, yasal haklarını bilmeyen tüketicilerin bilgisizliğinden yararlanan kötü niyetli satıcıların meydana getirdiği mağduriyet senaryoları neyse ki eskisi kadar gözümüze ilişmiyor. Hem hukuki düzenlemelerin hem de e-ticaret şirketlerinin aldığı önlemlerle tüketici sanal ortamda her geçen daha fazla güven duyarak alışveriş yapıyor ve sanal ortamda alışverişin korkularını bir kenara bırakıyor. Ancak ülkemizde cazibesini arttırmaya devam eden e-ticaretin gelişip dinamik bir sektör haline gelmesinin önündeki en büyük engel yine tüketicilerin “güven” duygusu.
Belirtmek isterim ki internette alışverişin geleneksel alışverişten farklı olması sebebiyle özellikle internet üzerinden yapılan satın alma işlemleri,  4077 sayılı Kanunun 9/A maddesi ile şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca, “Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliği’ne tabi. Bu işlem sonrasında yapılan sözleşmenin tüketiciye getirdiği en büyük hak ise CAYMA HAKKI.
Satın alınan mal veya hizmetin kusurlu olduğunu fark eden tüketicinin öncelikle o mal veya hizmeti aldığı satıcı veya kurumla görüşmesi gerekiyor. Bu tür görüşmelerde malın iadesi, malın yenisi ile değiştirilmesi, malın tamiri, malın özrü kadar değerinden indirilmesi gibi yasal hakları bildiğini belirtmesi gereken tüketicinin, seçim haklarını da belirtmesi şart. Haksızlığa uğradığını düşünen tüketici, bu görüşmelerden bir sonuç alamazsa Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereği; satın aldığı malın değerine göre “tüketici sorunları hakem heyeti”ne başvurması gerekiyor. yani internet alışverişlerinizde hukuk düzeninin koruması dışında kalmıyorsunuz. hakkınızı aramaktan çekinmeyiniz.
Genç nüfusumuz ve gelişen ekonomimiz ile krizi fırsata çevirebileceğimiz inancındayım.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA