20 Haziran 2018

İbrahim Şener SAK6 Kasım 2016 , Pazar

İbrahim Şener SAK

Eğitim ve fırsat eşitliği

Her fırsatta, ‘Eğitimde eşiklik’ kavramını kullanır dururuz. Özel okullar ile devlet okullarını bu mana dile getirerek, aradaki farkı dile getiririz.
Özel akılların eğitiminin, teknolojinin bütün nimetlerinden faydalandığını, buna rağmen devlet okullarının belli bir kalıp içinde, eldeki imkanlar dahilinde çocuklarımızın eğitim gördüklerini ifade ederek, kah burda, kah orada konuşup dururuz.
Daha önceden belirttiğim gibi, ben çocuklarımızın devlet okullarından faydalanmasından yana olan bir veliyim. Ve bu doğrultuda, kızım devlet okulu öğrencisi. Hemen aklınıza gelebilir şu gelebilir, “kesin şehir merkezinde adı bilinen, diğer devlet okulları ile yapılan sıralamada ilk sıralarda olan bir okulun öğrencisidir.”
Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kızım, Korucuk’ta ‘Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü’,  dizeleriyle başlayan Bayrak şiirinin yazarı Arif Nihat Asya Ortaokulu öğrencisi.
Lafı fazla uzatmadan gelelim konumuza.  Eğitimde devlet okulları ile özel okullar arasında ki klas farkı, ne yazık ki devlet okulları arasında da var. Gerek imkanları, gerek öğrenci mevcut sayısının çokluğu’nu dikkate alırsanız, bu tercih edilen özel okulların hangileri olduğunu hepiniz tahmin edebilirsiniz. Ama, yeni yerleşim bölgesinde bulunan birkaç okul dışında, hiçbiri aklınıza gelmez.
Eşimin okul aile birliği başkanı olması nedeniyle, son iki yıldır bilinen devlet okulları dışında kenar mahalle, unutulmuş bölgel olarak bilinen okullarda ki sorunları her fırsatta bana aktarıyor.
Bu okulların en büyük sorunu, bulundukları bölgelerin kozmopolit olması, ekonomik yönden şehir merkezinde bulunan bir çok okuldan oldukça geri olması. Veli desteğinin yetersizliği nedeniyle, devletin verdiği destekle yetinmek zorunda kalıp, bir çok sorunla başbaşa kalan bu okullarda eğitim başarısının ortalamanın altında seyretmesi, bu okulların isimlerini yeterince duyulmamasının ilk nedeni..
Bunları yazarken, bahsettiğimiz bu okulların idarelerinin yanlış anlamasını istemiyorum. Amacım, bu okulların bulunduğu çevredeki atmosferi aktarmak. Gerek ailevi nedenler, gerek ekonomik durumlar, gerekse bölgede bulunan evlerin kiralarının, şehir merkezinde düşük olması nedeniyle, dar gelirli vatandaşlar bu bölgede yaşamlarını idame ettiriyorlar. Ve bir çok aile bu bölgeyi geçici konaklama yeri olarak görüyor. Haliyle, bir komşuluk kültürü, ortak  değerler ortaya çıkmıyor. Ve kafalar da, nasıl olsa burada geçiciyim, olsa ne olur, olmasa ne olur sesleri yankılanıyor.
Haliyle bu okulların idareleri ve personelleri bir çok sorunla karşı karşıya kalıyor. Güvenlik, çevresel faktörler, okul çevrelerinde ki kültürel farklılıklar, ekonomik yetersizlikler nedeni ile yaşadıkları fiziki imkansızlıklar bunlardan bazıları. Ve en önemlisi, şehir merkezinden uzak olmaları, kontrol mekanizmasının eksikliği ve güç alacakları üst kadrolardan uzak kalmaları eğitim ve öğretimin olması gerekken standartların altında seyretmesine neden oluyor.
Gelelim işin siyasi boyutuna…
Bu noktada öncelikle yerel yöneticilere ve milletvekillerine sormak istiyorum. Acaba, bu güne kadar özel şaşalı törenler haricinde, kaç defa şehrin kenar mahallelerinde çocuklara eğitim veren bu okullara gittiniz. Bu okullara gidip, ne sorununuz var diye bir soru sorarak, velileri ve okul personelini dinlediniz.
Her fırsatta, bu şehrin kalkınması için el ele verip üreteceğiz diyen işadamları; her zaman  Sakarya için elimizi taşın altına koymalıyız diyen işadamları dernekleri-Sivil Toplum Örgütleri, bu okullara gidip, eksikliklerin giderilmesi ve istekleri olup olmadığını sordu.
Bu okullar öyle sorunlarla uğraşıyor ki, küçük bir kıvılcım ve girişimle bir çoğu halledilebilir.
Sadece siyasiler ve işadamlarıyla bitmiyor iş. Bu bölgelerde okulların hem öğrencilerin, hem velilerin kendileri için önemli bir basamak olduğunu, okulların bir aile olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Eğitimin, öğretmen-öğrenci ve veli iş birliği içinde verilebileceğini kabul ettirmek gerekiyor.  Eğitimin, tüm okullar arasında fırsatı eşitlemek gerekiyor.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA