23 Nisan 2018

Şerif SARI4 Ocak 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Ergün Atalay

Bu ilin yetiştirdiği bir değerdir.
Yılardır sosyal çalışmalarla adı öne çıkan ve sendikacılık yapan bir isimdir.
Başkent’te neredeyse tek başına çok sevdiğinden şüphe etmediğimiz ili adına lobi yapmakta olduğu biliniyor.
En son görevi, daha doğrusu seçildiği görev, geçmişte sosyal ve ekonomik konularda ülke yöneticilerinin karar almadan önce “Acaba ne derler, ya da birde bunlara danışalım” diye dikkate aldıkları, ülkemizde sendika dendiğinde ilk akla gelen sendikalardan olan “Türk-İş” Sendikası Genel Başkanı.
Doğal olarak kamuoyunun gözü üzerinde bir kişilik ve şahsiyet.
Sakaryalı oluşu ve Türk-İş gibi bir sendikanın başında olması nedeniyle, bizde daha çok sendikal konuları ve Sakarya’yla ilgili görüşlerini, basın yoluyla ve diğer iletişim kanalarıyla takip etmeye çalışıyoruz.
Yine Sakarya basınından takip ettiğimiz kadarıyla Ergün Atalay ilimizde işçilerle birlikte yeni yılın ilk gününü geçirmiş.
Ve işçilerle ülke gündemi ile ilgili görüşlerini paylaşmış.
Bir sendika başkanının ülkenin her konusuyla ilgilenmesi, ülkede yaşanan sosyo-ekonomik konularda çalışma yapması ve yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşması , dertlenmesi tabii ki doğru ve her zaman yapılması gereken çalışmalar olduğu kanaatindeyim.
En son Sayın Atalay’ın, hükümetin asgari ücretle ilgili tasarrufu hakkında görüşlerini merak ettim.
Açıkça temsil ettiği asgari ücretle çalışan milyonlar ve sendikası adına bir açıklamasını bekledim, olumlu ya da olumsuz bu konudaki görüşleri önemliydi.
Çalışma bakanının milyonları ilgilendiren asgari ücretin yıllık artışını kamuoyuna açıklarken, özenle ağızlarına almadıkları, çok istememize rağmen sendika ismi anmadan “sendikalar bu anlaşmaya imza atmadılar” diye ismini anmadığı Türk-iş sendikasının seçilmiş genel başkanı.

Yani Sayın Atalay’ın işi ve sorumluluğu oldukça ağır. Çünkü milyonlarca , asgari ücretle çalışan işçinin hakkını hükümete ve işverenlere karşı koruması gerekiyor.
Ama bekle ki, sayın başkanın bu konuyla, son asgari ücret “sadece adı artış olan” artışıyla ilgili temsil ettiği sendika adına, kendinden beklenen, açıklamayı bir türlü yapmaması kamuoyunun dikkatlerden kaçmamıştır.
Sayın Atalay’ın, işverenler ve hükümetler tarafından her sözleşme döneminde “Açlıkla ve işsizlikle korkutulan işçilerin” içler acısı durumu hakkında basına açıklama yapması kamuoyunun ve temsil ettiği işçi camiasının beklentisiydi.
Türk-İş başkanı Sayın Atalay’ın kendinden beklenmeyen, bu anlaşılmaz, işçiyi ve sendikal öncelikleri yok sayan ya da öncelemeyen tutumu ve davranışının nedenini merak ediyoruz.
Bu durumu, temsil ettiği işçi ve emekçi sendikası “TÜRK-İŞ” gibi ülkemizin tarihinde önemli bir yeri, sosyal organizasyonlarından olan sendikamızın başkanına, bizim yardım sever olarak bildiğimiz ve tanıdığımız, haksızlık karşısında her platformda sesini çıkartmaktan çekinmeyen, Ergün Atalay’a, bu tutumunu kamuoyu ve temsil ettiği emekçiler adına yakıştıramadık.

                                                                      * * *

Ölümleri bile ayıran ikiyüzlüler aramızda!.

Yeni yılın ilk saatlerinde ülkemiz dünyanın bugüne kadar gördüğü en acımasız terör saldırılarından biriyle karşı karşıya bırakıldı. Bu eylemde masum insanlar katledildi.
Anlıyoruz ki, terör ve terörist aldığı görevi acımasızca yerine getiriyor.  Ancak aramızda, hatta yakınlarımızda bile İstanbul’da yapılan terör eylemi, saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden masum insanlar hakkında “Sadece yeni yılı farklı, eğlenerek değerlendirdikleri için” hayatını kaybetmiş insanların öldürülmelerinin olumlu yanların varlığı, en hafifiyle duyarsız kalan kişilerin varlığı, ülkemizin sosyal hayatı ve toplumsal barış adına düşündürücüdür. 
Ülkemizde ölümleri bile ayrıştıran robotlaşmış ruh, hissiyat sarmalından nasıl kurtulur bilemiyorum.
Ancak, bu ölümleri davranışlarıyla kutsayan, insanlıktan nasibini alamamış “ruhsuz ve şahsiyetlerini yitirmiş ikiyüzlü kişilerin varlığı, insanlık adına acı, teröristler adına sevindirici bir durum olduğu muhakkaktır.
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA