21 Nisan 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ1 Nisan 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

"Ev haczi" sorunsalı

Bütün gün televizyonlarda bankaların reklamları dönüp duruyor.  İhtiyaç,ev, araç kredisini geçtik, bayram kredisi, bahar kredisi, intörn doktorlara kredi, 5 dakikada kredi, evinizden kredi, cep telefonunuzdan mesaj atın krediniz cebinize gelsin... Neler neler... İzlerken sinirlenip duruyorum. Reklamların da bir dozu olmalı değil mi? Bankalar adeta çocuklara harçlık dağıtıyor, verilen paraların geri ödemesi falan da yok sanırsınız. Günümüzde ev almak araba almak,çalışıp para biriktirmekle olacak bir iş değil. İnsanlar bu sistemin içinde mal edinebilmek için krediye,kredinin faizine mecbur bırakılmış durumda. Dünya bankaların üzerine dönüyor.
Gel gelelim bu kredilerin, kredi kartlarının bir de geri dönüşü var. Hatta geri dönemeyişi diyelim ona biz. İşte o zaman devreye ne yazık ki hacizler, avukatlar, icra memurları giriyor. İcra dairesine gidince sanırsınız ki Adapazarı'nda icralık olmayan yok. Öyle bir hengame,öyle bir devir daim. Devlet vatandaşının alım gücü azlığını biliyor ve bu sebeple kredilerle desteklenerek hayatını idame ettirmesine göz yumuyor. Kanunlar buna göre yumuşatılıyor mesela. İşte burada bir sürü mesela çıkıyor ortaya. Bugünkü mevzuumuz da bu.
Ev hacizleri gittikçe sınırlandı. Artık kural olarak ev eşyasının haczedilemeyeceği, ancak aynı amaca hizmet eden birden fazla eşya var ise birisinin haczedilebileceği kabul ediliyor. bunların da öyle bir sınırlamaları düzenlemeleri var ki... Mütevazi bir hayat standardının sürdürülebilmesi ve içinde bulunulan sosyal statünün asgari koşullarının muhafazasını temine yarayan, borçlunun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, “para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç”, lüzumlu eşya olarak kabul ediliyor.
Öyle bir hal  oluyor ki haciz yalnızca borçluyu ve doğal sonucu olarak aile bireylerini taciz etmekten öte bir yarar sağlamaz hale geliyor. Bu durum sistemin içerisinde ezilen borçlu vatandaşı korumaya yönelik olarak düzenleniyor fakat bireysel borçlarda alacaklılar da oldukça zor durumda kalıyor. Hep borçlular mağdur gibi görülüyor, peki ya zavallı bireysel alacaklı... Bankaların karşısında vatandaşı koruyalım derken olan malının parasını alamayan, ticari hayatını alacak verecekle döndürmeye çalışan ama döndüremeyen alacaklıya oluyor.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA