21 Nisan 2018

Şerif SARI16 Kasım 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

Fındık üreticisini soyduran CHP mi ?..


Eskiden bir büyüğümüz dedesiyle arasında geçen bir anını-diyalogunu anlatmıştı.
Hatırladığım kadarıyla anlattıkları “Bugün ki fındık üreticisinin sahipsizliğine ışık tutar” mahiyett..
Dedeyle torun arasında keçen diyalogu hatırladığım kadarıyla dikkatinize sunayım. 
“Köy yerinde topraklar baba tarafından çocukları arasında pay edilir.
Ama torun geçmiş alışkanlığını sürdürerek ahırdan çözdüğü hayvanları dedesinin kendine ayırdığı toprağa-bahçeye otlatmaya götürür.
Bu durumu gören dede, bildiği ve aklından geçen tüm olumsuz sözleri torununa ifade ederek hayvanları otlaktan çıkarmasını ister. 
Dedesinden olumsuz sözleri duyan torun, bunun üzerine dedeye dönerek; O’ halde benim dedem kim? Onu söyle de onun bahçesine götüreyim hayvanları otlatayım der.
Torunundan duyduğu sözler üzerene dedenin kızgınlığı daha da artarak adeta, köpürür. Başlar dede torununu koşturmaya .”
Dedeyle torun arasında diyalog bu içerikte devam eder gider.

Bugün “fındık üreticisinin sahipsizliği” dedeyle torun arasında gecen yaşanmış diyaloga benziyor.
Zira milyonlarca fındık üreticisi 14 yıldır devleti dilediği şekilde tek başına yöneten hükümete dönerek; “Ya, İtalyan firması geldi bin-bir zorlu şartlarda “Bizim bahçemizde ürettiğimiz milli ürünümüz olan fındığı dilediği fiyattan alıyor.”
Bu işlemi, İtalyan firması dilediği fiyattan alım yapabilmek için,  bizim milletvekillerimizin çıkardığı “mevcut Türk Ticaret Kanununu hiçe sayarak, rekabet kurulundan görüş bile sormadan yerli firmaları bir-bir satın alarak oluşturduğu fındıkta tekel konumunu kendi lehine kullanarak, fındık üreticisini hükümetin gözleri önünde, hatta gözeti mi altında resmen soyuyor, sömürüyor.
Üretici bugün hükümete; “Sen İtalyan firmasının hakkını değil, benim haklarımı korumak için devleti yöneten hükümetsin, benim soyulmama, hem de benim seçtiğim milletvekillerimin çıkardığı kanunu hiçe sayarak, haksız rekabet şartlarını görmezden gelerek soyulmama nasıl razı oluyorsun, benim haklı isyanımı nasıl görmezden geliyorsun, gelebiliyorsun” diyor.  

Üreticinin bu haklı isyanına, haykırışına kim karşı gelebilir?.

Ancak günümüzde haklı olmak yetmiyor, “Aynı zamanda hakkını aramak için örgütlü de olmak” gerekiyor.
 Fındık üreticisi örgütlü olamadığı için hakkını arayamıyor, seslenişine yetkililerden cevap alamıyor maalesef..  

Geçmişte üreticinin örgütlü olduğu bir tek kurum olan Fiskobirlik 14 yıldır ülkeyi yöneten hükümet tarafından işlevsiz bırakılarak yıllardır atıl vaziyette tutuluyor.
Bu durumdan faydalanarak, milli ürünümüz olan fındıkta alınan ve alınamayan kararlarla, ülkede diledikleri gibi at oynatma imkânı bulan firmaların ekmeğine kalınca bir yağ sürüldüğü maalesef yetkililerce ısrarla görülmüyor.

Fiskobirlik kooperatifinin eski gücüne, kavuşması milli ürün olan fındığı ve fındık üreticisinin gerektiğinde kalkanı olunmaması istenmiyor.
Bu durumda üretici çaresizce şu sorularına muhatabını arıyor;  Bugün fındık üreticinin ürettiği fındığı maliyetine elinden alınmasının önüne hangi hükümet geçecek?..
Fındık üreticisi İtalyan vatandaşı olmadığına göre bu üreticinin hakkını hangi hükümet, devlet koruyacak?  

 

Yoksa fındık üreticisinin son 14 yıldır yaşadıklarının, sorumlusu, rekabet kurlunu hiçe sayarak bir-bir aldığı yerli firmaları görmezden gelerek, kendi üreticisini fındıkta tekelleşen İtalyan fındık firmasına soyduran ve bunu olağan karşılayan ana muhalefet partisi CHP midir? 
Hükümet adına var mı bu durumu açıklayacak bir yetkili, bakan veya fındık üreticisinin sesini duyacak bir Allahın kulu?.
Ülkede yaşanan her sorunun kaynağı olarak işaret edilen “dış güçler” mi?
Yoksa İtalyan fındık firmasının çok özel yerli ortaklarımı?
Bu güçlü hükümeti ve devleti frenleyen güç, hangi güçtür?  Fındık üreticisinin emeğine göz koyan ve emeğini çalan gücü merak ediyoruz!.. 

 

 

 

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 23 Kasım 2016 , Çarşamba

Sabahattin Bayhan

Beyefendi makalenizi okudum siz Sakarya da herhalde yaşamıyorsunuz?Fındık üreticilerine verilen fiyat çok bile neden mi?çünkü bir önceki seçimlerde Karasu ve Kocaali bölgelerinde üreticiler seçim öncesi 14 yıldan beri ülkeyi yöneten AKP binalarını işgal ederek protesto etmişlerdi.Fakat seçimlerde oyun çoğunluğu kime gitti yine AKP ye demmeki insanları sömürmek alıcı firmaya yarıyor.Seçimlerden önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu fındıkların fiyatını TÜRKİYE;nin belirlemesi gerektiğini defalarca seçimlerde söyledi.Sonuç üreticiler memnun olduğu için gittiler yine oylarını AKP ye verdiler.Bunu bildiğiniz halde hala sanki 14 yıldan beri Ülkeyi yöneten CHP imiş gibi suçluyorsunuz.Bana göre siz herhalde AKP den faydalanıyorsunuz gibi geliyor.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA