21 Nisan 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ6 Mayıs 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Fransa'ya da bak sen

Bugün biraz uluslararası paylaşımda bulunacağım sizlerle. Yazılarımı yerel tutmaya gayret etsem de bazen ulusal, bazen de uluslararası olayları da hemşehrilerimle paylaşmayı seviyorum. 

Çok göç almış ve almaya devam eden şehrimiz  çok dilli konuşmalara alışkındır. Konu da burada dikkatimi çekiyor.  Bu çok dilli durumu en iyi şehrimiz bilir ki çok göçmen yaşamaktadır. Her dilden konuşan da vardır. Kimse de kimsenin kendi arasında konuşma  diline bir şey demez, Arnavutça, Boşnakça, Gürcüce, Lazca,Kürtçe, Abhazca...

Bizce eskiden beri normal karşılanan bu ifade özgürlüğü farklı dillerde konuşan insanları barındıran toplumumuzda çoğu zaman bir ayrımcılık sebebi olarak da gösterildi. Halbuki medeniyet çerçevesinde konuşma dillerini asimile etmek Osmanlı Devletinden beri bir politika olmamıştır. Biz alışığız bu farklı dil ve kültürlere. 

Yok efendim dilimizi yok edildi, dilimizi konuşturmuyorlar, anadilde eğitim falan... Bir de bu durumdan dolayı avrupa yargısı, basını vesairesiyle de Türkiye'nin başı derde girdi. Bu durumu en çok destekleyenlerden olan Fransa... Bugün televizyonda Afrika kökenli olan bir çok siyahi insanın ana dilinin Fransızca olması, Fransızcanın medeniyet dili olmasından değildir efendim. Asimilasyon sebebiyledir. Bu uzun girişim size şunu söylemek içindi;

Ama bu destekçi Fransa'ya bakın ki iş kendi çıkarlarına geldiği zaman işleri değiştiriyor. "Medyada çok bahsi geçmese de Fransa toprakları içerisinde kabul edilen ve Fransa açıklarında İtalya’ya komşu Korsika Adası vardır. Bu Adada ayrılıkçı güçler tarafından ara ara şiddet eylemleri gerçekleştirilmektedir ve Fransa’dan bağımsızlıklarını talep etmektedirler. Korsika Adası'nın kendine özgü bir dili vardır. Fransız Anayasa Konseyinin kararına göre dil kullanımının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiş olsa da, Fransızcadan hariç bir dilin kamusal alanda ve özellikle idarelerde kullanılmasına hak verilmesi Fransız Cumhuriyetinin nitelikleri ile bağdaşamaz olduğuna hükmedilmiştir. Aksine azınlık ve bölgesel dillerin kullanımının sınırlandırılması ayrılıkçı gruplar tarafından koz olarak kullanılacaktır. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin azınlıklar ve azınlık dillerinin kullanımı ile ilgili tutumlarını sıkça eleştiren Avrupa Parlamentosu’nun raporlarında Fransa’nın azınlık dillere karşı olan tutumu ve kararları henüz bir yankı bulmamıştır."

Kısacası gelin uluslararası oyunlara kanmayalım. Avrupayı da pek matah bir medeniyet sanmayalım. Medeniyet demek yabancı dil bilmek, konuşmak, giyinmek, yaşamak değil, insana layık olduğu değeri verebilmekte yatar. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA