20 Mayıs 2018

Şerif SARI17 Mayıs 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Gerçek hayatı ıskalama. . .


Sabah 9 gibi ayaktayım. Her sabah uyandığımda çıktığım balkondan dışarı doğru bakıyorum.
Ortalık alabildiğince yeşil, hem de tüm tonlarıyla.
Güneş ortalıklarda gözükmüyor. 

Anlaşılan güneş o saatte bulutların arasından çıkacak bir yer daha kendine bulamamış. 

Dolaysıyla hava puslu, ama hafif hafif esen rüzgâr ağaçların yapraklarını aheste aheste, sallayarak gözlerimi avutuyor. 

Ağaçların sallanan yapraklarına, kol kanat olan dallarına konmuş, farklı türdeki kuşların, o muhteşem sesleri hala ortamı inletiyor. 

Yeşilin tonlarına gözlerim dalmış gidiyor, kuşların sesi kulaklarımdan ayrılmıyor.  
Ve o muhteşem seslerin eşliğinde gökyüzüne doğru baktığımda güneş, ben buradayım, diyecek kadar verdiği ışık ve sıcaklıkla, yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı.

O ara Annem içeriden seslendi.
Oğlum git kümesleri aç.

Tavuklar acıkmıştır, yemlerini ver, sularına bak, diyerek evde olduğum sürece her sabah söylediklerini yine tekrarladı. 
Tabii Annemin isteğini yerine getirmek için evden dışarı çıktım. 

Tavuklarımıza yem vermek için kümeslerin olduğu, evimizin arka tarafındaki bahçemize doğru gittiğimde yeni bir sürprizle karşılaştım. 

Tamda yılın bu aylarında, baharın kendini sıcaklığını ve canlılığını başta insanlara olmak üzere, tüm canlılara hissettirdiği zaman diliminde, baharın uyanışını diğer canlılar gibi hissetmek ve yaşamak isteyen iki farklı türde canlı denk geldi. 
Bu canlıların biri, sevimli “Kaplumbağa” öbürü de kostümü nedeniyle birçoğumuza çokta sevimli gelmeyen sürüngen bir hayvan olan “Kirpi” idiler. 
Aslında bu iki hayvanın bizim bahçemizde ne aradıklarını iyi biliyordum. 

Çünkü bu hayvanlar Annemin her baharda itinayla hazırladığı bostanında yetişen farklı bitkilerden beslenerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını, o nedenle bizim bahçemizde bulunduklarının farkındaydım. 
Yani her şey, olağan haliyle yaşadığım bölgede sürmektedir.

*               *            *


Bugün sizlerle yaşadığım gündelik hayattan bir bölüm içeren farklı bir yazı paylaşmak istedim.

Özellikle şehirde, doğadan kopuk, hadi yumuşatalım, işleri gereği vakit ayıramayıp, yaşamlarını eko sistemin bütününden, doğadan uzak sürdüren, ya da sürdürmeye tercih eden insanlara farklı bir içerikle ayna olmaya çalıştım.

Çünkü şehir hayatının insanları zamanla körelttiğine, adeta ruhlarının rehin aldığına inananlardanım. 
Günümüzde insanlar ekonomik şartların dayatılması nedeniyle istemedikleri yaşamlara zorlandıkları bir hakikat olarak karşımıza çıkmaktadır..

Bu zorlama durumun insanlarda zamanla kabul edilmişlik ha la dönüştüğünün ’de farkındayım.

Ancak hayatın “kafeterya, restoranlar,  asfalt ve beton yapılardan ibaret olmadığını, yaşam alanı diye topluma sunulan bu mekânların aslında, doğru değerlendirilmediği zaman, yaşamın tam anlamıyla düşmanı olduğunun ne kadar farkındayız?

Onun içindir ki yaşamlarımızı sürdürebilmek için elde ettiğimiz kazançları, sistemin yine çalışanlara ve çoğunlukla gençlere dayattığı “trend” (eğilim) mekanlarda geçici etiket yapmak için tüketmeyelim. 

Hayat tüm ihtişamıyla doğada, yani asıl ait olduğumuz yerde herkesi bekliyor. 
Yarın olmayabilirsin, olmayabiliriz!.
Sana dayatılan hayata teslim olma..
Gerçek hayatı ıskalama!..  
Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA