23 Haziran 2018

Ömer ALİKILIÇ6 Aralık 2016 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Gizli darbe

“Darbe’’ kelimesi, 15 temmuz akşamına kadar, sıradan bir kelime idi. Birisi düştüğü zaman, bir trafik kazası yaşandığı zaman, “Arabada ne kadar hasar var’’ ve ‘’Sen bir darbe aldın mı?’’ gibi sorularda duyardık darbe kelimesini. Bugünkü kadar da, korkutmaz, sinir etmezdi. 12 eylül darbesinin üstünden, 36 yıl geçmişti çünkü. Hatırlayan çok var elbette ama, 15 temmuz gecesi, meydanları dolduran genç tayfanın hiç biri, 12 eylüle dair hiç bir şey hatırlamıyor, hatta o döneme dair hiç bir şey bilmiyordu. Ha bilseler ne olurdu, Türkiye 16 sabahına, ne şekilde uyanırdı bilemiyorum ama, “darbe’’ kelimesi, ülke gündemine bomba gibi düştü ve tüm ülkeyi yakıp kavurdu.
Başlık, buram buram siyaset kokuyor olsa da, bu başlığın altına, yazılacak çok farklı şeyler var. Geçmiş son on yıla, on beş yıla bakıyorum da, bizim değerlerimize, inançlarımıza, gurur ve şeref ile savunduğumuz düşüncelerimize, ahlakımıza, edebimize, gizli bir darbe yapılmak istendiğini görüyorum. Evet Türk milleti olarak, 15 temmuz gecesi, tanklı tüfekli bir darbeyi def ettik. O gece şehit olup, şahadet şerbetini gurur ile yudumlayanlar, vatan için gazi olanlar, o geceki onurlu direniş ve muhteşem diriliş, asırlar geçse de unutulmayacak.
O gece, darbenin kazananı, demokrasisine sahip çıkan Türk milleti oldu. Ancak, aynı Türk milleti, öz kimliğine yapılan, çok gizli darbeler kaybetti… “gizli’’ diyorum çünkü, her şeyi gizli yapıp, bizi “biz’’den yavaş yavaş aldılar. Duygularımızı, düşüncelerimizi yavaş yavaş ele geçirdiler bazı şer güçler. Dün, “olamaz’’ dediklerimiz, bugün, “olabilir’’e döndü, biz farkında olmadık. Dün, aile içi iletişim, yüz yüze olan sohbetlerimiz varken, bugün, tabletlerin, sosyal medyanın getirdiği, koca bir yalnızlığımız var, ama biz farkında değiliz. Dün, “sabır’’ ile yürüyen, sevdaların, sıcaklığı ile ısınırken, bugün, ego yüzünden kirlenen aşkların, fırtınasında üşüyoruz, ama yine farkında değiliz. Ve haram olan zinaya, “seviyeli ilişki” yani “imza şart mı canım’’ diyip, haramı, helal kabul ediyoruz.
İşte, işte biz böyle bir ülkede yaşıyoruz. Biz bir dönem, “Aşk-ı Memnu’’ dizisindeki, “Behlül Bihter’’ ilişkisine ağladığımız gibi, “Yaprak Dökümü’’ dizisindeki, eniştesine kaçan, Necla’ya da acıdık. Bir şeye üzülünce, bir meyhaneye gidip, içmeyi normal kabul ettik. Bizler, “aldırma gönül’’ şarkısında, dertlerimiz kalktı da şaha, biz de utanmadan, bin sitem gönderdik Allah’a.
İşte bütün bu saydıklarım, bizim özümüze yapılan gizli darbe ve tecavüzdür. Ancak, uyanalım artık bu gizli darbelere. Uyanalım artık, bize yabancı olan duygulara. Uyanalım artik, bize uzak olan cümlelere ve uyanalım artık, dilimize, dinimize, değerlerimize, kimliğimize ve milletimize yapılan, tüm gizli darbelere…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA