20 Mayıs 2018

Cemil CEBECİOĞLU13 Temmuz 2016 , Çarşamba

Cemil CEBECİOĞLU

Günah Çıkartma

Dünyada nasıldır bilmem. Ancak ben özür dileme anlayışının belirli ilkeleri olması gerekir diye düşünüyorum. Adamı kazaen veya bile bile öldürdükten sonra “Özür dilerim sizi öldürdüm” demesi,   bence;  bir özür dileme isteğinden çok   pekiştirme  anlamı  taşır. Kaldı ki, özür kelimesinin literatürdeki karşılığı; “Bir kusurun hoş görülmesi için bir sebep” olarak tanımlanmıştır.            

             İngiltere Parlamentosunun    Uluslararası Kalkınma Bakanı olan Clare Short: “ Irak’a yapılan müdahalenin “devlet sırlarının korunması” gerekçe gösterilerek,  İngiliz parlamentosunda hiç tartışılmadığını, Konunun gizlenmeye çalışıldığını” söylüyor. Bunun üzerine İngiliz Parlamentosu Irak’ta boşuna savaştıklarını açıklıyor.  O  dönemin İngiltere Başbakanı  Tony Blair, savunulacak bir durumun olmadığını bildiği kendi dönemini; "Aldığımız istihbarat yanlış olduğu için özür dilediğimi söyleyebilirim. Ayrıca planlamadaki bazı hatalar ve, şüphesiz, rejimi ortadan kaldırır kaldırmaz yaşanacaklarla ilgili anlayışımızdaki hatadan ötürü özür dilerim" şeklinde abuk sabuk cümleler kurarak anlatmaya çalışılıyor. Aslında söylediklerinin mealini tek tek ele alırsak şöyle diyor. İstihbarat alamamak konuyu anlamamaktır. Yani konuyu bilmeden onca haltı yemiştir. ”Ulusların kendi kaderini tayin etme”  evrensel ilkesini hiçe sayarak orada kurulacak otoritenin planlanmadığını söyleyerek adeta dalga geçmiştir.

             Şimdi bu vatandaş bu konuşmasıyla kimden özür dilemiş ben anlamakta güçlük çekiyorum. Kendi parlamentosundan mı? Irak Halkından mı? Ortadoğu’da yaşayan halklardan mı? Evrensel değerlerin ihlal edilmesinden mi? Katledilen insan haklarından mı? Kaldı ki özür dilemenin literatürdeki anlamı açık. Yapılanın hoş görülmesi için bir tek madde olsun sayacaksın. Bu özürde siz Irak’ta dökülen kanın hafifletici bir sebebinin var olduğunu anlayabiliyor musunuz?. Hoş anlaşılsa da ne fark edecek. Gidenler mi geri dönecek halen devam eden zulümler mi bitecek?  O dönemin  gerçek sebebinin abukluğunu anlamak  yerine,  kendi kamu oyunun vicdanının   derdine düşmüş anlaşılan. Bu açıklamaya  Dünya kamuoyunun sessiz kalması  gerçekten manidardır. Çünkü bu tür denemeler ilk değildir. Maalesef bir sürü örneği bundan önceki Vietnam, Kamboçya hatta Afganistan’da yapılan katliamlar sonrası oralarda da söylemiştir.      Ancak malumu (!)  Öğreniyoruz ki ,  milyonlarca insan Ortadoğu’da boşuna ölmüş ve hala ölmektedir.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA