20 Mayıs 2018

Opr. Dr. Bülent HAZER18 Haziran 2015 , Perşembe

Opr. Dr. Bülent HAZER

Hacamat bir tedavi yöntemi midir?

Kupaterapi organ ve dokuların toksinlerden temizlemek için kullanılan en eski metodlardan biridir.Kap içinde yaratılan vakum etkisiyle etkilenen bölgede kan akımı artırılıp ve kap içine doğru çekilerek dokulardaki toksinler uzaklaştırılır.
Basit ,güvenilir bir yöntemdir.Organlardaki ağrı ve rahatsızlıkları gidermek,kas spazmlarını,eklem ağrılarını gidermek ,bazı psikolojik rahatsızlıkları çözmek için kullanılabilir.
İlk kupa tedavilerinin eski Mısır’a kadar uzandığını biliyoruz.Hipokrattan İbn-i Sina’ya kadar değişik kaynaklarda kupa terapi ile ilgili ifadeler vardır.Yahudi geleneğinde de kupaterapinin tedavi amaçlı kullanıldığı görülmektedir.
Müslüman dünyasında hacamat olarak bilinir.Hacamat hadislerlede desteklenmiştir.Hz.Muhammed [a.s]nin tavsiye ettiği bir tedavidir.
“Hastalanmadan yapılan hacamat en kıymetli hacamattır.”
“Hacamat sizin için en iyi tedavi yollarından biridir.”
“Hacamat olmak aç karna daha faydalıdır.Hacamat olmak aklı ve hıfzetme gücünü artırır.”
Hicri ayın 17,19,21 günlerinde yapılması önerilmiştir.
Derimiz,sağlığımızın göstergesidir.Damar ve sinir ağından zengindir ve iç organlarla da bağlantılıdır.Ciltte özel noktalar uyarılarak organların çalışması etkilenebilir.
Kupaterapi ile deride metabolizma artar,ter ve yağ bezlerinin fonksiyonu artar,zararlılara karşı derinin direnci artar,kaslardaki damarlanmayı artrır,lenf akımını artırır,eklemlerdeki kan akımını ve eklem sıvısını artırır,hedef organların fonksiyonlarını stimüle eder.
Kupaterapinin 2 tipi vardır.Kuru kupa ve yaş kupa[hacamat]olarak ayrılır.11 farklı şekilde uygulama vardır.
Kesin bir kotrendikasyonu yoktur,fakat çocuklarda,ciddi rahatsızlığı olanlarda,düşük tansiyonu olanlarda,kanama problemi olanlarda dikkatli olmalıdır.
Kuru kupa 3 yaş altı ,hacamat 6 yaş altı uygulanmamalı.65 yaş üstü hastanın genel durumuna göre karar verilmelidir.
Bütün işlemler steril ortamda tek kullanımlık malzemeyle eğitimli doktor tarafından yapılmalıdır.
Müslüman dünyasında sünnet olarak yaygın kabul gören ve uygulanan bu yöntem tüm dünyada uygulanmaktadır.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA