21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ31 Ekim 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Halkımız böyle istiyor!

   Proje Okulları tartışması sıradan bir gündem değil. Anlayanlara, “90 yıllık parantezi kapatma” hülyasının bir yansımasıdır.
   1923’te kurulan Cumhuriyet,  bir projeydi.
   Osmanlı’dan devralınan; sanayi devrimini ıskalamış, geri bırakılmış, borç içinde yüzen bir vatanın yeniden ve titizlikle inşası için geliştirilen uzun soluklu bir proje…
   “Fikri hür, vicdanı hür,  irfanı hür nesiller yetiştirme ideali” projenin temel taşlarından biriydi.
   Bu gün Cumhuriyet kavramının içini  ‘Osmanlıya dönüş’ hayalleriyle boşaltma çabaları içine girenler eğitim sistemini yeniden dizayn ediyorlar.
   Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar, çağdaş eğitim ve çağdaş kültür kavramlarına taban tabana zıt bir sistem dayatması var.
   1950’den itibaren, yasa ve yönetmelikler arasına serpiştirilen maddelerle yürütülegelen eğitimin dinselleştirilmesi çabalarının önünde artık hiçbir engel yok!
   Son 10 yılda “ihtiyaç fazlası”  ilahiyat fakülteleri, imam hatip lise ve ortaokulları, okul öncesinde başlayan ve daha ilerideki yaşları kapsayacak şekilde çoğalan Kur’an kurslarının sayısına bakın…
   Bir de teknik üniversiteler, teknik liseler, fen liseleri, sosyal bilimler liselerinin sayılarına…
   İkinciler aleyhine inanılmaz uçurumu görün.
   Her şey açık...
   29 Ekim Cumhuriyeti’nin tercihi nasıl “Fikri, vicdanı, irfanı hür” nesiller yetiştirmek idiyse, 14 yıldır yönetimi elinde bulunduran siyasal iktidarın tercihi de “Fikri kelepçeli, vicdanı prangalı, irfanı ezberci” nesiller amaçlıyor.
   Ve iktidarın güçlü bir argümanı da var: “Halkımız öyle istiyor!”
   Buradan şöyle bir sonuca mı varmalıyız?: “Farklı siyasi görüşteki bir iktidar da eğitimde, hukukta, temel hak ve özgürlüklerde, çalışma yaşamında ‘Halk istiyor’ söyleminin arkasına sığınarak dilediği düzenlemeleri yapabilir!”
   Yani, genel seçimlerle siyasi bir partiye verilmiş ülkeyi yönetme yetkisinin kapsamını böyle mi anlamalıyız?
   O zaman “Temel sözleşme Anayasa’yı” nereye koyacağız?
   Gerçeği görelim; Cumhuriyet’in temel değerlerini altüst eden bir “Toplum mühendisliği” ile karşı karşıyayız.
   Proje Okulları bu başlıklarından sadece bir tanesidir.
   Bu seçkin liselere sınavla alınan Türkiye’nin en başarılı öğrencileri, üniversitelerden mezun olduktan sonra yıllardır ülke  yönetiminin her kademesinde görev üstlendiler; özel sektörün gözde yöneticileri oldular. Türkiye’nin yüz akı üniversite hocaları, tıpta ve mimarlıkta kariyer yapan dünya çapında bilim insanları bu okulların mezunudur.
   Proje Okulları projecileri şunu diyorlar: “Artık bu o okullarda bizim seçtiğimiz öğretmenler bizim belirleyeceğimiz öğrencileri okutacak; ülkeyi bizimkiler yönetecek!”
   Saygı duyun veya duymayın, bu bir tercihtir!
   Proje Okulları’na bundan sonra kimler alınacak?
   Uzağa gitmeyelim…
   Geçtiğimiz yıl Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü 4 yıl süreli bir program başlattı.  Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerinde ilkokul 4. sınıf öğrencileri arasından seçilen başarılı öğrenciler yaz Kur’an kursu eğitiminin ardından mülakatla Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’na kaydedildiler.
   Bu öğrenciler diğer derslerin yanı sıra hafta sonu “Hafızlık” kursu alıyorlar. Programın adı “Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi!”
   İlimizin en başarılı öğrencileri neden Fen Lisesi’ne  veya Sosyal Bilimler Lisesi’ne değil de İmam Hatip’e yönlendirilir?
   İrfanı ezberci astronot yetiştirmek için mi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA