20 Haziran 2018

Serdar ÇAKAN24 Kasım 2016 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Harflerin Yanında Ahlak da Öğret, Öğretmenim!

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum!” 

Hz. Ali’ye (ra) ithaf edilen bu meşhur sözü hepimiz biliriz. Ana fikri, bilginin, bilimin, öğrenmenin ve öğretmenin önemi, gerekliliği ve değeridir.

Oysa bugün anlamlar da durumlar da farklı!

Bugünün insanı, çocuklarını okullara emanet ederken iyi yetişmelerini, değerli (!) mesleklerden birine sahip olmalarını ve güzel paralar kazanmalarını istiyorlar. Veliler, çocuklarının aslında büyüdüklerinde başkalarına muhtaç olmasını engelleme çalışıyorlar. 

Bir nevi “köle olmasınlar” gayretidir bu!

Demek ki; okumak, eğitimli olmak, başkalarına el açmayı engelleyici bir panzehir gibi kabul görüyor. 

İyi yetişmiş nesillerin varlığı, devletlerin diğer devletlerden üstün olmasına sebep olduğundan bir çeşit güç (soft power) kabul ediliyor. Hemen hemen 300 yıldır “eğitim şart” diye bağırılıyor olmasını hafife almayalım lütfen!

İyi, güzel de hangi eğitim, nasıl eğitim?

***

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü…

Öğretmenlerimizi kutluyoruz ve kıymetli ellerinden öpüyoruz. Bizlerde emekleri çoktur. Allah (cc), hepsinden teker teker razı olsun. 

Fakat bugün anlamlar da durumlar da farklı!

Okuma yazma oranının artmasının, lise mezunu olmanın ve hatta üniversitelerde yıllarca dirsek çürütmenin bile, yolu gözlenen erdemli nesille kavuşmaya imkân vermediğini görüyoruz.

Görece iyi eğitim almış insanların, diplomaları üst üste biriktirmiş olmalarına rağmen hocanın, şeyhin, liderin peşine umarsızca takıldıklarına şahit oluyoruz.

Topluma bakınca; köşeleri bu tür defolu adam ya da kadınların tuttuklarını görmesek, “münferit” kabul edip susacağız ama olmuyor işte!

Örnekleri çok!

Darbeci general mi ararsın, hırsız Mülkiyeli mi, üçkağıtçı mühendis mi…

Avantacı doktor mu ararsın, rüşvetçi belediye başkanı mı, katakullici avukat mı…

Bacak kadar çocukları evlendirmeye kalkan siyasetçi mi ararsın, kalemini iktidara satmış yalancı gazeteci mi…

***

Bir bilen varsa söylesin isteriz.

Paranın, rahatın, refahın ve itibarın kölesi olmuş bu insancıklar hangi okullarda kimler tarafından yetiştiriliyor gerçekten?

Daha net soralım: Eğitimin dindarını isteyen de laikini talep eden de “şart” diye bağırıyor ise bu mayası bozuklar nasıl yetişiyor?

 

Harfler tamam da öğretmenim, şu ahlak denilen şey, nerede öğretiliyor?

 

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA