15 Aralık 2017

Zihni AÇBA30 Haziran 2014 , Pazartesi

Zihni AÇBA

HAYYEALESSEFER DEME İRADESİ…

 İdrakiyle şereflendiğimiz mübarek ramazan ayının; bütün inananlar için hayırlara ve millet olarak gafletten uyanışımıza vesile olmasını dileyerek, söze başlamak istiyorum. Gerçekten de millet olarak çok ciddi anlamda bir gaflet uykusunda olduğumuza ve eğer bir an önce bu gaflet uykusundan uyanmazsak, telâfisi çok zor hatta mümkün olmayan sıkıntılara duçar olacağımızı düşünüyorum. Birileri bizim bu halimizi karamsarlık olarak değerlendirebilir, bir başkaları da felâket tellallığı olarak yorumlayabilir. Ama inanıyorum ki; bir takım siyasi mülâhazalardan ve siyasi iktidar aracılığıyla edinilen günü birlik kişisel menfaatlerin etkisinden uzak kalarak, gelişen hadiseleri sağlıklı değerlendirebilen herkes, bir şekilde kendini bu karamsarlığa kaptıracaktır.
Her ne kadar birileri “Şöyle itibarımız arttı, böyle ekonomimiz büyüdü, bölgemizde süper güç olduk… v.s” gibi teranelerle ortalıkta ahkâm kesseler de Türkiye Cumhuriyeti Devleti, belki de tarihindeki en büyük aşağılanmaları yaşar olmuştur son yıllarda. Son olarak yaşanan Musul Başkonsolosumuz ve mahiyetindeki kırksekiz kişinin IŞİD mensubu teröristlerce kaçırılarak, rehin alınması. Yine aynı terör örgütü tarafından kaçırılarak rehin tutulan ve kesin sayıları bir türlü tespit edilemeyen Türk vatandaşlarının hâl ve akıbetleri hakkında, devlet yetkililerimiz tarafından sağlıklı bir bilginin hala verilemiyor olması, Türkiye Cumhuriyeti Devletini tahkir ve tezyif girişiminden başka ne olarak değerlendirilebilir ki?
Başbakan Erdoğan’ın basın mensuplarına söylediği “Bu süreci yazmadan, çizmeden fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz..” sözlerinin ardından, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karara istinaden RTÜK tarafından 17 Haziran 2014 tarihinden bu yana, bu konu Türk halkı için meçhuldür. Kimi ne kadar rahatsız eder bilemiyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devletinin o topraklardaki en üst düzey temsilcisini ve sayısı belli olmayan birçokTürkiye Cumhuriyeti vatandaşını, bedevi artığı üçbuçuk teröristin 20 günden bu yana elinde rehin olarak tutması ve akıbetleri hakkında da hiçbir bilgiye ulaşamamak, bir Türk vatandaşı olarak benim kanıma dokunuyor.
Ben ve benim gibi düşünenler bu sıkıntıyı ve karamsarlığı yaşarken, bakalım ülkemizin gündemini neler oluşturuyor. Son zamanlarda iktidar sözcülüğüne soyunan Akşam gazetesi bir manşet atmış; “Karargâhta 40 paralel Paşa var... Önemli bir kuvvet komutanı paralel yapıyla çok yönlü işbirliği içinde...” diye. Sayın Başbakan’dan tek bir cümlelik açıklama dahi gelmedi konuya dair. Başkomutan konumundaki Cumhurbaşkanı Gül adına yapılan açıklamada; “Bölgemizdeolağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, milli menfaatlerimizin teminatı olan TSK ile ilgili yayınlarda her zamankinden daha fazla titizlik gösterilmesi gerektiği…” ne vurgu yapılarak, “TSK’nın komuta kademesi ve üst rütbeli subaylarıyla ilgili yapılan yayını Sayın Cumhurbaşkanımız büyük bir sorumsuzluk örneği olarak görmüş ve bundan derin üzüntü duymuştur.” denilmiş.
Başkomutanın ardından daha sert bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı da; “TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajı yaratılmak isteniyor. TSK’nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabası var. Bu iddia ve yorumların hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmuyor...” diyerek, söz konusu haberleri yalanlıyor.
İyi ama o zaman insan sormadan edemiyor. Daha birkaç ay önce “Paralel Yapı” diye bir düşman (!) icat ederek, ona savaş ilân eden Sayın Başbakan’ın yaptığı; “TSK’nın o nezih yapısı farklı, ama oraya da bunlar bu sızmalarını ne yazık ki yapmış durumda.” şeklindeki açıklamaları nereye koyacağız?
Sanırım birileri içinden; “Ya boş ver bunları. Halkımız Cumhurbaşkanı’nı seçecek.” diyordur. Gerektiğinde “HAYYEALESSEFER” deme iradeniz yoksa bu ülkede Başbakan olsanız ne yazar, Cumhurbaşkanı olsanız ne yazar?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 


 


 

  Site İçi Arama

Anket Sorusu Diğer Anketler

SAKARYA'NIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA