21 Haziran 2018

Şerif SARI14 Aralık 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

HDP sorumluluktan kaçamaz..

10 Aralık dünya İnsan hakları günüydü.

O gün tüm insanlara ve ülke yöneticilerine; herkesin şiddet içermeden inandığını ifade etmeye ve inandığını yaymaya hakkı olduğu hatırlatılır. 

Tüm dünyada ve ülkemizde bu günün anlamı öne çıkartılmaya çalışılırken ülkemizde temel insan haklarından olan “yaşam hakkı” bir örgüt tarafından açmazıca yok sayılıp çiğnendi. Üstelik bunu bir halkın sözüm ona, “hakkını savunma adına yaptıklarını” savunuyorlar.
Ne güzel değimli?
İnsanların hakkını savunmak için İnsan öldürmek! 

Bu hakkı da spor müsabakasını izlemek için stadyuma toplanan sivil (!) insanların güvenliğini sağlamak için görev yapan insanların canına kast ederek sağlamaya çalışıyorlar.

Güvenlik kuvvetlerinin dâhil olduğu, son rakamlara göre 44 insanın ölümüne neden olan ve yüzlerce ailenin ocağına ateş düşüren hayatını söndüren patlamayı PKK terör örgütünün türevi bir örgüt üstlendiği ifade ediliyor. 

Bu örgüt 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü,  insanların temel hakkı olan yaşam hakkına kast eden tam anlamıyla bir terör örgütü.  
Bu lanet örgüte ve türevlerini, ülke kamuoyunun haklı beklentisi doğrultusunda gerektiği gibi net, “tam karşıdan, anlaşılır ifadelerle tavır almayan ya da alamayan” yasal bir parti olan HDP’ ye demokrasi adına, gerektiğinde varlığının ülke demokrasisi için anlamlıdır ve gereklidir diyen ve bir yurtlaş olarak söyleyecek bir söz bulamıyorum. 

Ancak şunu iyi biliyorum.
Ülkede legal siyaset yapan HDP dâhil, kendilerini Kürtlerle özdeş olarak konumlandıran parti ve guruplar açıkça, “PKK terör örgütüne karşı tepkisini sivil siyaset ve sivil hayat gereği” koymadıkları, göstermedikleri sürece bu “İnsanlık düşmanı alçakların cinayetlerine ortak olarak toplumda anılmayı” hak ettikleri üzeri güçlü bir şekilde sürdüreceklerdir.  

Bu durumun, süründürülebilir bir durum değil.
Teröre ve teröriste karşı kerhen açıklamalardan öteye geçmeyen açıklamalarla, “HDP gibi demokrasi ve insan hakları söylemleriyle topluma hitap etmeyi önceliği, en azından söylemleriyle geçmişte göstermiş bir parti için” sağlıklı, demokrasi adına inandırıcılığı olan bir tutum ve davranış değildir.

Teröre karşı HDP’nin bu sağırlığı, ülkenin toplumsal barışına verdiği zararların yanı sıra, bu ülkenin ayrılamaz bir parçası olan “Kürt halkına da onarılmaz sosyolojik yaralar” açmaktadır.  

PKK terör örgütü ve türevleri cani örgütler tarafından “rehin alınmış bir parti konumunda görünen HDP, bu haliyle ne ülkeye, ne de temsil iddiasında olduğu Kürt halkına” bir faydası olamayacağı maalesef gün ışığı gibi ortadadır. 

İnsanların en temel hakkı olan yaşam hakkına kast eden anlayışla paralel hareket eder görümünün deki bir partinin, ülke demokrasisine katacağı ya da demokrasi ve barış adına söyleyeceği hiçbir sözü yoktur. 
Söyleyecek sözü olsa bile artık inandırıcılığını kaybetmiştir.

Dolaysıyla HDP teröre karşı, PKK ve türev örgütlerinin adını anmadan kerhen yaptığı açıklamalarla toplumun HDP’den beklediği sorumluğu yerine getiremez inanırlığını yitirmiş bir konumuna kendini düşürmüştür. 

HDP’nin bu teröre karşı “akmaz-kokmaz”  tutumu nedeniyle, topluma ve “ülkeye karşı islenen cinayetlerden ve terör eylemlerinden dolaylı olsa da sorumlu olmadığını iddia etmek artık çok” zordur.

Teröre karşı bu anlaşılmaz tutumu ve davranışı, “HDP’yi her şartta, toplumun tüm kesimine hitaben geçmişte demokrasi ve barış adına attığı doğru adımları tüm eleştiri ve tehditlere rağmen destekleyen insanlara da ihanettir.” 

 

Ve HDP'nin bu durumu tam demokrasi adına sesini yükselten insanlara indirilmiş en büyük darbedir.
Bu parti böyle devam ettiği sürece; “bu ülkeye her alanda dayatılmak istenen despot anlayışın dolaylı olarak en büyük destekçisi, ortağı ve sorumlusu olacağı” muhakkaktır.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA