25 Mayıs 2018

Serdar ÇAKAN10 Ağustos 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Hoşaf

Bu hafta ne yazacağımı düşünürken bir arkadaşım “hoşafı yazma da ne yazarsan yaz, Serdar” dedi.
Yazmayacaktım ama önce sözlük anlamına bakmadan edemedim.
Hoşaf; soğuk olarak, yemeğin yanında ya da yemekten sonra suyu içilen ve kendisi yenilen, bütünüyle ya da dilim dilim olarak, çokça sulu şeker şurubunda kaynatılmış meyve, meyveli şerbetmiş.
Erikten, üzümden, elmadan olanları varmış ama çoğu zaman ayvadan yapılırmış.
Bunun bir de “organik olanı” varmış ki; o farklıymış! Çünkü Türkiye’de bilim ve teknolojinin ulaştığı yeri temsil ediyormuş.
Aslında hoşaf üzerine yazmak hassas bir durumdur. Konu hoşaftan açılınca üzerimizde kültürel bir baskı hissetmemiz gayet normaldir. Atalarımız, hoşaftan anlamak için makul biri olmanın gerektiğini yüzlerce yıl önce zaten söylemişlerdir. O nedenle “ben hoşaftan anlamam” demek her babayiğidin harcı değildir.
Bu hafta daha iyi anlaşılmıştır ki; olur da biri bize ikram ederse, muhakkak içmek ya da ödüllendirmek zorunda kalabilmekteymişiz.
***
Gazetede mi okumuştum bir panelde mi dinlemiştim, emin değilim ancak uzun yıllar önce hafızama yazdığım bir bilgiyi hatırladım.
Şöyleydi: “Uyuşturucu kaçakçıları büyük sevkiyatlara hazırlandıkları dönemlerin hemen öncesinde makul miktardaki yasak maddeyi bilerek yakalatırlarmış.”
Bu bilgi doğru mudur, elbette bilmeme imkân yoktur! Ancak hedef şaşırtma ya da hedef saptırmaya dair güzel bir örnek olduğunu düşünmüştüm.
Gerçekte toplumca kabul edilmeyecek ya da kanunların kabul etmeyeceği bir iş yapmaya kalkanların dikkatleri başka yere çekmek için stratejik (planlı) hamleler düşünmesi olasıdır. Film ve romanlarda şahit olduğunuz binlerce örneği sizler de hatırlarsınız.
Genç yaşta öğrenilenler kalıcı oluyor. Bu sebeple, gündeme bomba gibi düşen bir habere rastladığımda aklıma yukarıda anlattığım hedef / strateji denklemi gelir.
Paranoya der, geçebilirsiniz! Ya da etrafta olup bitenlere dikkat kesilirsiniz!
Aslında sizin, benim ne düşündüğümüz çok da önemli değildir. Neticede çevre, asla kontrol edilemeyecek ve asla bütün boyutlarıyla öngörülemeyecek kadar geniştir.
Fakat!
Gündem hızla akıp giderken, çevrede beliren fotoğraflara geniş açıdan bakmayı bilmenin de faydasız olduğu söylenemez. Hele hayatınızı onca anormalliklerin bir çırpıda yaşanabildiği bir ortamda geçiriyorsanız.
Uzatmayalım!
***
Hoşaf kelimesinin ikinci bir anlamı (argo) daha varmış!
Kırılıp dökülmüş, güçsüz, zayıf kimse veya nesneymiş. “Hoşafı çıkmış” tabiri buradan geliyormuş.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA