21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ26 Aralık 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

İdama karşıysak sıfatımız nedir?

  1979 yılında İran’da monarşist Şah Rıza Pehlevi devrilir ve Şii mezhebi şeriatına dayalı İslam Cumhuriyeti kurulur.

   Fransa’daki  sürgünden dönen Lider Ayetullah Humeyni Azeri bir çiftçinin oğlu Sadık Halkali’yi Devrim Mahkemeleri başkanlığına getirir.

   İran halkının kısa sürede devrim celladı lakabı takacağı Halkali öncelikle yüzlerce hükümet görevlisi için idam kararı verir.

   Halkali yargılamalar sırasında sanıklara avukat tutma hakkı tanımaz; hem savcı, hem hakim hem de jüri üyesidir! 

   İdamına karar verdiği kişilerden biri, devrimden önce 13 yıl İran’ın başbakanı olan Amir Abbas Hüveyda’dır. 

   Suçlama; hazinesi dövize doyan İran’ın başta İngiltere olmak üzere başka ülkelere borç vermesidir. İdam hükmü tek celsede verilir.

   Hüveyda idama götürülürken aceleci molla Hadi Gaffari tarafından  boynuna iki kurşun sıkılarak öldürülür. Yine de idam hükmü okunur ve cesedi asılır. 

   Halkali sadece 1979 yılında 2000 kişiyi idama mahkûm ettiğini 20 yıl sonraki anılarında itiraf eder. 

   Devrim Celladı’nın, İslam Devrimi’ni destekleyen İran Komünist Partisi Tudeh üyeleri başta olmak üzere solcu ve demokrat en az 8000 kişiye idam cezası verdiği biliniyor.

   Halkali’nin tek celselik idam kararlarına itiraz üzerine verdiği yanıt kan dondurucudur: 

   "Sorun değil, hata yaptıysak cennete giderler!" 

   İdamlar devlet görevlileriyle sınırlı kalmaz. Devrimden önce genel evlerde çalışanlar, alkollü içecek satanların tümü için benzer karar verilir.

   Humeyni’nin Paris’teki danışmanı ve tercümanı Sadık Kutbzade, 1982'de Humeyni’nin evini bombalamaya çalıştığı gerekçesiyle tutuklanır, televizyonda itiraflarda bulunur ve idama mahkûm edilir. 

   Kutpzade’nin CBC muhabiri olan eski nişanlısı ‘Aynadaki Adam’ adlı kitabında anlatır:

   "Olaylar çığırından çıkmıştı, Sadık’a devrimin amacından saptığını söyledim ve İran’ı terk et dedim. Ancak o ‘bu devrim İran için bir kâbus… Ben bu kâbusun getirilmesi için büyük bir rolü üstlendim. O yüzden İran’da kalıp kaderimle yüzleşeceğim’ yanıtı verdi!" 

   Kutbzade kurşuna dizilir; Humeyni’ye suikast iddiasının düzmece olduğu ise daha sonra ortaya çıkar. Televizyondaki itirafın da “Babama söylerim seni affeder” diyen Humeyni’nin oğlu tarafından yaptırıldığı Ayetullah Ali Müntaziri’nin anılarında yazar.

   Türkiye elbette İran İslam Devrimi döneminin koşullarında değil. 

   Yine de şunu hatırlatmak gerek…

    FETÖ özel yargıçlarının Ergenekon ve Balyoz davalarında verdikleri ikişer kez müebbet kararlarının mürekkebi henüz kurumadı. Eğer Türkiye idamı kaldırmamış olsaydı kumpasa uğrayanların çoğu belki de asılmıştı.

   O dönemin iddia makamındaki savcılarıyla kararı veren hakimlerin çoğu cezaevlerinde; bazıları kaçak! 

   Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Avrasya Tüneli'nin açılışında konuşurken "İdam isteriz" sloganlarını "Bu, milletin sesi" diye tanımladı.

   Çinli düşünür Lao Tzu, iki bin altı yüz yıl önce; “Düşüncelerine özen göster, çünkü kelimelere dönüşürler; kelimelerine özen göster, çünkü eyleme dönüşürler” demiş…

   Ben bu milletin ferdiyim ve idama karşıyım. 

   Kahraman Başkan’a göre benim gibi düşünenlerin sesi ‘çatlak’ sıfatına mı giriyor?

   FETÖCÜ hakimlerin verdiği yanlış kararlarla asılan olsaydı cennete mi gidecekti?

   Kahraman açıklasın, öğrenelim!

 

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA