26 Nisan 2018

Ömer ALİKILIÇ10 Ocak 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

İki kalem bir yazı

Bugün, hem gündemden uzak, hem de gündemin tam ortasından. Hem siyasetten uzak, hem de deli gibi siyaset kokan. Sosyal medya teröristlerinden öfkeden, isyandan, nefretten uzak, ama bu teröristlere de, çılgınca isyan eden bir yazı. Aynı zamanda da, içinde bir tutam hüzün olsa da, huzur dolu bir yazı yazmak geldi içimden. Aşka selam çakan, şiirden rol çalan bir yazı… Ancak biliyorum, yine kafasına göre davranacak kalemim. Yine gündemin ortasında da gezecek, romantik sokaklarda da. Siyaset parfümlü kelimelerden oluşan cümleler de olacak, sevgi dolu, aşk dolu duygusal cümleler de.
Bugün, 10 Ocak Gazeteciler Gününde, gazetecilik mesleğine, delice heves eden biri olarak, iki tane kalem var elimde. Biri beni “ben’’ yapan, beni “Yazar Ömer Alikılıç’’ yapan, duygusal kalemim, diğeri ise, yeni heyecanım olan, çok sert eleştiriler getiren, siyasi kalemim…
Farkındayım son zamanlarda, ülke gündemini, yapılan hainlikleri konuşup, inatla açılmayan kör gözlere şaşırmaktan, hayata bakamaz olduk. Selamı sabahı kestik duygulardan. Şiirle oturup, aşkın dedikodusunu yapamadık kaç aydır. Bugünü, bugünden sonra gelecek yarını ve insanlığı düşünüp, sorgulamayı ihtimal ettik. Evet ihmal ettik duyguları ve duygu yüklü yazıları. İhtimal ettik duyguları,  hissetmeyi, yüreklere temas etmeyi, hiç tanımadığımız yürekler ile aynı duada buluşmayı ihmal ettik. Zira çok yoğun yaşıyoruz hayati. Hayati yoğun yaşayınca, hayata da bakamaz olduk. İnsani yargılayınca, insani sevemez, gerçekleri göremez olduk.
Duygusal kalemim, siyasi kalemime sorar; “insanin fikri farklı olması, sevip sevilmeye engel mi?’’ siyasi kalemim, duygusal kalemimden rol çalarak, uzun uzun cevap verir; “değil elbette. Fikirler, düşünceler, savunulan davalar, bakılan yönler, inanılan doğrular farklı olabilir. Kimi beyaz sever, kimi siyah. Kimi soldan gider, kimi sağdan. Soldan giden, sağdan gidenin yüreğini sever, fikrine asla imza atmasa da. Sağdan giden de, soldan gidenin saygısını sever mesela. Gerektiği zaman, sergilediği beraberliği sever, verdiği desteği sever.’’ diye cevap verir.
Duygusal kalemim, siyasi kalemimin verdiği cevap ile, tatmin olmuştur olmasına da, o an aklına bir soru daha gelir ve sorar; “peki ya bugün’’ diyerek başlar sözlerine; ‘’peki ya bugün, saygı var mı farklı fikirler arasında? Sevgi var mı, düşünceler, doğrular ayrı olsa da ve tek acının altında, din, dil, ırk ayırmadan, bir ve birlikte, olabiliyor muyuz?’’ siyasi kalemim, bu soru karşısında biraz zorlansa da, şu şekilde cevap verir; “Türkiyemizde yaşanan her acı, benim de acım, senin de acın, onun da acısı.’’ der ve sözlerine, bir ‘ama’ ile devam eder; “ama son zamanlarda, bizden ayrı düşünenlere duyduğumuz nefret, kin ve öfke yüzünden, acıda bile birleşmez, ölen insanlarımızın üstünden siyaset yapar olduk. Biz biriz oysa. Yaşanan terör saldırıları, bir tarafa, a partisine, b partisine yönelik değil. Terörün hedefi, kimi gün namaz kılan, kimi gün içki içen. Ama asıl hedef, bizi, bize düşman edip, bu güzel vatana sahip olmak’’ dedi. İki kalemimin, birbirine soracak soruları bitmese de, ‘’görüşürüz’’ diyip ayrıldılar.
Evet, 10 ocak gazeteciler gününde, böyle bir yazı düştü yüreğimin en sessiz yerinden. Ben bu vesile ile, Sakarya Yenihaber Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni, sevgili abim ‘Sezai Matur’ başta olmak üzere, tüm hakiki gazetecilerin gününü kutluyorum. Güzel haberler yapıp, mutluluğa dair yazılar yazmak dileğiyle. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA