23 Nisan 2018

Şerif SARI23 Kasım 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

İnek yoksa süt de yok!.

Uzun süredir aklımı bir soru meşgul ediyor.
Bu soru toplumumuzun dolayısıyla ülkemizin yaşadığı önemli sorunlarından biri olduğuna inanıyorum.
Bu soruyla bu hafta sonu bir kez daha yüzleştim.
Zaman buldukça köylerimizi, kırsal kesini ziyaret etmeye önem veriyorum.
Zira köylerimiz ve köylerimizde yaşayan,  üreten insanlar ülkemiz ve toplumumuz için çok önemli bir görev yapıyorlar.
Ancak, köylerimiz son yıllarda  çeşitli  “sosyal ve ekonomik sorunlar ve sonuçlar nedeniyle adeta boşaltılıyor, boşaltılmaya mecbur” bırakılıyor.
Bu durumda bir ülke için olmazsa olmaz olan “geleneksel yöntemlerle ailelerin tarımda üretiminin” sonunu hazırlıyor.
Geçmişte gelişmişlik düzeyi olarak “kentlerde yaşayan nüfus bir ülke için önemli bir istatistiki” veriydi.
Gününüzde bu durum önemini korusa da, artık bazı uzmanların görüşüne göre ülkeler için öncelikli gösterge olarak dikkatte alınmıyor.
Bu yöntemin yerine günümüzde “Köylerde yaşayan ve köylerde-kırsal kesimde üretilen ürünlerin direk çeşitli kent pazarlarında ve marketlerde tüketiciye ulaşması, ulaşım kanallarının açık olması gelişmişlik düzeyi olarak istatistikî bilgilerde öncelikli veri olarak şıklarda yer almaktadır.
Bizde ise hâlâ kent nüfusu gelişmişlik düzeyini gösteren önemli bir şık olma özelliğini koruyor. Daha doğrusu gelişmişlik kılıfı olarak toplumumuza pazarlanıyor.
Sakarya'nın köyleri hayalet köylere döndürüldü!..
Sakarya tarım üretimi ve çeşitliliği acısından ülkemizde ilk 3'e giren kentlerimizden. Bu demek oluyor ki, " Sakarya’nın köylerinde ve ovasında topraklara insan eksen insan fışkırır .
Ama maalesef bugün için köylerimizde yaşayan ve üreten insanlar adeta cezalandırılarak,  dünyada geçerli olan, ülkemizin de dahil olduğu ekonomik “Sadece kazanç üzerine inşa edilen geleneksel tarımı ve ekolojik dengeyi yok sayan” sistem nedeniyle insanlar itilerek,  kentlere adeta hızla göç edilmeye mecbur bırakılıyor.
Çünkü köylü köyünde geleneksel yöntemlerle ürettiği neredeyse hiç bir şey değerinden piyasalara inme imkânı bulamıyor.
Bu durumda köylerimizde yaşayan, geleneksel yöntemle üreten insanlarımızı derinden etkiliyor.

Bir ülke sadece endüstriyel tarıma-üretime teslim edilmemeli.

Köylerimizde köy halkı tarafından doğal şartlar içerisinde katkısız üretilen meyveler, sebzeler ve yumurtlayan tavuklar yoksa yeterince sağlıklı besin yok olduğunu hepimiz bilmeliyiz.
İdarecilerin hatalı tarım politikalarının cezasını ülke olarak hepimiz ödüyoruz. 
Bu şekilde devam ederse “Gelecek nesillerde bu hatalı, ailelerin köyde yaşamasının önünde engel teşkil eden, insanları kentlere tıkıştıran tarım politikaları” sonuncundan etkilenecekleri muhakkaktır.
Köyde geleneksel yöntemlerle üretim yapan ailelerin önüne set çeken, tarım politikalarından bir tek endüstriyel tarım şirketleri kazançlı oldukları biliniyor.
İşin özü; Köylerimizde,  kümesinde yumurtlayan tavuk, bir yıl önce baharda bostanlara ekilecek tohum ayrılmamışsa ve merada, cayırda yâda bahçede sabah damından çıkıp, akşam damına gelen inek yoksa sağlıklı yada katkısız geleneksel yöntemlerle üretilen saf sütte, gıda da yok!.

 

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA