20 Mayıs 2018

Cemil CEBECİOĞLU27 Temmuz 2016 , Çarşamba

Cemil CEBECİOĞLU

Kalıcı arızalar bırakmamak

 Çoğu zaman insanlar bir işi başarmanın zorluğundan bahsederler. Elbette zordur. Ama daha zor olan şey,  başarının devamı ve başarılan işin kalıcı olmasıdır.  Gençliğimizde Dünyayı kurtarma peşindeydik. Sürekli  kitaplar okuyor ülke insanımızın yaşamını daha kolay,  daha anlamlı ve daha sorunsuz hale getirebilmek için neler yapabileceğimizi tartışıyorduk. Elbette bu doğrultuda bazı sistemleri savunuyor ve yönetenleri sürekli eleştirerek sistemi  değiştirmemiz gereğini düşünüyorduk.  Bu çabaların iyi tarafı inanılmaz derecede  kitap okuyor olmamızdı.    Panel veya  seminer verebilecek seviyelere gelmiştik. Saatlerce bir çok konuda konuşabilirdik. Ancak bir gün,  bir söyleşide küçücük kafalı, kısa boylu, yuvarlak kalın camlı gözükleriyle bir adamın sorusu,  başkasını bilmem ama benim kafamı allak bullak etmişti. “Peki, bu sistemi beğenmediğinizi anladım. Yerine ne koyacaksınız?” Dedi ve devam etti. “Somut bir şeyler söyleyin. Mesela yarın size devrettiler iktidarı..” O gün arkadaşlar demagogluktaki ustalıklarını konuşturarak o soruyu güme götürdüler ama ben bile ikna olmadım. Düşündüm ki hep tek taraflı  sistemi yıkmak üzerine okumuşuz. Yerine ne getireceğimiz hakkında  hiçbir fikrimiz yokmuş. Emin olun o zamanki eksiklik sadece bize ait değildi. Bir sürü ülkede bir sürü düşünce,  o ülkenin rejimini değiştirdi. Ancak yerine doğru şeyler koyamadığından insanlar eskisinden çok daha sıkıntı çekti. Bu tarihin her döneminde böyle olmalı ki “gelen gideni arattırır” derler.

           Ülke olarak bir duruş sergileyerek gerçekten demokrasi adına büyük bir başarı kazandık..  Bu ülkenin bir aydını olarak  neler yaparsak nasıl davranırsak  ülkem demokrasisi kalıcı olur diye kafa yordum. Yüzlerce madde buldum alt alta yazılacak. Acil,orta ve uzun vadeli yapılması gerekenleri tepsi ettim. Ama bence  acil yapılması gerekenler öne çıktı bu sıra. Bilirim böyle başarıların kurdu işin dozajını kaçırmaktır Dökmemek kırmamak için dozaja dikkat diyorum. Sonrada sıralıyorum.

1-      Kimse darbede en kahraman  benim deyip şehir efsanesi anlatmasın. Anlatsa da dinleyici  bulamasın.

2-      Hukukun dışında söylenenler derhal susturulsun.

3-      Sokağa asıl sahip olması gerekenler güvenlik güçlerimizdir. Kimse onların adına hareket etmesin ve  ettiğini söylemesin.

4-      Kin nefret söylemlerinden uzak durulsun.

5-      Siyasilerden başlayan tavandaki yumuşama  tabana da yansıtılmaya çalışılsın.

6-      Cezalandırma en ağır şekliyle yapılsın ama idam ve kan söylemleri kitle söylemleri olarak kabul edilmesin.

7-      Demokrasi daha güçlendirilsin, kuvvetler ayrımı sağlanarak hepsi için yeniden güven tazelensin.

           Kısaca kimsede evlat acısı da,  kuyruk acısı da kalmasın ki;  demokrasimizi kesintiye uğratmak isteyenler,  kendilerine bir tek taraftar bile bulamasın…

          Bulamasın ki;  gelecek günlerimize ve yarınlarımıza umutla bakabilelim. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA