21 Nisan 2018

Cihan ERSÖZ10 Nisan 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Kaptan köşkünden maç izleme keyfi!

 Gözümüz aydın, mavi bayraklı plajdan sonra Karasu sahili nur topu gibi bir gemiye kavuşmuş bulunuyor!
   Öyle gelip geçici filan da değil, kadrolu!
   Yaklaşık bir ay önceydi. Sabah yürüyüşü için Sahilpark’a inenler 500 metre açıkta bir geminin demirli olduğunu gördüler.
   Geçmişte, arızalandığı için demir atan ve haftalarca kalan gemiler olurdu ama kıyıya bu kadar yakın olmazdı.
   Küçük bir araştırmayla Yiğithan isimli kuruyük gemisinin liman derinleştirme çalışmalarına katıldığını ve üzerindeki icralar nedeniyle seferden men edildiğini öğrendik. Limanda kalması sakıncalı bulunan Yiğithan dışarıya çıkarılarak rastgele bir yere bırakılmıştı.
   Karasu’da Liman Başkanlığı diye bir kurum var. Sorduk, “Oraya bizden izinsiz demirledi” yanıtı aldık.
   Bu geminin çıkacak ilk fırtınada karaya vuracağını hemen herkes biliyordu.  Kalemimizin yazdığı, dilimizin döndüğü kadar tehlikeyi haber verdik.
   Kamu otoriteleri Valilik, Kaymakamlık, Çevre İl Müdürlüğü ve en önemlisi, 5 metrelik teknesiyle kıyıda istavrit çaparası atan amatör balıkçıları, hem de havaya ateş açarak kovalayan Sahil Güvenlik hiç oralı olmadı.
   Beklendiği gibi, çok geçmeden Yiğithan basit bir dalga hareketlenmesiyle demir tarayarak sahil erozyonunu önlemek için yapılan dalgakıranlara bindirdi!
   Cuma günü Su ürünleri Kooperatifi ve Kent Konseyi Başkanları ile birlikte bir balıkçı teknesiyle geminin durumunu  inceledik.  Dalgalar Yiğithan’ın kuzey duvar saclarını patlatarak koca bir yarık açmış.
   Aldığımız bilgilere göre gemide beş ton civarında mazot, iki ton sintine ile bir o kadar da motor ve diğer devingen kısımlarının yağı var. Bu petrol türevlerinin yavaş yavaş denize yayılmakta olduğunu da gözlemledik. Depo patladığında yaşanacak felaketi düşünün.
   Özel teknesiyle Karasu Limanı ve OR-Gİ Havaalanı inşaatlarına kaya dolgusu yaptığını bildiğimiz İnşaat Mühendisi Tuncel Çabaş’a ‘ne olabilir’i sorduk. Yanıtı umut kırıcı oldu: “Bu gemi batmış. Oradan çıkarılabilir ama maliyeti 500 bin lirayı bulur. Hurdasını satsan o harcamanın yarısını karşılamaz!”
   Şimdi buradan kamu otoriteleriyle Karasu Belediyesi  ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanlarına soruyorum…
   Henüz geçtiğimiz yıl 5 milyon lira harcanarak yapılan ve ardından kumsalına mavi bayrak çekilen Sahilpark’ın bu kadar yakınına demirlemiş, mürettebatının sırra kadem bastığını öğrendiğiniz gemiye, karaya vuracağı bilindiği halde neden müdahale etmediniz?
   Eğer olduysa resmi yazışmalar veya telefon talimatları dışında, göstere göstere gelen bu faciaya yönelik aldığınız herhangi bir tedbir var mı?
   Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Toçoğlu 6 Nisan’da Karasu’da 14 milyon 290 bin liralık Sosyal Gelişim Merkezi’nin temelini attı. SASKİ şehiriçi su şebekesinin tamamen değiştiriyor. Kanalizasyon Arıtma Tesisi hizmete girdi. Su Arıtma devam ediyor.
   Bütün bunlar sevindiren yatırımlar.
   Ancak yapılan korunmayacaksa bunların kıymeti harbiyesi nedir?
   Kim kaldıracak sahildeki bu cenazeyi, kim?
   Karasu Sahilpark’ta plaj futbol müsabakalarının yapıldığı bir saha var. Batık Yiğithanımız bu sahanın hemen karşı çaprazında. Sayın Toçoğlu yanına İspiroğlu’nu da alarak geminin kaptan köşkünden final maçını izleyebilir!

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA