22 Nisan 2018

Serdar ÇAKAN18 Mayıs 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Kayısı Değil, Tomografi Cihazı!

Eğitim sistemi ve çocuk yetiştirme üzerine yapılan tartışmalara her zaman dikkat kesilirim. Aklım ne kadar dolu, zamanım ne kadar dar olsa da denk geldi mi işi gücü bırakır ve konuşulanlara kulak kabartırım.
Yine benzer bir programda katılımcılar tartışıyorlardı. Söyledikleri arasında ilginç olanları not ettim.
Mesela;
“Devir kasları değil, nöronları (beyin hücreleri) çalıştırıp, geliştirme vaktidir.”
“Dünyada para, silah ve yüksek teknoloji kimde ise sözü geçen odur.”
“1945 yılında Japonya ve Almanya yerle bir edilmişti. Bu ülkelerde taş üstünde taş kalmamıştı. Fakat sonra onlar nerelere geldi, biz nerede kaldık. Aramızdaki fark yönetim modelleridir. Japonya ve Almanya iyi yönetilmişlerdir, Türkiye ise kötü yönetilmiştir.”
“Önümüzde Güney Kore örneği vardır. Güney Kore ve Türkiye, otuz sene önce birbirine yakın iki ülke iken şimdi aramızda kapatılamaz farklar oluşmuştur. Güney Kore ile Türkiye arasındaki fark nasıl oldu da bu kadar açılmıştır?”
“Teknoloji nasıl üretilir biliyor musunuz? Önce ahlaklı olacaksınız, yardımlaşmayı bileceksiniz, çalışkan olacaksınız, ne kazanırım diye düşünmeden faydasız işlerle de uğraşacaksınız, meraklı olacaksınız, düşünmekten korkmayacak ve vicdanlı olacaksınız.”
“Artık zaman, alın teri değil, AKIL teri zamanı. Kayısı üretip, satmak önemlidir ancak uçak gibi tomografi cihazı gibi yüksek teknolojili ürünler üretip satmak daha önemlidir.”
Son derece faydalı tespitler… Fakat!
Eğitimciler ve sosyologlar, zekâ ve iyi eğitimin, toplam başarı içindeki yerinin %1 bile tutmadığını ifade ediyorlar. O halde başarı, zekâ veya akademik kazanımlarda saklı değildir.
Türk Eğitim Sistemi, benzer kurallar ve beklentiler nedeniyle aynı torbaya sokuşturulan insanlar içinden bazılarının ödüllendirildiği ancak büyük çoğunluğunun cezalandırıldığı bir sistemdir.
O nedenle, ülkemizde başarısız olduğu için okuldan evine gönderilen bir Einstein veya gönlündekine cevap vermediği için kendi isteğiyle okulu bırakan bir Gates yetişmiyor.
Bu tespitten hareketle mevcut eğitim sisteminin neden başarılı insanlar yetiştirmediğini anlamak daha kolaydır. Şimdi Türk okullarından birçok mühendisin, doktorun veya hukukçunun mezun olduğunu ve bu insanların kendi hayatlarında iyi paralar kazandıklarını söyleyebilirsiniz elbet.
O zaman bize de şunu sormak düşer: “Maden öyle, Türkiye’nin neden marka (patent) problemi vardır? Neden sağlık sistemi ilaç endüstrisine gebedir? Neden hukukun üstünlüğü en önemli tartışma konusudur?”
Türk Eğitim Sistemi, kısıtlı bir süre içinde en fazla problemi çözenlerin yukarıdan aşağıya sıralandığı ve okul gibi, iş gibi, para gibi kaynakların bu sıralamaya göre kategorik olarak dizilenler içinde paylaşıldığı bir sistem olmaya devam ettiği sürece kendi cevherlerini bulup çıkarma şansına sahip olmayacaktır.
Yine de genel kabul gören bir başka anlayışa göre; gerçek başarı mutlaka baskı altında otaya çıkan ve konfor alanı dışında yakalanan bir olgudur. Bu da umutlanacak bir durumdur. Aşırı baskı altında yaşayan 2000 kuşağının içinden çok değerli cevherlerin çıkacağını umut etmek yerinde olacaktır. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA