20 Haziran 2018

Serdar ÇAKAN17 Kasım 2016 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Muhafazakâr Sol, Devrimci Sağ’a Karşı

Her sabah erken saatlerde öncelikle kendi gazetem Sakarya Yenihaber olmak üzere, Hürriyet, Sabah, Yeniçağ, Sözcü gibi birbiriyle zıt fikirlerin yer aldığı gazeteleri karşılıklı olarak okurum.
Anladığım şudur!
İktidar partisi, her konuya “uçuyoruz ama merak etmeyiniz, dümende biz varız” mottosu ile yaklaşıyor. Gerçekliğin ne olduğundan ziyade “toplumsal algının şekillenmesinin” önemini kavramış olarak hareket ediyor. Sürekli “yeni propagandası” yapıyor ve kafasındakileri aşama aşama uyguluyor.
Ana muhalefet partisi, karşılık olarak; “ona uçmak denmez, savrulmak denir, yakında çakılacaksınız, bizi de yakacaksınız” argümanı üzerinden siyaset üretmeye çabalıyor. Bütün gayretleri, durumu korumak ve kendilerince bir şeylerin kırılmasına engel olmak üzerine…
Biri sağ, biri sol… Saflar, bakıldığında berrak gibi görünse de aslında öyle değil! Açıklayalım:
Muhafazakâr, kelime anlamı olarak “tutucu” demektir. Bu Arapça sıfattan hareketle tanımlanan muhafazakarlık ise; var olan durumu koruma amacını güden düşünce tarzını ifade etmektedir.
Muhafazakarlık ayrıca akılcılık (rasyonalizm) kullanılarak toplumun değişmesini istemeyen tarafta durmaktır. Başka bir ifadeyle; toplumun değişmesine karşı direnç gösteren, toplumsal – kültürel değerlerin korunmasını savunan bir ideolojidir.
Dünya üzerindeki örneklerine bakıldığında, muhafazakarlığın bir sağ kanat ideolojisi olduğu görülmektedir.
Türkiye’de farklıdır! Ülkemizde yaşayan ideolojilerin temsilcilerine bakıldığında; yenilikçi, rasyonel ve değişimci olanların muhafazakâr sıfatını taşıdığını görmekteyiz. Hatta kendilerini bir nev’i devrimci olarak görenler de az değildir!
Bunda karşılık sol ve sosyal demokrat ideolojiye dahil olduğunu iddia eden kişi ve kuruluşlar, tam anlamıyla muhafazakâr gibi davranarak kendilerince “karşı devrimi engellemeye” çalışmaktadırlar. İsterseniz, kırıcı olmamak adına bu yazıda performanslarından hiç söz etmeyelim.
Peki bu karmaşıklık nasıl oluşmaktadır? Devam edelim.
Türkiye’de sağ ve sol olarak bilinen bütün ideolojik gruplar, tam göbeklerinden küresel ağa bağımlıdır. Standart değer yargılarını ve erdemli davranışları yeterince sahiplenmedikleri için olsa gerek para ve para kaynakları üzerinden siyaset yapmayı tercih etmişlerdir. “Zenginleşmek veya özgürleşmek hedefi” üzerinden oy toplamışlar ve başarılı da olmuşlardır. Sağ siyaset, sol siyasete göre bu konuda daha mahirdir ve iktidarı daha fazla (!!) hak etmektedir!
Neticede hiç kimse “fakirlikte eşitlik” istemez! İnsanlar, bir gün kendilerinin, olmadı çocuklarının refaha ulaşmasına imkân verecek bir sistemi tercih etmektedir. 1946’dan itibaren batıya eklemlenmiş sağ siyaset, halkın “Müreffeh Türkiye” talebini iyi analiz etmiş ve oyunu bu güçlü talep üzerinden kurmuştur. Nitekim “ülkenin büyüme hızına” oranla güçlenmiş, ekonomik istikrarsızlık zamanlarında arkasındaki halk gücünü süratle kaybetmiştir.
İktidarın, ekonomik durumu “çok iyi durumda” göstermeye çalışması bu sebeple önemlidir.
Vatandaş, işsizlik sarmalını, üretimde âtıl kapasiteyi, ithalata bağımlı ihracatı, dış borç için satılan devlet tahvillerini belki göremez ama sürekli zıplayan dövizin kurunun enflasyona sebep olacağını ve dönem sonunda mutlaka kendisini vuracağını bilir.
Bilir de bir şey yapar mı?
Sağım – solum sobe, saklanmayan ebe!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA