25 Mayıs 2018

Şerif SARI16 Mayıs 2018 , Çarşamba

Şerif SARI

Neden ve kimi seçiyoruz? 


24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi geleceğimizi tam anlamıyla etkileyeceği konusunda toplumda ortak bir kanaat mevcut.
Bu kanaatin nedeni herkese göre farklılıklar göstertiyor.
Kimilerine göre ülke tam bir kuşatılmışlık altında.
Cumhurbaşkanının en son ziyaret ettiği İngiltere dâhil tüm dünyaya karşı var olma savaşı veriliyor.” 
Bu görüşe katılmayanlar ise;  “16 yıldır ülkeyi yönetenler beceriksizliklerini örtmek, halkı yeniden söylemlerle aldatmak için iktidarın uydurduğu, “ucuz ve eskimiş” halkın aklıyla alay eden bir hikâye olarak ifade ediyorlar.
Bu ve benzer görüşler ışığında yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde liderler seçim stratejileri belirlemeye başladılar.
Adayların belirledikleri stratejileri halkı ne kadar etkiler onu bugünden kestirmek pekte mümkün gözükmemektedir.
Evet, “Var olan basın yayın organlarının ezici bir çoğunluğunun iktidar partisinin yayın organları gibi çalışması” önemli bir etken.

Ancak tek başına bu seçimlerde oy kullanacak insanların tercihlerini etkilemesi sınırlı olacağı anlaşılıyor.
Zira iktidarın seçmenleri inandırıcılığı yönünde büyük sorunlar yaşadığı sokakta, sohbetlerde ifade ediliyor.
İktidarın, ana muhalefet partisinin 7 Haziran seçimlerinde “Emekliye yılda 2 maaş ikramiye vaadine” can simidi gibi sarılması bu seçimlerin iktidar açısından zorluğunun bir başka göstergesi olarak değerlendiriliyor.
Bu değerlendirmelerin gerçekliliği tatbiki herkese göre farklılıklar gösterebilir. Ancak unutmamak gerekir ki, 2 maaş ikramiye uygulamasında olduğu gibi, “Dün siyah dediklerine bugün iktidar, beyaz der miydi?”


Milletvekili aday adayları!

Yaklaşan milletvekili seçimlerinde aday adayları, milletin sahnesinde tam anlamıyla podyuma çıkmaya başladılar.
Siyasette tanınırlık hesabıyla hareket edenler olduğu gibi, ikili ilişkilerine güvenerek partilerde kendilerine seçilebilir sıralardan yer kapmaya çalışan aday adaylarının varlığı gözlemleniyor.
İktidar partisinden adaylık başvuruları her zamanki gibi üst seviyede olduğu görülüyor.
İktidar partisinde aday adaylarının çokluğu, kamuoyunda çok farklı değerlendiriliyor.
Zira sıralamaya girmesi mümkün bile gözükmeyen kişiler “Sırf iktidarla bir arada gözükmek ve bu durumdan ticaret ve kariyer hayatlarında avantaj elde etmek”, nemalanmak için böyle bir yolu tercih etikleri kamuoyunda yaygın bir kanı olarak kabul ediliyor.


Engin Özkoç doğrusunu yapıyor.

Kim ne derse desin Sakarya Milletvekili Engin Özkoç bu ili ve Sakarya halkının tümünü, günümüze kadar başarıyla temsil etmiştir.
Sn. Özkoç Muhalefet partisinden milletvekili olup da ülke ve il gündeminde olmayı başaran nadir milletvekillerindendir.
Üstelik gündemde olmayı çoğunlukla kamuoyunu yakından ilgilendiren konulara yaklaşım yöntemleri ve haklı önerileriyle elde etmiştir. 
En son Sn. Engin Özkoç kendi partisinden aday adayı olan Prof. unvanlı bir kişinin “Sakarya halkının bir kısmını itham altında bırakan, talihsiz açıklamalarına karşı verdiği cevapla,  bir kez daha, bir grubun ve partinin değil, tüm yurttaşların vekili olduğunu gösterebilmiştir. 
O nedenle, partiye ve lidere kurşun asker değil(!) Ülkeye ve Sakarya halkına milletvekili seçme konusunda “neden ve kimi seçiyoruz” sorularını her yurttaş kendine sorarak 24 Haziran da sandığa gitmeli.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA