20 Nisan 2018

Beytullah ÖNCE18 Eylül 2016 , Pazar

Beytullah ÖNCE

Okullar Açılırken

Yarın yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor.
Ders zillerinin çalmasıyla birlikte, yaz tatilini geride bırakan öğrenciler ve öğretmenler, uzun bir maratona ilk adımlarını atacaklar.
Her eylül olduğu gibi, bu eylül de okullar bir sürü sorunla birlikte açılacak.
Fakat bu eylül, sanırım bundan öncekilerden biraz daha farklı olacak.
Keşke bu farklılık, sorunların bitmesiyle ya da gözle görülür oranda azalmasıyla ilgili olsaydı ama ne yazık ki değil.
Tam aksine, sorunlara epey bir yeni sorunun daha eklenmesinden kaynaklanan durumlar yaşanacak.
15 Temmuz Darbe Girişimi, her ne kadar ülkedeki sistemin bütününde ciddi sarsıntılara yol açmışsa da, sanırım en büyük etkisi eğitim sisteminde hissedilecek.
Bugüne kadar okullarda ders başı yapılmadığı için; olup bitenlerin beraberinde getirdiği sorunlar ya da darbecilere karşı tedbir olarak atılan adımların yan etkileri kamuoyunda fazla dikkat çekmemişti.
Yarından itibaren durumun aldığı vaziyet daha yakından anlaşılacak, tablo biraz daha netleşecektir.
Sorunun en önemli boyutunu, ihraç edilen yahut halihazırda açığa alınmış halde bekletilen öğretmenler oluşturuyor.
28 binden fazla öğretmenin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan olağanüstü hal kararnameleri ile görevine son verildi.
Açığa alınmış ve haklarındaki karar kesinleşmemiş on binlerce öğretmenin akıbeti ise henüz belli değil.
Önceki yıllarda yapılan atamalarla normal şartlardaki öğretmen açığı dahi kapatılamazken, bu yıl, bir anda oluşan bu büyük boşluğu dolduracak sayıda öğretmen ataması da yapılmadı.
Haliyle birçok okulda öğretmen açığının doğuracağı sorunlarla karşılaşılması kaçınılmaz.
Ayrıca açığa alma ve ihraç sürecinde alınan kararların eğitim camiasında yarattığı huzursuzluk ve güvensizlik hissinin de olumlu bir hava estirmeyeceğini eklemek gerekir.
En üst siyasi merciler tarafından dahi “at iziyle it izinin karıştırıldığı” bir sürecin yaşandığı kabul edilmek zorunda kalmışken; mevzubahis adaletsizliklerin doğurduğu yanlış sonuçların sadece beraber çalışan öğretmenleri değil, haksızlığa uğramış öğretmenlerin dersine girdikleri öğrencileri ve velilerini de üzeceği aşikâr.
Bir yanda, darbeci şebekeyle ya da işlenen suçlarla herhangi bir ilgileri olmadığı halde kararnamelerde adı geçen ve kendilerine yönelik yapılmış bu hatanın daha fazla zaman kaybetmeden telafisini bekleyen ihraç edilmiş birçok öğretmen var; diğer yandan da, aynı şekilde açığa alınmış ve durumlarının netleştirilerek, göreve iade edilmeyi bekleyen öğretmenler…
Okullarda bu durumun yarattığı açıkların nasıl kapatılacağıyla ilgili belirsiz bekleyiş devam ederken; ataması yapılan 15 bin öğretmen için sonuçlar açıklanmış değil.
Yine eylül başında yapılan ikinci il içi ve iller arası atamaların sonuçlarına bağlı yer değiştirmelerle ilgili işlemler tamamlanmış değil.
Özür grubu atamalarında ya da norm fazlası atamalarda resen görev yerleri değiştirilmiş öğretmenlerin kararnameleri tebliğ edilmiş değil.
Fetullahçı yapıyla ilişkili oldukları gerekçesiyle el konularak özelden devlete geçen okullara öğrenci alımları yapılmakla birlikte, bu okulların öğretmen kadroları henüz sağlanmış değil.
Yine bu kadar boşluğun arasında, okul yönetimlerindeki idari kadro boşlukları da yeterince doldurulmuş değil.
Haliyle, bu yıl, öğretmen açığı meselesi, daha önceki yıllara oranla daha ciddi bir hal almış vaziyette.
Ders programları mevcut belirsizliklerle hazırlandı, süreç bu şekilde devam ettiği sürece de değişip duracak.
Taşların yerine oturması epey bir zaman alacak gibi görülüyor.
Tüm bunlara rağmen, bakanlık, okulların açılışıyla ilgili herhangi bir erteleme yapmadı.
Bu sebeple, okullar, yarın hazır olabildikleri kadarıyla ilk ders ziliyle birlikte kapılarını yaklaşık 16 milyon öğrenciye açacak.
En büyük fedakârlık da, yine tüm bu ve diğer sorunların ortasında dahi kalsalar, öğrencilerini iyi bir geleceğe hazırlamak için yoğun bir emek harcayacak öğretmenlere düşecek.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA