23 Haziran 2018

Ömer EMECAN13 Mayıs 2017 , Cumartesi

Ömer EMECAN

Osmanlı Torunları: Kayıp Türkler

Yemen, Anadolu’da bir şehir mi?
Diş Hekimi Ranya, Türk Dedesi hakkında pek az şey biliyor.
Uzun boylu bir adammış, uzun yaşamış.
Osmanlı Ordusunu taşıyan büyük bir gemide, atı ve kılıcıyla gelmiş Yemen’e ve bir daha hiç dönmemiş.
Ranya, Anne tarafından Türk.
Soyun, baba tarafından yürüdüğüne inanan Yemenlilere göre Türk değil ama Ranya yine de “Biz Türkler…” diye başlıyor konuşmaya.
Ankara’da Hacettepe Üniversitesinde okurken, onun yabancı olduğuna inanmamış zaten arkadaşları.
Yemen’i Türkiye’nin içinde sananlar, “Güneyde mi?” diye soranlar olmuş.
Gerçek şu ki, Ranya Türklere çok benziyor ve güzel Türkçe konuşuyor.
Yemen’i bir Türk Şehri zanneden Tıp Öğrencilerinin cahilliğinde bile, Yemen’i nasıl benimsediğimiz gerçeği yatmıyor mu?
Ranya Yemen’e dönüp de, annesinin arada Türkçe kelimeler konuştuğunu fark edince çok şaşırmış: “Siz nereden öğrendiniz bunları, diye sordum. Annem, “Biz zaten biliyorduk” dedi. Sayfa 202
Biz bu kavuşamama hikâyesi ile dertlenmiş otururken, İsmail Bey geliyor ve 20 yıl önce Türkiye’de bulduğu akrabalarından öğrendiği aile tarihini özetliyor.

Yemen’e ilk gelen kişi büyük dede İsmail Efendi, 1870 yılında Adapazarı’ndan yola çıkıyor ve Osmanlı Ordusu içinde, bir din âlimi olarak Yemen’e yerleşiyor.
Burada, anne tarafından Türk olan Huriye Hanımla evleniyor ve şimdi oturdukları muhitte evler inşa ediyor. 20 yaşında gencecik bir delikanlıyken Yemen’e gelen ve 72 yaşına ulaşınca aile efradıyla anavatana dönme kararı alan İsmail (Toksöz) Efendi, ahir ömrünü, memleketi Adapazarı’nda satın aldığı bir çiftlikte geçiriyor ve aileden hiç kimse Yemen’e dönmeyi bir daha düşünmüyor. Sayfa 206
Şimdi gelelim asıl sürprize: İman İsa Beşir ya da yeni adıyla İman Bulut, “Bulut” kelimesinden de anlaşılacağı üzere, Sudan’da çalışan bir Türk Mühendisle evli. Diyeceksiniz ki: “Ah tabii, aile Türk asıllı olduğu için kızlarını da bir Türk damada vermek istediler.” Ama hayır, hiç de öyle olmamış. Hüseyin Bulut, tam on defa kız isteyerek, kapıyı aşındırmak zorunda kalmış.
Kızın babası vefat ettiği için, söz dayıya düşmüş ve ‘Türk olmakla gururlanan’ o dayı eve bir Türk damat gelmemesi için epey diretmiş. Korkmuş çünkü yetim yeğeni lâik Türk ellerine gidecek, dinden imandan uzaklaşacak zannetmiş. Böyle bir Türkiye algısı işte. İman, eşinin köyünde ne hissetti? “Türkçe konuşamadığım halde kendimi gurbette hissetmedim. Annemin akrabaları arasındaydım sanki. Çok sıcak davrandılar bana.” Türkiye’de İslam’dan uzaklaşma bahsine gelinde, “Bilakis” diyor İman, “İmanım arttı. İnsanları dine bağlı olduklarını gördüm. Hem de temiz ve modern bir ülke.” Sayfa: 186- 187
Ülkü Özel AKAGÜNDÜZ’ün Kayıp Türkler kitabından alıntılardır.
Son dönemde gündeme oturan Osmanlı kelimesine ilgi duyanlar için güzel bir kitap.
NOT: Bahar EMECAN ve Nasuhi Uğur ALKAN ile Elif Özal ve Anıl SEVİNDİK Yeğenlerim bu gün, Büşra AKBAY ve Yavuz Selim DİN Yeğenlerim de yarın dünya evine giriyorlar.  Kendilerini tebrik ediyor, sütkardeşim İdris Güner Melikoğlu’na da rahmetler diliyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA