22 Mayıs 2018

Şerif SARI26 Ekim 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

Otoparkçı “yerel yönetim” anlayışı.


Son günlerde ilimizin ortak hafızasında anıt yapılar olarak kazınan merkezlere yönelik kast eden çalışmalar hız kazandı.
Sakarya Halk Kütüphanesi bu yapılardan biridir.
Yerel idareciler tarafından toplumun hafızasıyla alay edercesine  “Yerine otopark yapılması” düşünülen kütüphane il merkezinden taşınarak hizmetini sürdürecekmiş. Üstelik yapılması düşünülen yeni kütüphane 1milyon kitap barındıracakmış bünyesinde.
O derece şaşalı olacakmış anlayacağınız.
Bu ilin aynı insanlar gibi bir geçmişi olduğunu unutarak, yok sayarak, bazı tasarruflarda bulunan yöneticiler, insanın hatıralarını ve ilin ortak kültürünü barındıran Halk kütüphanesi gibi yapılara nedense pek değer vermiyorlar.      
il Halk kütüphanesinin taşınmasıyla ilgili  planlananlar, ilin geçmişini ve ortak hafızasına indirilmiş bir darbe olacağı muhakkaktır.
Dünyanın gelişmiş her ülkesinde Halk kütüphaneleri, müze ve benzer kuruluşlar, kent merkezlerinde, halkın sıklıkla kullandığı bölgelerde halka hizmet verdiği bilinmektedir. 
Halka hizmet veren , kentlerin kimlikleri olmuş yapılar aynı zamanda özenle korunduğu bilinmektedir.
Sakarya Halk Kütüphanesi otopark yapılma gerekçesiyle olduğu semtten kaldırılması dahi düşünmek, ilin ortak hafızasına, kültürünü ve sosyal hayatını yok saymak anlamını taşıdığını biliyoruz.
Kentlerinde toplumlar gibi “yıllardır damıtılarak üretilen ve korunan değerleri” vardır.
Bu değerler geçmişten geleceğe köprü vazifesi görmektedir.
Dünyanın her bölgesinde   “kentlerin ortak hafızası ve geçmişte sosyal hayatında önemli yer edinmiş yapılar özenle korunurken” şehrin bir başka uç bölgesine yapılacak kütüphane ve kent merkezinde artan otopark ihtiyacı gerekçe göstererek, “Sakarya Halk Kütüphanesi’nin yıkılmak istenmesi tam anlamıyla kültürel bir soykırımdır” dersek sanırım abartılı ifade kullanmamış oluruz. Çünkü bu kütüphanede geçmişi itibariyle Sakarya’da yaşayan çoğu kişinin unutmadığı bir anısı vardır. O nedenle halk kütüphanesi ilimizin kültürel kimliklerinden, ortak hafızalarından biri olmuştur.
Sakarya’mızın ortak hafızasına ve kültürüne vurulmak istenen bu darbeye çanak tutanlar kentin ortak hafızasını sıfırlayacaklarının bilincinde olmadıklarını üzülerek görüyoruz. 
Kentin ortak hafızasını ve kültürünü yok sayan anlayışla, alınan her türlü karar kültürel soykırım anlamına da geleceği bilinmektedir. 

Herkes gerekli hassasiyeti göstermeli..

İl Halk Kütüphanesi gibi yapıların korunması “geçmişle geleceğin buluşması anlamına geleceği bilinciyle hareket etmek, kentte yaşayan geçmişe saygısı olan, başta seçilmiş ve atanmış yöneticiler olmak üzere herkesin” görevidir.
Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, şehrimize, Sakarya’mızın kültürel geçmişine ve ortak hafızasına kast eden,  bu yıkıcı “otoparkçı” anlayışına dur denmeli.
Kent’e, kent hafızasına karşı işlenmek istenen  “kültürel soykırım’ anlamına gelecek  uygulamalara dur diyebilmek ve bu geçmişe saygısı olmayan anlayışa ortak olmamak için” gerekli hasiyeti göstermek kentimize, Sakarya’mızda, başta “atanmış ve seçilmiş yöneticiler olmak” üzere yaşayan herkesin görevi olduğunu bilinmelidir.
1 milyon kitaplı kütüphane yapmak, kente karşı işlenen suçları haklı kılmaz. Ayrıca, geçmişi ve tarihi geri getirmez.
Bu zihniyetle, “Otoparkçı yerel yönetim anlayışıyla yönetilen kentlerin geçmişi ve tarihi” korunamaz..


 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA