21 Haziran 2018

Beytullah ÖNCE25 Aralık 2016 , Pazar

Beytullah ÖNCE

PISA: Öğretme-Öğrenme Sorunumuzun Göstergesi

Sabah açtığımız gündemle değil akşamı, öğleni getiremediğimiz için bazı konuları peş peşe yazmak da zor oluyor.
Bir önceki yazımda PISA sonuçlarından bahsedip, tartışmayı sürdüreceğimi belirtmiştim fakat araya bir sürü şey girince, konuya bugün devam etmek zorunda kaldım.
Tabloyu bir kez daha hatırlayalım.
Dünya genelinde uygulanan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen PISA 2015 sonuçlarında, Türkiye’den katılan öğrencilerin dramatik bir düşüş yaşadığı gözlemlendi.
Son yıllardaki artışın tersine çıkan sonuç, 12 yıl önceki puanların dahi altında kaldı ve Türkiye, ülke sıralamasında, 70 ülke içinde fende 52'inci, matematikte 49'uncu ve okumada 50’inci sırada kaldı.
En az bir beceri alanında ileri düzeyde performans gösteren öğrenci oranı yüzde 1,6’da kalırken, buna karşı düşük düzey performans gösteren öğrencilerin oranı yüzde 31,2’e çıkıyor.
Başka bir ifadeyle, Türkiye’de ilk ve ortaokul eğitimini tamamlayan öğrencilerin matematikte dört işlem ya da sözel olarak okuma-yazma gibi temel becerilerin ötesinde bir şey öğrenmemiş bir şekilde mezun oluyorlar.
Dahası, ülke bazında doğu ile batı illeri arasındaki puan farkı, batının doğuya göre iki yıllık bir avantaj yaşadığını gösteriyor; doğudaki bir öğrenci batıdaki bir öğrenciye göre öğrenme sürecinde 2 yıl geride kalıyor.
Şüphesiz bu durumda en büyük etken, anadilde eğitimin hâlâ sağlanamamış temel bir hak olması.
Aradaki 2 yıllık boşluk, doğudaki Kürt çocukların okuldaki resmi dile ve kültüre alışmaya çalışmasıyla geçerken, batıda dil sorunu yaşamayan çocuklar bunun sağladığı avantajı, bu tür ulusal ve uluslararası testlerde kullanmış oluyor.
PISA sonuçları tartışması genişledikçe farklı tartışmalar açılmak zorunda.
Fakat hangi açıdan bakarsak bakalım, ortadaki tablo,  hem bugünümüz hem de geleceğimiz açısından önemli bir soruna işaret ediyor.
Düşünme becerileri örselenmiş, akletme yetenekleri ve yaratıcı zekâları köreltilmiş, hayal gücü sınırlandırılmış ve mantıksal ilişki kurma becerileri giderek azaltılmış nesiller yetişiyor.
Okullarımız, onların sadece çocuksu ruhlarını değil düşünsel yeteneklerini de mahvediyor.
Bu kadar çok millet, medeniyet vurgusunun yapıldığı bir dönemde, eğitsel, düşünsel ve kültürel bir çölleşmenin yaşanıyor olmasındaki ironinin farkında dahi değiliz.
Kendi içimizde politik nutuklar, istatiksel çarpıtmalar ya da kuru retoriklerle tabloyu dilediğimiz gibi yamultup yumultabiliyor olabiliriz.
Kara tabloyu kafamıza göre boyayıp, renkliymiş gibi de gösterebiliriz; fakat kendi kendimizi kandırma alışkanlığımızın uluslar arası sistemdeki karşılaşmalarda hiçbir işe yaramadığını artık görmemiz gerekiyor.
Bunun için başta Milli Eğitim Bakanlığı bürokrasinin ortadaki tabloyla, her açıdan ciddi bir şekilde yüzleşmelidir.
Mesele eğitsel olduğu kadar siyasi, iktisadi ve kültürel olarak da irdelenmelidir.
Lakin şimdilik böyle bir muhasebenin derinlemesine yapılacağına dair önümüzde somut bir işaret yok.
Bakanlık tarafından hazırlanan PISA 2015 Ulusal Raporu’na göz attığımızda ise yaşanan düşüşün açıklanmasından ziyade sonuçlara bahane üretilme eğiliminin ağır bastığı gibi bir hisse kapıldım.
İster istemez, olumsuz sonuçları hızlıca geçip, nereden, nasıl olumlu bir sonuç çıkartalım da ona mercek tutalım kaygısının mı güdüldüğünü düşünmeden edemedim.
Oysa oldukça detaylı bir şekilde ortaya sonuçların analizinden sonra ulusal raporda daha geniş ölçekli bir değerlendirme yapılabilirdi, bundan sakınılmış.
Yüzleşmekten kaçındığımız gerçeklerin, çözmeden ötelediğimiz sorunların ileride daha büyük yanlış sonuçlara yol açtığını görmezden gelme alışkanlığımız maalesef devam etmiş.
Dersini almayanların, eğitim politikalarını belirliyor olması düşündürücü değil mi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA