21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ12 Aralık 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

PISA’ya onlar girsin!

  Türkiye dahil 70 ülkenin 15 yaşındaki öğrencileri, 2006 yılından beri Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) üç yılda bir düzenlediği sınava giriyor.

   2015 yılı sonuçları açıklandı. Ülkemiz bilim, matematik ve okumada 2006 yılının gerisine düşerek son sıralarda yer aldı. Fende 53, okuduğunu anlamada 51, matematikte 50. sıradayız!

   Milli Eğitim Bakanı TV’de anlatıyor:

   “PISA tek başına bir ülkenin tek başına eğitimde bulunduğu seviyeyi göstermeye yetmez. OECD ortalaması öğrenci başına harcama 10 bin doların üzerindeyken, Türkiye’deki bu miktar 5 bin doların altındadır. Şimdi herkese şunu sorarım; 10 bin dolar harcayan OECD ülkeleriyle, 5 bin doların altında harcayan ülkelerin aynı neticeyi almalarını mı istiyorsunuz?”

   Sayın Bakan bir şey daha söylüyor: “PISA’ya Fen Liselerinde okuyan öğrencilerimiz katılsaydı dünya birincisi olurduk!”

   Bakan doğru söylüyor da bakanlığın icraatları bu söyleme taban tabana zıt!

   2014  yılında  Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin sınavla girdiği  298 Anadolu Öğretmen Lisesi kapatıldı. 

   Bunlardan 41’i Fen Lisesi’ne, 31’i Sosyal Bilimler Lisesi’ne 226’sı da Anadolu Lisesi süslemesiyle düz liselere dönüştürüldü.  

    Karasu Anadolu Öğretmen Lisesi, yüksek puanlarla öğrenci kabul eden ve sonrasında üniversiteye öğrenci yerleştirme anlamında yüksek başarı elde eden bir okuldu.
  İlk mezunlarını verdiği 2010-2011 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerin çoğu seçkin üniversitelere girdiler.
   Nedense Karasu Anadolu Öğretmen Lisesi Fen veya Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüştürülmedi.
   298 okulun yer aldığı dönüşüm listesine baktım.  Fen Lisesi açılan bazı ilçelerin  nüfusları Karasu’nun yarısı kadar. (Suşehri-26 bin, Zara-23 bin)
   Oltu, Sungurlu, Germencik, Göksun ve İslâhiye’nin nüfusları Karasu’ya yakın.
   Kocaeli’nde iki, Kayseri’de üç Anadolu Öğretmen Fen Lisesi’ne dönüştürülmüş. Sakarya’da ise Fen Lisesi’ne dönüşen tek okul Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi.
   Bakan ne derse desin; Türkiye’nin eğitim politikası iktidarın talepleri doğrultusunda uygar dünyayla aramızı açan bir seyir izliyor.

   Türkiye’deki 500 büyük şirketin 186’sı en düşük, 163’ü düşük, 109’u orta ve sadece 12’si yüksek teknolojiyle üretim yapıyor.

   Kimdir bu hazin tablonun sorumlusu? 

   Elin oğlu ilköğretim çağını tamamlayan en başarılı öğrencilerini geleceğin bilim insanları olarak yetiştirme çabasındayken, biz ne yapıyoruz?   

   Buyurun, Sakarya’dan bir örnek:

   Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim-Müftülük işbirliği ile bir proje başlatıldı.

   Adapazarı, Serdivan, Arifiye ve Erenler’deki ilkokul 4’ncü sınıfta okuyan en başarılı öğrenciler sınavla İmam Hatip Okulu’nda açılan bir özel sınıfa alındı. Bu çocuklar normal müfredatın yanı sına hafta sonları hafızlık kursuna gidiyorlar.

   Projede öğrenci sayısı bu yıl 150’yi geçmiş. 

   Amaç; “fenni ilimlerle birlikte manevi ilim alan nesiller yetiştirmek!”

   Türkiye’nin kaç ilinde bu tip proje uygulanıyor, bilen var mı?   

   Yüksek teknolojiyle üretim hedefini, pırıl pırıl beyinleri sosyal yaşamdan koparıp hafta sonları hafızlık kursunu göndererek mi yakalayacağız?

   Oldu olacak 2018 PISA’da Türkiye’yi sadece Sakarya’daki bu özel sınıflar temsil etsin.

   Denizcilik Yüksek Okulu mezunu Milli Eğitim Bakanı mahcup olmasın!

 

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA