22 Mayıs 2018

Serdar ÇAKAN13 Temmuz 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Problem Çözülür, Sorun Büyütülür

Problemler ve çözümleri, dünyanın her yerinde ciddi iştir. O nedenle problemlere karşı titiz ve bilimsel çalışmalar yapılır. Bu çalışmaların amacı en doğru çözümü bulmak ve tekrarlanmasını önlemektir. Problemi elbette önce tarif etmek gerekir: Nedir? Ne kadardır? Nasıldır gibi?
En basit haliyle şöyle açıklayabiliriz: Problem, İDEAL durum ile MEVCUT durum arasındaki farktır. Mesela:
İdeal Durum: Üretim planına göre 2016 yılında 1.000 adet ürün üretmektir.
Mevcut Durum: 2016 yılında 800 adet ürün üretilmiştir.
Problem: 2016 yılı için eksik kalan 200 adet üründür.

İdeal Durum Analizi
İdeal durum, kafadan atılan bir sayı (ya da tanımlama) değildir. Kapasite, imkân ve ihtiyaca göre belirlenen, pazara ve rakiplerin durumuna göre kıyaslanan, mali güce göre ihtiyaç duyulandır.
Ülke refahı için yıllık yüzde 5 büyüme gerekliyse ideal olan odur. Gelişmiş ülkelerde işsizlik oranı yüzde 6 ise ideal olan odur. Tasarruf ve yatırım yapabilmek için enflasyon oranı en fazla yüzde 8 olacaksa ideal olan odur.
Ne var ki; bizim ülkemizde ideali ifade etmek kolay değildir. İktidar veya muhalefet fark etmez, siyaseten ne uygun görüyorsa ideal olarak o kabul edilir.

Mevcut Durum Analizi
Mevcut durum gerçekte yaşanılanlardır. Rakamların, gözlemlerin, ölçümlerin, muhasebenin, matematiğin ve istatistiğin dönem sonunda size söylediğidir. Bilimseldir yani!
Oysa bizim ülkemizde herkesin kendine has (işine geldiği gibi) bir mevcut durum açıklaması vardır. En son örnek; adalet mitingine katılan insan sayısı üzerinedir. Valisinden belediye başkanına kadar, üstüne vazife olan/olmayan birçok farklı kanaldan açıklamalar yapılmıştır ve telaffuz edilen rakamlar arasında devasa farklılıklar vardır. Biliyorsunuz…
Normal bir ülkede bir kurum resmi (veriyi) eline alır, bilimsel metotlarla sayar ve açıklar. “Yaklaşık şu kadardır. Hata payı şudur.” Bitti gitti.
Ama bizde en açık seçik vakalar bile doğru şeklide ölçülemez, hesaplanamaz, bilerek manipüle edilir, hesaplansa bile hesaplayanın kimliği, siyasete etkisi gibi nedenlerle kabul edilmez.
Hal böyle olunca aşağı yukarı her konu, çözüme gerek duyulan bir problem olarak ifade edilemez ve muğlak şekilde bırakılarak zamana yayılır. Problemin ortada bırakılması istendiğinde hep aynı kelimenin yardımına sığınılır: SORUN!
Ekonomi sorunu, terör sorunu, Kürt sorunu, Avrupa Birliği sorunu, Kıbrıs sorunu, muhalefet sorunu, seçim barajı sorunu, hükümet sistemi sorunu, eğitim sorunu, sağlık sorunu, Suriyeliler sorunu, adalet sorunu, trafik sorunu, bütçe sorunu, uçak üşürme sorunu, domates sorunu, Katar sorunu, tüzük sorunu, bakanlık sorunu, kuraklık sorunu, turizm sorunu, hayat pahalılığı sorunu, asgari ücret sorunu, iş kazaları sorunu, ahlak sorunu, başörtüsü sorunu, kişisel hak ve özgürlükler sorunu, evlilik programı sorunu, çevre kirliliği sorunu, betonlaşma sorunu, falan sorunu, filan sorunu…
Komşusu Hoca’dan çamaşır ipini ister. Hoca: “Veremem, hanım ipe un sermiş” der. Komşusu şaşırır. İtiraz edince Hoca cevabı yapıştırır: “Gönlü olmayınca insanın elbette ipe un da serilir!”


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA