25 Nisan 2018

İbrahim Şener SAK18 Ekim 2016 , Salı

İbrahim Şener SAK

Raylı sisteme bir el atın!

17 Ağustos 1999 depreminin ardından, yeni yerleşim bölgesi hızla gelişiyor. Karaman Mahallesinde, Camili Mahallesinde hızla konutlar yükseliyor. 

O zamanın en etkili ve büyük belediyesi Adapazarı Belediyesi. Belediye Başkanı Aziz Duran, yeni yerleşim bölgesinin yaşayan bir şehir olması için, yerel yöneticileri, sivil toplum örgütleri, basını ve Sakarya Üniversitesi devamlı temas halinde.

Yeni yerleşim bölgesinin canlı, yaşayan bir şehir olması için kafa yoruluyor. Ulaşım, ticari hayat, okullar, sosyal ve kültürel hayat tartışılıyor. En önemli unsur ise ulaşım. 

Bölge ile ilgili projelerin ilk sırasında ise Hafif Raylı Sistem geliyor. Hatta, o zamanın Adapazarı Belediyesi’nin, (Bugünkü Büyükşehir Belediyesi) Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünün, video arşiv bölümünün duvarında bir proje. Projenin üzerine şöyle bir başlık, “Yeni Yerleşim Bölgesi Hafif Raylı Sistem Ulaşım Projesi.”

Projenin görselinde bir harita. Harita’da, Sabahattin Zaim Bulvarı ve Çark Deresi arasında kalan bölüm yer alıyor.  Proje’de bir gidiş, bir geliş güzergahı belirlenmiş. Bizde haber için geldiğimiz basın bürosunda devamlı bu projeyi inceliyoruz. Heyecanla, projenin gerçekleşeceği günü bekliyoruz. 

Özellikle proje benim için ayrı bir önem arz ediyor haliyle. Çünkü, yeni yerleşim bölgesi Camili 1 Mahallesinin ilk sakinlerindeniz. Eve gidip gelmek, eziyet. Otobüs, minibüs tepelerindeyiz. 

Ardından 2004 seçimleri geliyor, dönemin başkanı Aziz Duran, görevini Zeki Toçoğlu’na bırakıyor. Yeni bir başkan, haliyle bölgeye hareket getirecek bu projeyi hayata geçirecek diyerek umutlarımız devam ediyor. Zaman geçiyor, ilk önce belediyenin basın bürosunda yapılan düzenlemeler sonucu, “Yeni Yerleşim Bölgesi Hafif Raylı Sistem Ulaşım Projesi.” Askıdan iniyor. Ama, hala proje ağızlarda…

 SATSO’da geniş katılımlı bir toplantı yapılıyor. Proje, tüm paydaşlar üzerinden tartışılıyor. Uzun süren toplantının ardından, sonuca ulaşılmadan bitiyor. Gel zaman git zaman, projenin maliyet açısından külfet getireceği, nüfusun bu maliyete karşılamayacağı ifade ediliyor. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Hakan Güler, bu konuda kendisinin ve öğrencilerin bir çalışma yaptığını, o zamanın maliyetleri baz alındığında sıkıntının elbet olacağını, ancak ilerleyen zamanda bu projeyi hayata geçirmenin daha zor olacağını vurguluyor. Ama, dikkate alınmıyor. İlerleyen zamanlarda bölgenin gelişmesi dikkate alınarak, belki hayata geçirilebileceği ifade ediliyor.

Aradan, nereden baksanız 10 sene geçiyor. Yeni yerleşim bölgesi eskisi gibi değil. Üç ana mahalle, Evrenköy ve Karapınar yanında diğer mahallelerle nüfus 100 bine yaklaştı. Neredeyse başlı başına bir ilçe. Her gün binlerce kişi bölgeye gidip geliyor. Otobüsler bir dert, minibüsler bir dert, kendi aracı olanlar için son günleri dikkate alırsak bir dert. Zamanın en büyük yolu, Sabahattin Zaim Bulvarı bile zaman zaman trafiği kaldırmıyor. Her gün minibüslerde, otobüslerde gerginlik had safhada. Ulaşım tam bir eziyet… Olayı anca şöyle özetleye biliriz, ‘Ya bu deveyi güdeceksin, yada bu diyardan gideceksin’

Durum bu.

Bu gün ADARAY,  Adapazarı Garından çıkıyor, Arifiye’ye kadar gidiyor. Maksimum 10 dakika’da Arifiye İlçesindesiniz. Hiç dikkatinizi çektimi bilmem, ama beni çekiyor. Her gün gidiş geliş toplam 44 sefer yapan ADARAY’ın vagonlarına bakıyorum. Bir elin parmaklarını geçmiyor.

Aynı sistemi, Yeni yerleşim bölgesine yaptığınızı düşünün, kaç kişi gidip gelir acaba? Ben şunu kesinlikle söyleyebilirim, Arifiye güzergahından çok daha fazla olacaktır. 

Şimdi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’nundan bölge halkının talebi üzerine, bir zamanlarda duvarda yer alan bu projeye bir el atın… Sevaba gireceğinizden eminim…

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA