25 Nisan 2018

Serdar ÇAKAN27 Ekim 2016 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Referandumdan Kurtulmaya Çalışmak

Yeni anayasa ve aslında başkanlık sistemi konu olunca partilere göre eğilimler, düşünceler ve beklentiler değişiyor. Bizce bu son derece normaldir! 

Meclis çatısı altında bulunan partilere bakarak genel bir değerlendirme yapabilmemiz mümkün. Parti özelinde incelersek;

AKP, yeni anayasayı ve başkanlık sistemini istiyor.

CHP, yeni anayasa konusunda kararsız ama başkanlık sistemine net biçimde karşı çıkıyor.

MHP, yeni anayasa istiyor ama başkanlık sistemine karşı belirsiz.

HDP? Ne istedikleri veya ne istemedikleri ile ilgilenmediğimiz için önemsemiyoruz.

Fakat, siyasi partilerin genel merkezleri ne düşünürse düşünsün, tecrübelerimizden hareketle biliyoruz ki, Türk Milleti, “evet mi, hayır mı” şeklinde sorulan her soruya kuşkusuz “evet” diyecektir. 

***

İktidar partisinin, “tek başına iktidar dertlenmesi”, 1 Kasım seçimlerinden sonra mutlak saha hâkimiyetine evirilince yeni anayasa, yeni sistem, güçlü yürütme sloganları her fırsatta dile getirilir olmuştu. 

Taaa ki; 15 Temmuz’a kadar!

Darbe girişimi sonrasında bu ikircikli konu soğumuş ve siyasi enerjinin tamamı, terör örgütleri ile mücadele ve sınır dışındaki operasyonlara yönelmişti.

İktidar partisinin, ülke ateş çemberinden geçerken kendi siyasi hayatı üzerine belki ilave 10 – 15 sene koymasına imkân verecek bir sistem tartışmasını hatırlatması (!) ayıp olacak ve hatta tam gaz yürüttükleri terörle mücadele çalışmalarında “nefsani bir leke” bırakacaktı.

Sonra güm güm!

Milliyetçi Hareket Partisi, daha önceki “erken seçim sürprizleri” gibi bir tarz kullanarak başkanlık sistemi konusunu yeniden ülke gündemine oturtuverdi. 

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, üç haftadır ne söylediğini ve ne yapmayı hedeflediğini anlatmaya çalışıyor. Allah şahit, biz de anlamaya çalışıyor ve “kendisinin bildiği ama bizim bilmediğimiz bir şey vardır” diyerek ful dikkat izlemeye devam ediyoruz.

Bizim tahminimiz; ülkücülük vasıflarının ağır basacağı, meclise gelecek yeni anayasa taslağına “hayır” diyeceği ve oylamayı 330’un altında bırakarak konuyu bir daha geri dönmemek üzere kapatmaya çalışacağı yönündedir. 

Belki de MHP, iktidar partisini 330’u bulamamaktan korktuğu için “meclise gelemez” durumda tutacak ve iktidarı bu yolla hırpalayacaktır. 

Sanıyoruz, iş referanduma kalırsa, halkın kabul edeceğini çok iyi bilen Sayın Bahçeli’nin amacı, muhtemel bir oldubittinin önünü kesme gayretinden başka bir şey değildir.

Ancak riskli bir ihtimal daha vardır!

MHP’nin daha önceki anormal çıkışlarını her defasında fırsata dönüştürmeyi başaran AKP, bu sefer neler yapacaktır?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA