19 Haziran 2018

Serdar ÇAKAN20 Nisan 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Rindlerin Akşamı

Referandum bitti. Vatana, millete hayırlı olsun! Seçime, sonucuna ve YSK’ya dönük tartışmalar bir süre daha devam edecektir. Sonra sıra yavaş yavaş “sonrasına” gelecektir.

Şimdi siyasi parti temsilcilerinin kendi pozisyonlarını yeniden belirleme zamanıdır. İktidar açısından durum kısmen kolaydır. Atla Üsküdar gezisine çıkma hakları vardır! Parti üyeliği konusu ile motivasyonlarını yükseltme ve teşkilatları yeniden heyecanlandırma imkanları mevcuttur.

CHP, güçlendiğini düşünmektedir. Bir sonraki seçimde parlamenter sistemi vaat edeceklerini söyleyerek yeni siyasi rol haritasını çizmiştir. Etkili olabilir mi? Bugünden bilmek mümkün değildir ancak %49 oy üzerinden kendilerince umutlandıkları söylenebilir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin işi biraz daha zordur.

Yeni parti söylemlerinin şimdilik üzerinde durmaya gerek yoktur ancak referandum sonuçları analiz edildikçe, evet cephesindeki ülkücü oyları görülür olmaya başladıkça bazı tartışmaların yeniden açılacağı aşikardır (Yazıyı yazarken açılmıştı bile). 

MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli: “MHP’de hile hurda arayanlar 16 Nisan’da hüsrana uğramıştır. Artık sistem tartışmaları son bulmuştur. Fiili karmaşa sona erdi” demiştir. Yani kısaca, “Üsküdar’ı geçen atın terkisinde ben de varım” demek istemiştir. 

MHP yönetiminin, bir süre daha Cumhurbaşkanlığı himayesinde siyaset yapacağı öngörülebilir. 

Bunun iki nedeni vardır. 

  1. Seçim Barajı
  2. Siyasi Partiler Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin halk tarafından onaylanmasından sonra meclisin yeni duruma uygun uyum yasaları hazırlayacağını biliyoruz. 

Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim barajının düşürülmesine ihtiyacı vardır. Fakat barajın düşürülmesi ile birlikte küçük partilerin mecliste sandalye kapabilmesi, Adalet ve Kalkınma Partisi bakiyesinden olacak eksilme ile mümkündür.

O halde baraj konusu iki parti arasında tartışmalara sebep olacaktır.

Bunun yanında, Siyasi Partiler Yasası değişikliği ile milletvekili seçimi esasları üzerine yapılacak değişiklikler MHP Genel Merkezinin asla kabul edemeyeceği riskler içermektedir. 

Nitekim Sayın Bahçeli, seçimden iki gün önce katıldığı bir televizyon programında, vekillerin parti disiplinini olumsuz etkileyecek bir mekanizma ile seçilmesini doğru bulmadığını ifade etmiştir.

Ha keza Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de özgür iradeli milletvekili seçimine izin vereceğini düşünmek herhalde fazla iyi niyetli olacaktır. Bu konu ortak bir dil kullanılarak ketenpereye getirilmek istenebilir.

Siyasi manevralar devam ederken vatandaşı unutmamak lazımdır. Sokakların derdi bambaşkadır!

Darbe sonrası açılan derin yaralarını sarmaya çalışırken referandumun aniden gündeme gelmesiyle komaya giren ekonominin bir an önce yeniden ayıltılması gerekmektedir. 

Yoksa Rindlerin Akşamları vatandaşları delirtecektir. Başlığa bakınca belki anladınız, belki anlamadınız!

“Dönülmez akşamın ufkundayız” demektir.

 

“Vakit çok geç” olmasın! Meramımız budur! Yine de ümidimiz vardır.

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA