20 Nisan 2018

Cihan ERSÖZ7 Kasım 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Sahilde cinayete teşebbüs!

 Artık hiç kimse, Karadeniz sahillerinin korunması için her türlü tedbirlerin alındığından…
   Bu işle görevli kurumların işlerini titizlikle yaptığından...
   Sivil toplum kuruluşlarının, çevrecilerin, duyarlı vatandaşların sahilleri gözleri gibi korumaya kararlı olduklarından…
   Sakın söz etmesin!
   5 Kasım 2016 Cumartesi günü, Sakarya Nehri’nin denizle buluştuğu noktanın batı yakasındaki kumsalda resmen cinayete teşebbüs suçu işlendi!
   Sakarya Nehri, Karasu kurulduğundan beri balıkçıların doğal limanıdır. Zaman zaman nehir ağzında durgunluğa yakın akıntı dolayısıyla kum yığılması olur ve büyük tekneler boğazdan giriş çıkışta zorlanır. Bu sorunu aşmak için nehir çıkışı iş makineleriyle derinleştirilir.
   Yasa gereği buradan çıkan kum bir başka yere taşınamaz. Mümkünse sahile serilir, değilse yağışların arttığı günler beklenir ve o malzeme yükselen suların yardımıyla ait olduğu yere, yani denize akar.
   Benzer bir derinleştirme işi geçtiğimiz ay içinde yapıldı. Boğazın batı yakasına da doğal olarak hatırı sayılır bir kum istiflendi.
   5 Kasım sabahı duyduk ki, Karasu Belediyesi, ganimet olarak algıladığı kum yığınına ulaşma amacıyla bir yol çalışması başlatmış. Sahile paralel olarak ve neredeyse denize sıfır konumda kumsala kamyonlarla taş istiflenerek iş makinesiyle serilmeye başlanmış.
   Mahalle muhtarına sorduk, haberi yok!
   Fen İşleri’nden sorumlu Başkan Yardımcısı’nı aradık, haberi yok!
   İlçe Kaymakamı’na bilgi verilmemiş.
   Bu yolun yapılmasındaki amaç belli: Zaman zaman nehir çıkışına biriken kumu almak ve dolayısıyla o noktayı bir kum ocağına çevirmek!
   Karasu’nun Büyükşehir kapsamına alınmasından itibaren sahillerin korunması ve yönetilmesi Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Onun da ötesinde başta Valilik, Kaymakamlık ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum sahilleri korumakla yükümlü.
   Onu da geçtik, Anayasa’da sahillerin korunmasına yönelik 43’ncü madde var.  Bu maddeyi temel alarak çıkarılan yasa ve yönetmeliklerde kıyıların tahribatını önlemek adına ağır yaptırımlar konulmuş.
   Bunları da bir yana bırakalım; Karasu yıllardır kıyı erozyonu ile baş etmeye çalışıyor. Uygulanan projelere milyonlar harcındı, harcanıyor.
   Bilimsel raporlar kıyı aşınmalarında birinci nedenin nehirlerce denizlere taşınan kum malzemesinde azalma olduğunu ortaya koyuyor.
   Eskişehir’den Karasu’ya Sakarya boyunda kaç kum ocağı olduğunu bilen yok!
   Karasu bir taraftan liman derinleştirmesiyle denizden çıkarılan kumu motopomplarla sahillere sererken ve bu iş için milyon liralar harcarken, bir belediye kıyıları besleyecek kum yığınını ganimet sayarak onu almak için kumsala taş malzemeyle yol yapmaya nasıl kalkışabilir?
   Bu açıkça cinayete teşebbüstür!
   Buradan sahili korumakla yükümlü yetkililere sesleniyorum.
   2013 Eylül ayında Liman iye Sakarya ağzındaki deniz feneri arasındaki kumsala asfalt kırıntıları ile bir yol yapılmıştı.
   Bu yolla ilgili soruşturma açıldığını biliyorum.
   O yol nehrin beri yakasındaysa, yenisi karşı yakadadır.
   Her iki çalışmanın fotoğrafları ve video kayıtları elimde… Buradan sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunuyorum...
   Yeni cinayete zemin hazırlayanlar, o soruşturmayı kapatanlardır!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA