21 Haziran 2018

Mustafa Ali AYKOL21 Ekim 2016 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Sakarya'da şairlerle 5 gün

Geçtiğimiz hafta şehrimiz, bir çok önemli şairin katılımı ile gerçekleşen Sapanca Şiir Akşamları etkinliğine ev sahipliği yaptı. 11 Ekim Salı günü AKM'de  Hüsrev Hatemi'nin konferansı ile açılışı yapan şiir festivali, 15 Ekim Cumartesi günü Sapanca sahilinde katılımcı şairlerin şiirlerini okumaları ile son buldu. 
Benim de içinde bulunduğum, liseli ve üniversiteli öğrencilerden oluşan bir grup öğrenci de bu organizasyon ekibine dahil edildi. Böylece şairlerle bire bir iletişim kurma ve birlikte vakit geçirme fırsatı yakaladım. Şairlerin Sakarya'ya ilk geldikleri andan şehirden ayrılışlarına kadar hep yanlarında olduk, muhabbet ettik. Hepsi Sakarya'dan ve Sakaryalılardan çok memnun bir şekilde, övgülerle bahsederek ayrıldılar. Özellikle bir tahıl ambarının yerine yapılan Ofis Sanat Merkezi (OSM), Sapanca  sahili ve Seyir Terası, Taraklı ilçesi ve Jüstinyen Köprüsü yerli ve yabancı şairlerin en çok ilgilerini çeken, en çok beğendikleri yerler oldu.
Burada Taraklı'ya küçük bir parantez açmak istiyorum. Taraklı gerek şehrimiz için gerek de ülkemiz için çok değerli, tarihi bir ilçe. Sessizliği, sakinliği ve tarihi kokusu ile bilinen ilçeye bu şiir etkinliğinin taşınması, planlanandan çok daha güzel oldu diye düşünüyorum.  Taraklı ve şiir birbirlerine çok yakıştı.
Sapanca  Şiir Akşamları'na katılan şairlerin hepsi çok değerli isimlerdi. Ama özellikle birlikte zaman  geçirme fırsatı bulduğum bazı şairlere bu köşeden selam göndermek istiyorum.
Fahredin Shehu;
16. Sapanca Şiir Akşamları'na kişiliği ve davranışları ile damga vuran Kosovalı şairdi. Sıcakkanlılığı, yarım yamalakTürkçesi, dostane yaklaşımları ve candan tutumu ile herkesin gönlünde taht kurdu. Fahredin Beyi Taraklı Meydan'ında saz çalıp Türkü söyleyen ozana eşlik ederken de gördük, Sakaryaspor atkısı ile dolaşırken de. Bir adam, bir ülkeyi sevdirebilirmiş. Fahredin Bey bize bunu gösterdi. Kosova'ya gitmesek de görmesek de bir gönül bağı kurdu aramızda hem şiiri hem de davranışları ile.
Şafak Çelik;
Şair Şafak Çelik ile Sapanca Şiir Akşamları vesilesi ile Sakarya  Üniversitesi'ndeki bir kafede tanıştık. Üniversitede gerçekleşecek olan  şiir dinletisi öncesinde kendisi ile muhabbet etme fırsatı yakaladım. Oradaki muhabbet bizi kesmemiş olacak ki, programdan sonra ve o akşam da kaldığımız yerden muhabbete devam ettik. Şiirden, şehirden, edebiyattan, edebiyetten, mimariden, hayattan ve hayata dair bir çok şeyden konuştuk. Sohbetine doyum olmayan Şafak Çelik,  davasını seslendirmek için bir araç olarak gördüğü şiirleri ile de Sapanca Şiir Akşamları'na renk kattı.
Sevgi Yerlioğlu;
Sapanca Şiir Akşamları'na mütevazi kişiliği ve candan tavırları ile renk katan bir başka şair de Sevgi Yerlioğlu'ydu. Şiirlerini gece vakti herkes uyuduktan sonra yazdığını çünkü ailesinin zamanından çalmak istemediğini söyledi bir muhabbetimiz esnasında. Bu şairane incelik Sevgi Hanım'da ve onun şiirlerinde net bir şekilde görülebilmekteydi.
A. Ali Ural;
Yürüyüşü, bakışı, duruşu, endamı, hareketleri bile onun ne kadar büyük bir yazar ve şair olduğunu anlamak için yeterli diye düşünüyorum. Taraklı'da okuduğu "Çünkü" şiiri, Sapanca'da seslendirdiği "Kara tahta beyaz tebeşir" şiirleri ile hafızalarımızda yer edindi.
"vatan aynadır hem herkesin yüzü orada
bağışlatacak ve bağışlanmaz sır orada"
16. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları'ndan alnının akı ile çıkan Sakarya  Büyükşehir  Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi'ni, Daire Başkanı İbrahim Aktürk Bey'i, Şube Müdürü Adem Turan Bey'i, Serkan Akdeniz ve Talip Avcı ağabeyleri tebrik ediyor, bize bu büyük tecrübeyi yaşama fırsatı verdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.


 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA