23 Nisan 2018

Mustafa KAYA1 Ocak 2017 , Pazar

Mustafa KAYA

SAKARYA DA ULAŞIM VE TRAFİK SORUNU

Gazetemizin elektronik posta adresine Mehmet Salih Gül isimli okurumuzdan bir gönderi geldi. Gül gönderisinde, “Öncelikle Zabıta Dairesi Başkanlığı’na yeni atanan Semih Bayraktar’a oldukça zorlu görevinde başarılar dilerim.
Trafik kültürü ve Trafik adabı ilköğretimden başlayarak kazanılması gereken bir kültürdür. Bir toplum hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler o toplumun çarşı pazarına çıkıp, birbirleriyle olan iletişimini izlediğinde, doğru bir kanaat sahibi olur sanıyorum.
Eğer bir şehirde doğru planlamalar yapılmıyorsa, zamanında ve şartların gerektiği yollar, alt ve üst geçitler, köprüler, sosyal alanlar yapılmıyorsa, her gün yüzlerce aracın trafiğe katılması sonucunda oluşan durumu çözmek için yeterince otoparklar ihdas edilmiyorsa; elbette trafik sorunu yaşanacaktır.
Çözüm havadan karadan denizden kuşatıp cezalar yağdırmak değildir!
Bir trafik eğitmeni olarak, neredeyse her gün gördüğüm bir aksaklığı, çözüm yolları ile birlikte, belediye çözüm masasına ve oradan da ilgili birimlerle paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyorum.
Ulaşım yetkililerini trafik adabı ders konularının başında gelen ‘Empati’ kurmaya davet ediyorum.
Mesela Semih bey yarın bir taksi dolmuş veya minibüs koltuğuna geçsin. Yolcularla diyaloğa girsin. İndi bindi yerlerinin ne durumda olduğunu görsün. Ticari araçlara karşı toplumda oluşan tahammülsüzlüğün ve ön yargıların nasıl kalıp yargıya dönüştüğünü görsün. Kısacası trafik kültürümüzün ne durumda olduğunu birde karşı taraftan empati kurarak görmesini isterim doğrusu.
Sayın ulaşım yetkilileri!
Sizlere bir siyaset dehası olarak kabul edilen Süleyman Demirel’in sorunları çözüm mantığını hatırlatmak isterim. Rahat akıcı yollar kavşaklar alt ve üst geçitler, park alanları yaptınız da biz mi kullanmadık? 
Yapılan çalışmalarınızın birçoğu zaten hatalı veya noksan. Tekrardan ışık sisteminizi gözden geçirmeniz gerekli. Sinyalizasyon ile ilgili bahsettiğiniz yenilikleriniz nerede?
Dönel kavşak ve tabela çalışmalarınız acemice. Örneğin dönel kavşağın bir tarafında tabela çalışması yapılmış öte tarafında ihtiyaç duyulmamış. Kuyudibi Dönel Kavşağı asrın ödülüne layık dahiyane bir çalışmanın eseri olmuş!
Bağlantı yolları ışık ve tabela düzenlemeleri birbiriyle çelişiyor. Devamlı yanıp sönen kırmızı ışığa ‘Dur’ tabelası yerine ‘Yol ver’ tabelası koymak gibi.
Yenicami kavşak düzenlemesinin başarıya ulaşmasını istiyorsanız; (Bulvar’dan Patates Hali’ne doğru Köfteci Mustafa civarını kast ediyorum) Park ve duraklama sorununun çözülmesi elzemdir.
Zira kavşak burada sıkışmakta ve arter daha boşaltılmadan başka yöndeki trafiğe yeşil ışık yanınca trafik akışı kilitlenmektedir. Kısacası sorun bir tane değil ki neresinden tutarsanız tutarsızlık mevcut.
İşte bu ahval ve şartlar dahilinde havadan ve karadan kuşatarak ceza yazmanız ancak komiklik olur.
Lütfen ! Sakarya trafiği için ehil kadrolardan oluşan çok acil bir komisyon kurulmalı ve çözüm için bir an evvel bir şeyler yapılmalı. İkinci ricam, siyasi rant kaygısı taşınmamalı. Kendi oluşturduğunuz Ulaşım Master Planınıza sadık kalınız. Hani şehrin kuzey ve güneyinde ilçe araçlarını depolamak için terminal kuracaktınız?
Seçimler yaklaşınca vaatlerde değişmemeli. Kuzeyde zaten var olan terminali etkisiz hale getirdiniz. Tüm ilçe araçlarını üç beş oy için şehrin merkezine soktunuz. Şimdi ayıklayın pirincin taşını. Diyorum ki başta siyasiler olmak üzere, gerçekten trafik sorununu çözmek istiyorsanız; öncelikle ciddi ve tutarlı olunuz. Yapılması gereken daha çok iş var. Ancak cezalar keserek sorun çözmeye çalışmak sorunlarla yüzleşmemektir” diye yazmış.
Buradan yetkililere sorunu iletmiş olalım.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA